TRT'deki "İstanbul Muhafızları" Adlı Çizgi Filmde Atatürk İmzalı Subliminal Mesaj mı Veriliyor?

TRT Çocuk'ta yayınlanan "İstanbul Muhafızları" adlı çizgi filmin bir bölümünde, kötü adamın çocuklara yapacaklarını söylediği kısımda çocuklardan birinin listesinin altında Mustafa Kemal Atatürk'ün imzasına benzer bir imzanın görünmesi tartışma yarattı.

Öncelikle çizgi filmin Youtube'dan kaldırılan ancak başka sitelere yüklenen o kısmı.

istanbul muhafızları 7. bölüm 10. dakika 30. saniyede imza görünüyor. ardından kötü adam gazi mustafa kemal imzalı kağıdı gösteriyor "peki bunu ne yapayım patron?" diye soruyor. "onu sıkı bağlamana gerek yok nasılsa bir şey yapamaz." cevabını alıyor. trt telif atıp kaldırmış tam bölümün yeni linki.

ilgili bölüm geçen sene yayınlanmış. çocuğuna internetten tekrarını izletirken farkına varıp sosyal medyada paylaşanların sayesinde haberdar olduk. 10 kasım gibi bir günde bu başlığı açmak istemezdim ama yapılan bu hakaretin cezasız kalmaması gerekiyor.

çizgi filmi yapan kimse, google'a atatürk'ün el yazısı deyip şu görseli kopyala yapıştır yaparak bu işi yapmıştır.

aha da o görsel


çizgi filmdekiyle karşılaştırma


yazan yazı

"ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.
gazi m. kemal"

Olay, Ekşi Sözlük'te ve Twitter'da konuşuluyor.

çizgi filmin içeriğini bilmiyorum fakat gayet açık bir şekilde "onun elleri bağlı o zaten bir şey yapamaz" derken, çok alakasız olarak gazi mustafa kemal imzası gösteriliyor. sübliminal bir mesaj verilmeye çalışıldığı ortada.

trt'de olması ise elbette şaşırtıcı değil.

gerçek ise ki, olmamasını düşündüren hiçbir şey gelmiyor aklıma rezalet gibi rezalettir. kabul edilemezdir. asla bir rastlantı ya da hata değildir. bilakis kasıtlı olarak yapılmış çirkinliktir.

acil bir açıklama, özür için gerekli baskı yapılmalıdır.

ben şimdi çizgi film yapım ekibini araştıracağım. bulduğum isimlere de tek tek twitter, facebook ne varsa ulaşmaya çalışacağım. açıklamasalar bile, rahatsız olduğumuzu bilsinler.

sadece ilgili bölümün kaldırılması yeterli değildir. çizgi filmi hazırlayan şirketle bir daha çalışılmaması gerekir.

atatürk bu ülkenin baş mimarıdır. anadolu insanına anadolu'da insanca yaşama imkanını sağlamıştır. kötü niyetli insanların bu tarz karalamaları değerinden bir şey kaybettirmez. ama cahil insanları çabuk yönlendirebilir.

işin içine siyaset girince çizgi filmler de kötüleşiyor. devlet kanalı olan trt nasıl şirketlerle çalıştığını çok sıkı araştırmalıydı.

Konuyla ilgili olarak TRT'den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.