Tren Raylarına Özel Yol İnşa Ederek Kaplumbağa Ölümlerinin Önüne Geçen Koca Yürekli Japonlar

Japonlar bir şekilde her şeye bir çözüm bulabiliyorlar.

her ülkede maalesef madalyonon diğer bir yüzü olduğu kesin. ancak teknolojisi ile ünlü japon dostlar doğa ile ilgili muazzam bir işe imza atmışlar. özellikle orman içerisinde veyahut köylerde bulunan yollarda yol kenarında bir sürü hayvanın ölüsüne denk geliriz. üzücü bir durumdur bu. araç sayısınını gittikçe artması, gelişmelerle beraber doğal yaşam alanlarına müdahale edilmesi nedeniyle hayvanlar için yaşam gittikçe zor hale geliyor. özellikle geceleri pek çok hayvan kazaya kurban gidip, telef oluyor.

özellikle de kaplumbağalar. malum yavaş hareket eden dostlarımız bu tarz kazaların en büyük kurbanı. japonya'da yapılan bir araştırmada kaplumbağaların, 2002-2014 yılları arasında 13 defa tren seferlerini aksattıkları tespit ediliyor. tabi telef olan kaplumbağa sayısı bilinemiyor. bu yüzden demiryolları, belediye ve bir takım kuruluşlar birlik oluyor. kaplumbağalar için özel bir yol inşa ediliyor. fotoğraflarda da görüldüğü üzere ufak bir kanal yardımıyla hayvancıklar rayların altından gitmeye başlıyor.

bu sayede pek çok ölüm ve tren arızasının önüne geçilirken, hayvancıkların da telef olmaması ilgilileri pek rahatlatıyor.