Truman Burbank, Dışarı Çıktıktan Sonra Hayatına Nasıl Devam Etmiş Olabilir?

Truman Show'un yıldızı Truman, dışarıya çıktıktan sonra neler yaptı? Sözlük yazarlarının olası teorilerini derledik.
Truman Burbank, Dışarı Çıktıktan Sonra Hayatına Nasıl Devam Etmiş Olabilir?

truman dışarı çıkıyor ve aklında yapacağı bir sürü şey var ama bir o kadar da kafası karışık çünkü kendi bildiği dünyadan farklı bir dünyada. tabi truman çıkınca çok ünlü bir show'da bulunduğu için paparazziler etrafını sarıyor ve bir sürü soru soruyorlar; "truman bey bu dünya bildiğiniz dünya gibi değil, nasıl yaşamınızı devam ettireceksiniz, sonraki hayatınızda neler yapacaksınız?" gibi bunaltıcı sorular.

bu durum bile truman'ı çok farklı bir yerde olduğunu öğretiyor. e tabi bizim kızımız geliyor ve truman'a yol göstermek için yanına alıyor. bunlar sevgili oluyorlar falan ama nereye kadar? truman'ın diploması yok, gerçek saha tecrübesi yok. kim ne yapsın onun show'daki işini? e bizimki için tek fırsat, şöhretinin verdiği reklamlar falan ama zaten yaşamı olan show dünyası onu tiksindirmiş, yapmak istemiyor. truman böyle işsiz eski yıldızlar gibi ama beş kuruşsuz bir şekilde sevgilisinden geçiniyor. bizim kız da kendisine mi baksın truman'a mı? kapı dışarı ediyor bunu. truman da artık etrafta artık pek anılmayan bir eski yıldız olarak dolaşıyor. aa truman'a bak ne hale düşmüş gibi tepkiler alıyor her yerde. internette truman show yıldızı truman'ın yeni hali görenleri şaşırtıyor diye haberler yapılıyor. çaresiz truman artık reklamlara muhtaç olsa bile teklif gelmiyor. gelse bile onu geçindirmiyor ve o bilmediği dünyada evsiz olarak bir yaşam sürüyor.

e tabi omurgasız olursa belki çok mutlu olup daha da ünlenip milyonlar kazanabilir.

truman dışarı çıkınca öncelikle lauren'le buluştu ve birlikte fiji'ye gitmeyi kararlaştırdılar diye düşünüyorum. ama gidebildiler mi, bana göre hayır. çünkü gidilecek çok yer vardı truman'a göre. hangisinden başlayacak bilemezdi. yıllar boyu cam fanusta yaşadı, işi, arkadaşları, ailesi ile olan hayatını ortalama bir şekilde sürdürdü. şimdi tabir-i caizse sudan çıkmış balığa döndü. trafikte kalmadı mesela hiç, yolun ortasında tanımadığı adamla kavga etmedi. eşiyle bile gerçek bir tartışma bile yaşamadı. kendisi bilmese bile etrafında onu koruyan bir ordu oldu neredeyse.

ama gerçek dünya böyle değil. kendi dünyası da yalandı, çünkü kararları hep başkaları tarafından verildi, ona rol biçildi o da çıkıp üzerine düşeni yaparak oynadı. gerçek dünyaya ve insan ilişkilerine olan bağışıklığı çok düşük olarak başladı. çok büyük umutlar çoğu zaman büyük yıkımlarla sonuçlanır.

sonuç olarak adapte olamadı yeni hayatına. lauren onu sevse de (ki o da sevmiştir belki ama emin olamayız, çünkü hep yönlendirilmiş güdülerle hareket ettirildi) mutlu olamazdı. dışarıda kimlerle karşılaştı, kimleri gördü, kaç kişi tarafından yüceltildi belki havaya girdi, kim bilir. belki rock star olmak istedi, beceremedi batırdı gitti.

truman her şekilde bir hayal kırıklığı hikayesi olabilirdi. kalsa da gitse de. cesurdu, gitmeyi seçti. dönmeyi çok istedi ise de dile getirememiştir, çünkü artık dönemezdi. yaptıkları mutlu edemezdi. yılar sonra, belki de o gün o tekneden hiç inmeseydim diye iç geçirmiş bile olabilir.

truman elbette ilk başta yepyeni bir dünyanın getirdiği sancıları yaşayacaktır ama şunu da unutmamak lazım ki yıllardır truman'ı bekleyen ve ona aşık bir hanımefendi var bu dünyada. bu hanımefendi truman'ı çekip çevirir merak etmeyin. ve sevgilisi çok zeki bir kadın olduğu için ona yol gösterir, reklam ve medya anlaşmalarını kabul etmesini söyler. ordan kazandıkları paraları biriktirir ve truman'ın şöhretinin yavaş yavaş sönmesiyle beraber kendilerini geri çekerler. birikmiş paralarıyla da kendilerine küçük bir cafe tarzı bi yer açarlar. sevgilisi kahveleri hazırlar. truman da eşşek değil ya kasada duracak kadar sosyal yeteneği vardır. hem tanınmış kişi olduğu için kasada durması müşteri çeker. böyle sade ve huzurlu bir hayat yaşarlar ve tabii ki ilk tatillerinde de kazandıkları parayla fiji'ye giderler.

truman'ın alacağı ilk aksiyon, program yapımcısına yüklü bir tazminat davası açmak olurdu. muhtemelen hayatının geri kalanında kendine yetecek parayı burada kazanırdı.

doğduğu günden beri inandığı bütün değerlerin sahte çıkması kendisinde derin bir psikolojik buhrana sebebiyet verirdi. yaşadığı gerçek dünyada da her şeyi sorgulayan, her sözün altında ketenpere arayan paranoyak bir birey olurdu. aşık olduğu kadınla da sağlıklı bir ilişki yaşayabileceğini düşünmüyorum.

dış hayata adaptasyon sürecinde psikolojik yardım almaya ikna olursa 3-5 yıl içinde normalleşme başlardı. aksi durumda sonu akıl hastanesi & madde bağımlılığına doğru gider.

ronaldo veya messi misali, dünyanın en çok tanınan insanı olduğu için bolca magazin malzemesi olurdu. magazin dibe vurma sürecini daha da hızlandıracaktır. rehabilite olmaya ikna olduğu dönemde ortadan da kaybolması gerekecektir.

biraz karanlık oldu ama durum maalesef bu. toz pembe bir hayat yaşamayacağı, hayatının zor geçeceği neredeyse kesin gibi. asıl önemli olan reyting uğruna truman'ın hayatı ile oynayan adama ne olacağı? normal koşullarda içeriden çıkamıyor olması gerekir.

final notu

bir çocuk büyüyünce ne yaparsa truman da onu yapacaktır. bir çocuk dedim evet, dahası ünlü bir çocuk. truman biyolojik olarak yetişkindi ama ruhu hâla bir çocuktu ve bir çocuk kadar masumdu. etrafındaki kurgusal dünya ona her zaman bir çocuk gibi davrandı. direkt veya dolaylı yollarla hayatına müdahale edildi. truman hiç büyümedi. dışarı çıkınca hiç şüphesiz gerçek dünyayı görecek, ruhsal olarak da büyüyecek. çocukluğumuzda algıladığımız dünya ile büyüdüğümüzde algıladığımız dünya aynı mı?