Trump ile Biden Arasındaki Son Başkanlık Tartışmasında Yaşananların Özeti

Donald Trump ile Joe Biden, TSİ bu sabah 4 sularında (23 Ekim) başkanlık münazarasında son kez kozlarını paylaştılar. İşte her iki ismin de argümanları.
Trump ile Biden Arasındaki Son Başkanlık Tartışmasında Yaşananların Özeti

argümanlar özetle şöyle:

1. coronavirus

trump:
2.2 milyon kişinin ölmesi bekleniyordu modellere göre, ölüm oranı %85 azaldı, virüsle yoğun bir şekidle mücadele ediyoruz. texas’ta arizona’da salgın çok hızlıydı, kontrol altına aldık. aşılar hazır, aşıyı ordu dağıtacak. bana hastanede aşıyı yaptılar, çok hızlı iyileştim. şu anda bağışıklık kazandım, ne kadar süreceğini kimse bilmese de şu anda bağışıklık sahibiyim. herkes beni tebrik ediyor, dünyanın her yerine solunum cihazları sağladık. virüs yok oluyor.

biden:
200 binden fazla kişi öldü, bir gün 1000 kişi ölüyor, yaklaşık 70bin yeni hasta teşhis ediliyor. en az 200bin kişinin daha öleceği bekleniyor. maske takma kuralına uyulsaydı ölenlerden 100bininin hayatı kurtulabilirdi. ulusal standartlar belirleyerek okul ve iş yerlerinin en güvenli şekilde nasıl açılacağını belirleyeceğiz.

trump:
birkaç hafta içinde aşı hazır, yıl sonuna kadar piyasaya sürülecek ve çok hızlı bir şekilde piyasaya sürülecek. johnson & johnson, moderna, pfizer, vb başarılı aşı çalışmaları yürütüyor. generaller, ordu hazırda bekliyor, aşı hazır olur olmaz dağıtmaya hazır. 100 milyon doz aşı hazır olduğu anda dağıtılacak.

biden:
trump yabancı düşmanı, bunu çin ile ulaşımı sonlandırdığı için söylemiyorum. süreç başladığında bana teşekkür edeceksiniz, süreci şeffaf bir şekilde yürütüyorum dedi ama gerçekleri sakladı. hastaneden çıktığında hala üzülmeyin, salgın yakında sona erecek dedi.

trump:
kendimizi joe gibi bodruma kilitleyemeyiz, herkes onun gibi bodrumda yaşayamaz. 1.5 yılı ne ben ne de başkaları bodrumda kapalı geçiremez. ne zaman toplantı yapsam, bu virüsün tehlikeli olduğunu söyledim. yakalandım, iyileştim, gençlerin %99.5’i iyileşiyor. ülkeyi kapatamayız, ekonomiyi kapatamayız.

biden:
insanlar virüsle yaşamayı değil ölmeyi öğreniyor. bu virüs bizi öldürüyor. ne zaman virüs tehlikeli dedi?

trump:
virüsle ilgili sorumluluğu üstleniyorum, virüsün buraya gelmesinin suçlusu ben değilim çin.

biden:
trump virüsün buraya geleceğini bildiği halde üzülmeyin paskalya zamanına kadar virüs ortadan kalkacak dedi, virüs hala tehlikeli, insanlar hala ölüyor.
trump’ın başarısızlığı nedeniyle iş yerleri iflas etti, okullar açılamıyor, bu kadar çok kişinin hayatı tehlikede. golf oynayacağına kongrede görüşmeler yapıp insanlara maddi destek sağlamak için gerekli adımları atmalıydı. ülkeyi güvenli bir şekilde açmadı. okulların daha küçük sınıflara, daha çok öğretmene, havalandırma sistemlerine ihtiyaçları var, ancak okullara bu paraları vermeyi reddediyor trump.

trump:
bu demokrat valiler eyaletleri öyle bir kapattı ki eyaletler ölüyor, perişan halde. okulların açılmasını istiyorum, öğretmenlerin virüs kapma riski çok düşük. bu ülke ve ekonomi çok büyük, insanlar işsiz kaldı, intihar ediyor, alkolizm artıyor, ülkeyi açmak zorundayız. çözüm problemden daha kötü olamaz. okullar açılmalı.

biden:
gerekli kaynakları ayırıp güvenli bir şekilde okulları açmak lazım, gerekli önlemleri almak lazım.

trump:
new york, şu anda hayalet şehir. restoranlar iflas ediyor, iş yerleri kapanıyor, insanlara buna yapamazsın, herkes new york’u terk ediyor.

biden:
ülkeyi cumhuriyetçi ve demokrat eyaletler diye ayırıp öyle görmüyorum, ülkenin her yeri amerika. maske takmalı, eyaletlere okulları güvenli bir şekilde açmak için ihtiyaçları olan bütçeyi sağlamalıyız.

biden bir de trump’ın wall street’i pandeminin çok kötü olacağı konusunda önceden uyardığını söyledi, bu trump’ı delirtti, sen wall street’in adamısın ben değilim, vs.

trump:
fauci için felaket, diğer uzmanlara da idiot dediniz sorusuna cevap olarak fauci demokrat ama bu sorun değil, aramızda sorun yok. fauci ve birçok kişi maske takın diyor. bu virüsün ne olduğunu kimse bilmiyordu, fauci maske takmayın, virüs ortadan kalkacak dedi, o da hata yaptı ama o iyi biri.

2. ulusal güvenlik

rusya ve iran’ın seçimleri etkilemeye çalıştığı açıklandı.

biden:
amerikan seçimlerine müdahale etmeye kalkan her ülke, bunun bedelini ödeyecek. rusya ve çin geçmişte karışmaya çalışmıştı şimdi öğrendik ki iran da bunu yapmaya çalışıyor. ülkenin egemenliğine müdahale ediyorlar, başkan seçilirsem bunun bedelini ödeteceğim. trump’ın kendi danışmanları ona mesela guiliani’nin ruslar tarafından nasıl kullanıldığını, guiliani’ye nasıl yalan bilgiler verdiğini söylediler, hiç dikkate almadı.

trump:
rusya’ya karşı benden daha sert bir başkan olmadı. obama döneminde rusya ukrayna’nın topraklarına el koydu. rusya biden’a para ödüyor. ailesiyle biden çok büyük paralar aldı rusya’dan hem de başkan yardımcısıyken. bu olmamalıydı.

biden:
hayatımın hiçbir döneminde yabancı bir ülkeden para almadım. yakın geçmişte öğrendik ki trump çin’de abd’de ödediğinin 50 katı vergi ödemiş, gizli banka hesapları var. tek bir yıla ait vergi belgelerini bile göstermedi. rusya ve çin’den çok para alıyor trump. vergi belgelerini yayınlayıp yolsuzluk konusunda konuşmayı bıraksın.

trump:
ben vergilerimi önden ödüyorum, on milyonlarca doları önceden ödüyorum. 750 dolar vergi formunu dosyalama ücreti. ben çin veya ukrayna’dan para kazanmıyorum, biden 3.2 milyon dolar kazandı rusya’dan. ben milyonlarca dolar vergi ödüyorum, şu anda irs ile anlaşma yapıyoruz, anlaşma sonlansın belgeleri açıklayacağım.

biden:
4 yıldır vergi belgelerini yayınlayacağını söylüyorsun, herkes vergilerini ödemediğini veya minimum vergi ödediğini biliyor.

trump:
bana karşı 3 yıl süren bir cadı avı sürdürdüler. mueller ve 18 kızgın demokrat 48 milyon dolar harcayarak her şeyimin, vergi belgelerim dahil, üzerinden geçtiler, tek bir yanlışlık, kanunsuzluk bulamadılar.

biden:
ukrayna ile ilişkisi soruldu. orada etik olmayan hiçbir şey yok. trump savcıya rüşvet vererek benle ilgili negatif beyanlarda bulunmasını sağlamaya çalıştı. oğlum çin’de para kazanmadı, çin’de para kazanan tek kişi trump.

trump:
çin’deki banka hesabıyla ilgili olarak dünyanın her yerinde banka hesaplarım var, bunları gizlemiyorum. o hesap 2013’te açılmış 2015’te kapanmıştı. çin’le iş yapmayı düşünüyordum, sonra yapmamaya karar verdim ve hesabı kapattım. başkan olmaya karar vermeden önce oldu bunlar, seçime kadar hesabı kapatmıştım.

biden:
çin ile ilgili olarak, virüsle ilgili sorumluluğu konusunda ne yapardınız sorusuna, uluslararası kurallar çerçevesinde çin ile yüzleşirdim. çin tüm dünyanın uyduğu kurallara uymak zorunda. trump gidip bu magandalarla arkadaşlık kuruyor, müttefiklerimizle aramızı bozuyor.

trump:
çin milyarlarca dolar ödüyor virüsün bedeli olarak. çin 28 milyar dolar ödedi, bunu ödemek için kendi paralarının değerini düşürdü. onlardan %25 çelik vergisi alıyorum, bunu yapmasam ülkede çelik endüstrimiz olmayacaktı, bu sayede oldu.

biden:
trump’ın aldığı kararlar, orta sınıfın hayatını zorlaştırıyor, ihtiyaçlarını karşılayacak maddi imkana sahip olmayan onlar.

trump:
kuzey kore ile ilgili olarak, obama bana bu ülkeyle nükleer bir savaş yaşayacağız dedi. ben onlarla çok iyi bir ilişki geliştirdim ve savaş falan olmadı. kuzey kore ile savaş başlatmayarak milyonlarca (32 milyon) insanın hayatını kurtardım. kim jong un ile güzel bir ilişkimiz var, o obama ile iş yapmak istemedi, ancak biz çok güzel bir ilişki geliştirdik.

biden:
kuzey kore bir sorun, çin kuzey kore’yi kontrol altına almak için misil sistemlerini sınıra yağdı. trump sayesinde kuzey kore daha önce hiç sahip olmadıkları nükleer silahlara sahip. kim jong un ile ancak ülkeyi nükleer silahlardan arındırdığı takdirde görüşürüm. kim jong un ile güzel bir ilişkimiz var demek avrupa’yı istila etmeden önce hitler ile iyi bir ilişkimiz var demekle aynı şey.

3. amerikalı aileler

trump:
biz kimsenin yapmadığını yapıp, obamacare’in en kötü kısmını ortadan kaldırdık. şu anda mahkemede çünkü obamacare işe yaramaz bir düzenleme. ne kadar iyi kullanırsanız kullanın işe yaramaz. kronik hastalığı olan insanlar için çok daha iyi bir sağlık düzenlemesi getireceğim. çok harika bir düzenleme olacak, temsilciler meclisini de kazanacağız göreceksiniz ve harika düzenlemeler getireceğiz.

biden:
ilaç fiyatlarını ve prim fiyatlarını düşüreceğiz, özel sigortaları ortadan kaldırmayacağız, özel sigortayı destekliyorum. hiçbir özel sigortalı sigortasını kaybetmeyecek. kronik hastalığı olan insanları korumak için gerekli her türlü önlemi alacağız. trump virüsle başarılı bir şekilde mücadele edemediği için 10 milyon kişi özel sigortasını kaybetti, şimdi de obamacare altında sigortadan yargılanan 20 milyon kişinin sigortasını elinden almak istiyor.
public option sağlayacağım diyor, seçme imkanı. bu sosyalizm demek değil. bu insanların hayatlarını kurtaracak, çocuklarına sağlık sigortası sağlamalarını mümkün kılacak. insanlara sağlık sigortası sağlamak zorundayız.

trump:
47 yıldır senatoda hiçbir şey yapmadı, şimdi mi yapacak? sosyal sigortayı savunuyor, başkan yardımcısı adayı kamala harris, bernie sanders’tan daha da liberal. fracking’e getirdi lafı tekrar, fracking su ve havayı kirleterek petrol ve gaz çıkarma işlemi…

biden:
trump benle değil sanders ile yarışıyor sanıyor kendini, ben sanders’i yendim. ben başkan olacağım. trump medicare’i ortadan kaldırmaya çalışıyor. bana sosyal güvenlik ve medicare hakkında ders verecek son kişi trump. olan biten her şeyi borsayla ölçüyor, benim memleketimde kimsenin borsayla işi yok, sıradan insanlara ne olduğuyla hiç ilgilenmiyor.

4. işsizlik

trump:
pelosi yardım sağlamak istemediği için insanlara ödeme yapamıyoruz. pelosi seçimi kazanmak için para ödemeyi reddediyor. demokratların yönetiminde olduğu şirketler çok yolsuz, fakir, çok kötü yönetiliyor, bu ülkeye yasadışı yollardan gelen insanları barındırıyor.

biden:
senatodaki cumhuriyetçi liderler bu stimulus ödemelerini geçirmeyeceklerini söylediler. demokratlar bu teklifi yaz başında verdi, yaz başından beri bekliyor bu düzenleme. başkan olursam cumhuriyetçi ve demokrat diye ayırmayacağım ülkeyi, burası birleşik devletler.

5. asgari ücret

biden:
asgari ücret artırılmalı, küçük işletmelere destek verilmeli. küçük işletmelerin, okulların yardıma ihtiyacı var. cumhuriyetçiler onlara yardım etmiyor. insanlar saatte 5-6 dolara çalışıyor, bu insanlar saatte 15 dolar asgari ücreti hak ediyor.

trump:
asgari ücreti artırmanın küçük işletmelere yardımı olmayacak. asgari ücretin artması küçük işletmelerin birçok kişiyi işten çıkarmasına neden olacak. bu işletmelerin batmasına neden olacak.

6. göç konusu

trump:
500’den fazla ailesine iade edilemeyen, ailelerinden alınan çocuklarla ilgili olarak, sınırları çok güçlendirdik, 400 mil duvar ördük. obama döneminde inşa edildi ve kafesler ve sonra beni o kafesleri inşa etmekle suçladılar. o kafesler 2014’te onların döneminde inşa edilmişti. o çocukları insan kaçakçıları getirdi bu ülkeye.

biden:
o çocuklar bu ülkeye aileleriyle geldi, insan kaçakçıları değil aileleri getirdi o çocukları bu ülkeye ve trump yönetimi o çocukları ailelerinden ayırdı.

trump:
obama yaptı o kafesleri ve biz o göçmen politikalarını değiştirdik. o çocuklara öyle güzel bakılıyor ki! obama yönetiminin getirdiği korkunç politikaları düzelttik, 8 yılda tek yaptıkları çocukları kapatmak için kafes inşa etmekti. biden göçmenlik politikalarından anlamıyor, aklı ermiyor. joe kanunları bilmiyor.

biden:
o çocukların gidecek yeri yok. seçilirsem 100 gün içinde 11 milyon belgesiz göçmenin vatandaş olmasının önünü açmak için gerekli adımları atacağım. sadece trump döneminde sığınmacıların sığınma başvurularını abd topraklarında değil yabancı bir ülkede yapması gerekiyor.

7. amerika’da ırkçılık

biden:
kızım sosyal çalışan, ırkçılık konusunda yoğun çalışmalar yaptı. delaware’de temsil ettiğim bölge %90 siyahilerden oluşuyor. siyahilerin zengin – fakir göz etmeksizin hayatta kalmak için alması gereken önlemleri özetledi. siyahilere daha iyi eğitim, iş fırsatları, vs sağlamalıyız. bu konuda net bir planım var. herkesin bir şansa ihtiyacı var.

trump:
biden 47 yıldır devlette, hiçbir şey yapmadı. 1994 dışında, o yıl siyahilere süper predators (süper yırtıcılar) dedi. kimse siyahiler için benim kadar çok çalışmadı, tek istisna abraham lincoln. obama ve joe denemediler bile. north carolina’da şahane bir program yaptık, başarılarımızdan kimse bahsetmiyor. obama asla onlara uzun vadeli bütçe vermedi, onlara obama’nın verdiğinden çok daha fazla para verdim. siyahi üniversiteleri batmaktan kurtardım.

obama ve joe’nun iyi bir iş yaptığını düşünsem seçimlere katılmazdım. joe masum bir bebek değil, yolsuz bir politikacı.

biden:
ben asla öyle bir şey demedim. trump, suç ile ilgili olarak hapiste yeterince insan yok diyen biri. central park 5’in hapse girmesi için elinden geleni yapmış biri bu. 1000’den fazla kişinin cezasını affettik. federal hapishaneler %38 boşaldı bizim dönemimizde. uyuşturucu sorunu olanları hapishaneye değil rehab’e gönderdik. ben ceza sistemini değiştirip rehabilitasyona ağırlık vereceğim. 

eskiden ulusal güvenlik işinde çalışmış 50 kişi, trump’ın bu iddialarının nasıl asılsız olduğunu açıkladı.

black lives matter hareketi hakkında

trump:
black lives matter’dan ilk haberdar olduğumda caddede yürüyüp polisler için battaniyeye sarılı domuzlar şeklinde slogan atıyorlardı. ben bu dünyadaki en az ırkçı insanım. ne diyeceğimi bilemiyorum. bu odada benden daha az ırkçı insan olduğunu sanmıyorum.

biden:
modern tarihteki en ırkçı başkanlardan biri abraham lincoln’du. trump seçim kampanyasını tecavüzcü meksikalılardan ülkeyi kurtaracağım diyerek başladı, müslümanların ülkeye girişini yasakladı, ırkçı gruplara kenara çekilin ve beklemede kalın mesajı verdi. 

1980'lerde uyuşturucuyla mücadele için geçirdiğimiz kanunlar bir hataydı. uyuşturucu kullandığı için kimse hapse girmemeli, herkes tedavi görmeli, bunu sağlamalıyız. uyuşturucu ve alkol sorunu olan hiçkimse bu sorunlar nedeniyle hapse girmemeli, bunun için mücadele veriyorum. 1980lerde geçirdiğimiz o kanunlar büyük bir hataydı. bizim yönetimimizde 38bin kişi hapisten çıkarıldı. biz obama döneminde süreci başlattık ama seçimi kaybettik, şimdi seçilirsem kaldığımız yerden devam edeceğim.

8. iklim değişikliği

trump:
karbon emisyonları hiç olmadığı kadar düşük, en iyi karbon emisyonu rakamlarına sahibiz. endüstri ile o kadar iyi çalışıyoruz ki! rusya’ya, çin’e hindistan’a bakın, ne kadar pisler! paris anlaşması’ndan çekildim çünkü çok para veriyorduk, iş yerlerimizin kapatılmasına neden olacaktı, son derece adaletsizdi. inanılmaz bir iş çıkardık, çevre ve hava çok uzun yıllardır olmadığı kadar temiz ve bunu, endüstrilere hiç zarar vermeden başardık.

biden:
dünya önümüzdeki 8-10 yıl içinde dönüşü olmayan noktaya erişecek. iklim değişikliğiyle mücadele için ön gördüğüm planı hem çevre örgütleri hem de çalışma örgütleri destekliyor. enerji tasarrufu için gerekli her türlü önlemi alırken yeni işler yaratacağız, milyonlarca yeni iş yaratırken çevreyi de temizleyeceğiz. benim çevre ile ilgili planım 18.6 milyon iş yaratacak.

trump:
biden’ın çevre planını kim hazırladı biliyor musunuz? çevreyle ilgili hiçbir şeyden haberi olmayan alexandria ocasio-cortez ve 3 (üç derken kimden bahsetti bilmiyorum). bunlara kalsa evlerin camlarını bile ortadan kaldıracaklar.

biden:
ülkedeki tüm emekçi grupları beni destekliyor. benim teklif ettiğim yöntemi uygularsak hem çevreyi koruyacağız hem de milyonlarca yeni iş yaratacağız. federal topraklarda gaz ve petrol arama çıkarma çalışmalarına karşı olduğunu anlattı, bu fracking tartışmasını es geçiyorum. uzun vadede petrol-gaz endüstrisinden tamamen uzaklaşacağım dedi, 2050 yılına kadar sıfır emisyon seviyesine gelmeliyiz. paris anlaşması’na tekrar taraf olacağım.