Trump ve Biden'ın Karşı Karşıya Geldiği Başkanlık Münazarasında Yaşananların Özeti

ABD Başkanı Donald Trump ve demokratların adayı Joe Biden arasında dün gece ilk canlı televizyon tartışması/münazarası yaşandı. Trump'ın bol bol Biden'ın sözünü kestiği gecede yaşananların özeti.
Trump ve Biden'ın Karşı Karşıya Geldiği Başkanlık Münazarasında Yaşananların Özeti

münazarayı özetlersek

trump, biden'ın sözünü keserek biden'ı panikletmeye çalışırken biden hiç oralı olmadı ama bir süre trump biden'a "will you shut up, man?" "shush for a minute?", "liar", "clown" gibi cümleler kurdurarak biden'ın kaba biri gibi görünmesini sağladı. trump aynı zamanda obamacare'den sonra yeni, daha iyi bir sağlık hizmeti yarattığını söylerken biden "good healtcare?" gibi sarkastik cevaplarla trump'ın cevaplarının güvenilirliğine zarar vermeyi amaçladı. ayrıca bir noktada biden "smart" kelimesini kullanınca trump "smart mı? bana hiç ondan bahsetme. sen delaware'e gidip mezun olduğun üniversitenin adını unutmuş insansın." deyip daha önce de yaptığı gibi biden'ın akıl sağlığının yerinde olmadığını iddaa etti. 

ayrıca trunp'ın stratejilerinden biri de biden ile aşırı solcu ve sosyalist olan sanders'ın aynı tarafta olduğunu anthony fauci ve bazı demokrat valilerin trump'ın koronavirüs konusunda iyi işi çıkardığını düşündüğünü söyledi. biden buna gülüp geçti. biden ise trump'ın koronavirüs konusunda kötü iş çıkarttığını, ülkeyi geç kapattığını, insanlara çamaşır suyu içerek iyi olabileceğini söylediğini, okulların açık kalmasını sağladığını, söylediği her şeyin yalan olduğunu iddaa etti. biden genel olarak sakin olsa da ve birkaç kere dilinin dönmediği bir durum olduysa da trump, biden'ın sakinliğini ortadan kaldırdı ve tartışmayı kendi seviyesine doğru ilk dakikadan itibaren çekmeyi başardı. bu da tartışmanın moderatörü olarak açıklanan chris wallace'ın yerine trump'ın moderatörlüğe soyunmasına neden oldu.

şimdi 750 dolar, şirketlerden vergi alınması, hunter biden'ın moskova belediye başkanından 3.5 milyon dolar alması konuları konuşuldu. trump verdiği vergileri yakında açıklayacağını, şirketlerden vergi alsaydı ekonominin şimdiki gibi gelişen bir ekonomi olamayacağını, hunter biden ne yaptı da moskova belediye başkanından 3.5 milyon almaya hak etti gibi cümleler kurdu. biden'ın ise en dikkat çektiğim çıkışı hunter biden konusundaki "mesela senin ya da benim ailem değil, (seyircilere dönerek) sizin aileniz." demesi oldu. bu çıkış biden'ın başının ağrımasına neden olabilir.

trump daha sonra şunları söyledi

- ırkçı hassasiyeti eğitimlerini sonlandırdığı ile alakalı soruya yıllardır amerikan eğitim sisteminde abd'nin ırkçı bir ülke olduğunun öğretildiğini ve bunu değiştirmek istediğini, kanun ve düzeni savunduğunu ve biden'ın aşırı solcu arkadaşlarını kızdırmamak için bunu savunamayacağını, biden'ın ferguson ve baltimore olayları sırasında başkan yardımcısı olduğunu söyledi.

- oğlu hunter biden'ın moskova belediye başkanından 3.5 milyon dolar aldığını, kokain kullanımı nedeniyle ordudan atıldığını, 10 yıl kadar iş bulamadığını ve biden başkan yardımcısı olduktan sonra iş bulabildiğini, oğlunun ukrayna, çin ve moskova'da bir servet elde ettiğini söyledi.

- temiz havaya sahip bir amerika istediğini ve başkanlığı döneminde abd'de en düşük karbon emisyonu oranına ulaşıldığı, 1 milyar ağaç projesi adlı bir projeleri olduğunu(bkz: başbakanlığım döneminde 3 milyar ağaç diktik), ormanların zemininde yapraktan bir örtü olduğunu ve bir sigara ile bir orman yangını çıkabileceğini, avrupa'da ormanlarla kaplı şehirler olduğunu, bu ormanlardaki ağaçların kaliforniyadaki ormanlardaki ağaçlardan daha yanıcı olduğu halde bu ormanların korunduğunu, abd'deki orman işletme müdürlerinin bu yangınlardan dolayı suçlu olduğunu, biden'ın planının amerika'ya 100 milyon dolara (sonra trump biden'a sen 100 milyar dolar dedin, hayır değil, 100 trilyon dolara dedi) mal olacağını, biden'ın trump'ın kendi planı olan yeni yeşil planı desteklememesinin aşırı solcuları kızdırabileceği, porto riko'daki kasırgaya nükleer bomba atmak hakkında bir şey söylemediğini(*) söyledi. 

- kendi yönetiminde abd'de 3 kat daha fazla araba satışı olduğunu iddaa etti.

- biden'ın orduya "aptal hergeleler" dediğini iddaa etti.

- crooked hillary clinton tabirini yine kullandı.

- mektup ile oylama sistemi ile oyların aylarca sayılamayacağını, trump'a verilen bazı oyların nehirlere atıldığını, kağıt çöpü poşetlerinde bulunduğunu, merkezlere gidilip yapılan oylamaya güvendiğini ama bu sisteme güvenmediğini söyledi.

- moderatörün "beyaz üstünlükçüleri kınıyor musunuz?" sorusuna "onlara ne dememi istiyorsunuz, bana bir kelime, cümle söyleyin, kimi kınamamı istiyorsunuz? proud boys geri çekilin ve hazır olun fakat size şunu söyleyeyim... birinin anti-fa ve sol hakkında bir şey yapması lazım. çünkü bu bir sağcı sorunu değil, bu bir solcu sorunu." dedi. biden bunun üzerine "anti-fa bir fikirdir. bir örgüt değildir. fbi müdürü böyle söyledi." dedi. trump ise "anti-fa bir fikir değildir. anti-fa kötüdür. anti-fa tehlikeli, radikal bir örgüttür." şeklinde abd'de uyku saati geçmiş çocuklara hitap etti. bu arada bu kısımda trump'ın "proud boys, geri çekilin ve hazır olun." demesi proud boys yani gururlu çocuklar tarafından sevinçle karşılandı. "trump basitçe onların gidip canına okumamızı söyledi. bu beni çok mutlu etti.", "trump, proud boys'a hazır olmasını söyledi çünkü birinin anti-fa ile uğraşması gerekiyor. peki efendim. biz hazırız." gibi mesajları twitter'da alıntılayan joe biden "bu. bu donald trump'ın amerikası." mesajını bu alıntıda yer verdi. (kaynak). hatta proud boys grubunun logosunun bundan sonra şu olacağını proud boys kendi aralarında paylaşarak kendilerine askermiş gibi ifade eden donald trump'ın sloganını logolaştırdı. yani foxwitter flood'u olarak sona eren münazara proud boys forumlarındaki mesajlara twitter'dan cevap veren biden ile yoluna devam ediyor. ayrıca trump'ın bu sözlerinden dolayı solcuların ve siyahilerin oldukça öfkeleneceğini tahmin etmek için alim olmaya gerek yok gibi gözüküyor.

biden ise şunları söyledi

- trump'ın ülkeyi resesyona soktuğunu iddaa etti.

- trump'ın putin'in kuklası olduğunu ve rusya tarafından amerikan askerlerinin başına ödül konulmasına seyirci kaldığını söyledi.

- trump'ın ordudan bahsederken onlara ezikler, enayiler dediğini, beau biden'ın ezik olmadığını, vatansever olduğunu, ırak'ta savaştığını, bronz yıldız madalyası aldığını, ırak'ta savaşanların birer kahraman olduğunu, hunter biden hakkında trump'ın sözlerine ise (seyircilere dönerek) "benim oğlumun evinizdeki diğer herkes gibi bir uyuşturucu problemi vardı. fazla uyuşturucu kullanıyordu. bunu düzeltti. bunun hakkında uğraşıyor ve onunla gurur duyuyorum. o kimseye on milyonlarca dolar vermedi. bu tamamiyle yalanlandı." dedi. bu kısım biden'ın başını oldukça ağrıtacak gibi gözüküyor.

- yeşil enerjiyi daha ucuza getireceğini, petrol rafinerilerine izin vermeyeceğini, yönetiminde paris antlaşmasının imzalanacağını, sadece abd'deki ormanların değil, brezilya'daki yağmur ormanlarının yandığını, yeni yeşil planı değil biden planını desteklediğini, trump'ın porto riko'daki kasırgaya nükleer bomba atmak istediğini söyledi.

- mektupla oylama konusunda trump'ın yaptığı suçlamalara trump'ın atadığı fbi müdürünün karşı çıktığını, trump'ın oylama sonuçlarını kabul edip etmeyeceğinden emin olmadığını, amerikan halkının trump'ı seçerse 4 yıl daha bu yalanlara katlanacağını, trump'ın oylama sonuçlarından korktuğunu, ordunun yıllardır mektupla oylama yaptığını, seçimin sonucunu destekleyeceğini, hem cumhuriyetçilerin hem de demokratların başkanı olacağını, trump'ın ise (bu kısımda trump tarafından lafı bölündü ama) sadece cumhuriyetçilerin başkanı olacağını söyledi. trump ise şeffaf bir oy sayımını istediğini ve biden'ın bunu isteyeceğini düşündüğünü söyledi.

- biden, trump'ın eski sözcüsünün protestoların, kaosun ve şiddetin trump'a yardımcı olduğunu söylediğini iddaa etti ve trump bunun üzerine "kim?" dedi ve biden "kellyanne conway." cevabını verdi. trump ise "onun böyle bir şey söylediğini sanmıyorum." diye iddaayı yalanladı (*).