Transfer Olduğu Kulübe Giderken Uçağı Kaybolan Futbolcu: Emiliano Sala

Devre arasında Fransa'nın Nantes takımından, İngiltere Premier Lig ekibi Cardiff City'ye transfer olan Arjantinli forvet Emiliano Sala'yı Cardiff'e taşıyan özel uçaktan 21 Ocak akşamından beri haber alınamıyor. O tarihten bugüne dek neler yaşandı?
Transfer Olduğu Kulübe Giderken Uçağı Kaybolan Futbolcu: Emiliano Sala

emiliano raul sala, cardiff city'nin 17 milyon euro karşılığında fc nantes atlantique'ten transfer ettiği, 31 ekim 1990 doğumlu ve 1.86 boyundaki arjantinli forvet oyuncusu. 

herkesin bildiği üzere kendisini taşıyan özel uçak, 21 ocak 2019 akşam saatlerinde nantes şehrinden cardiff'e giderken manş denizi'nde guernsey açıklarında kayboldu. olayın ardından gündoğumuyla beraber başlatılan arama çalışmalarına 15 saatin sonunda ara verildi.

Görsel: BBC

channel adaları'nda; ingiltere ve fransa'dan gelen uçak, helikopter ve kurtarma botlarından oluşan bir kurtarma ekibi tarafından kötü hava şartlarında yaklaşık olarak 2100 kilometrekarelik bir alan tarandı ve herhangi bir bulguya rastlanmadı.


denizde yüzen bazı nesneler görüldü ancak bunun düşen uçağa ait olduğu doğrulanamadı. ayrıca bölgedeki kötü hava şartları arama çalışmalarını sekteye uğratmakta. guernsey polisi yerel saatle 17.00 (22 ocak) itibarıyla güneşin batması sebebiyle arama çalışmalarına son verildiğini ve gündoğumu (23 ocak) ile beraber tekrar çalışmaların başlayacağını açıkladı.


sala, kendisini cardiff'ten nantes şehrine götüren uçakla dönüyordu ve bunun hakkında eski takım arkadaşı nicolas pallois'ya hava yolunun çok da emniyetli olmadığını ve yol güvenliğinden endişe ettiğini belirtmiş.


caen forveti yacine bammou da kardeşi gibi gördüğü eski takım arkadaşı sala'yı sabah saatlerinde whatsapp üzerinden aradığını ve telefonun çaldığını ancak cevap gelmediğini açıkladı. telefonun çalma sebebi de uygulamadan kaynaklı. yani aranan kişi o anda internete bağlı olmasa da ya da telefonu kapalı olsa da telefon arayan kişi için çalıyor.

güncelleme: ayrıca sala'nın, uçaktayken eski takım arkadaşlarından oluşan bir whatsapp grubuna attığı bir ses kaydı ortaya çıktı. ses kaydında sala, şunları söylüyor:

"selam millet, nasılsınız? millet ben öldüm. nantes'taydım ve burada işlerim vardı, işler asla bitmiyor. asla bitmiyor. asla. düşecekmiş gibi görünen bir uçaktayım ve cardiff'e gidiyorum, çılgınlık. yarın başlamış olacağız, öğleden sonra yeni takımımdaki çocuklarla antrenmana başlayacağız. bakalım neler olacak. kardeşlerim sizler nasılsınız? iyi misiniz? 1.5 saat içinde benden haber alamazsanız, beni arayacak birini gönderecekler mi bilmiyorum çünkü beni bulamazlarsa biliyorsunuz. baba, çok korkuyorum" 

Sala'nın arkadaşlarına gönderdiği ses kaydı

channel adaları yetkililerine göre de sala ve beraberindeki mürettebatın hayatta kalma olasılığı yok.

güncelleme (24 ocak): pilotun ve kendisinin kazadan bugüne kadar hayatta kalma ihtimali çok çok düşük olduğundan arama çalışmaları sonlandırılmış. ayrıca işaret fişeği atıldığı iddia edilen burhou adası'ndaki aramalardan da bir sonuç çıkmamış.

Güncelleme (8 Şubat): Emiliano Sala'nın cesedi düşen uçağın enkazında, Manş Denizi'nin dibinde bulundu.