Trump'ı Amerika'da Tanınır Hale Getirerek Seçimleri Kazanmasına Katkı Sağlayan TV Programı: Çırak

Donald Trump, çılgın fikirleriyle bir anda nasıl oldu da bütün Amerika'nın gündemine oturdu ve seçimleri kazandı? Aslında hep zengin olan Trump'a bu büyük fırsatı veren 'The Apprentice' (Çırak) isimli bir televizyon programıydı.
Trump'ı Amerika'da Tanınır Hale Getirerek Seçimleri Kazanmasına Katkı Sağlayan TV Programı: Çırak


orijinal survivor'ın yapımcısı mark burnett survivor programının her şeyi ile kendisi ilgilenmektedir ve yarışma sebebiyle iki çocuğunu amerika'da bırakıp bırakıp dünyanın ücra köşelerine seyahat etmekte, aylarca geri dönememektedir. bu canına tak etmiştir ve sorumluluklarını sunucu jeff probst'a devredip amerika'da çalışabileceği bir pozisyon arayışındadır. yani yeni bir tv programı formatı bulmalıdır.


survivor 2002 marquesas'ın canlı final yayını new york central park wollman buz pistinde kurulan prefabrik bir stüdyoda yapılır. bu pist özeldir. new york belediyesinin 12 milyon $ ile 6 yılda yola sokamadığı pisti trump çok kısa bir sürede hesaplanandan çok düşük bir bütçeyle kurtarmış ve işler hale getirmiştir. bir anda, fiyasko pist projesi para basmaya başlamıştır. wollman rink 


bu başarı amerikan basınında baya ilgi görür.

final yayını sürerken mark burnett piste bakar ve o an aklına the apprentice (çırak) programı fikri gelir. tam bir "aha buldum" anı. amerika'da aradığı iş budur ve bu programı kesinlikle trump yapmalıdır.

'çırak'a kadar trump zengindir fakat popüler değildir. insanlar onu kişisel olarak tanımamaktadır. bu programın gördüğü ilgi ve seyircinin tepkisi üzerine trump başkanlığa aday olmaya karar verir. bugün seçmen üzerindeki "trump her şeyi yapar, her şeyin üstesinden gelir, çok başarılı, çok güçlü" algısı çırak programının eseridir. oysa ki 2000'lerin sonlarına doğru trump başladığı birçok projeyi yarıda bırakmıştır ya da batırmıştır. medya ve algı politikasının gücü adınaaaa!

zamanla mark burnett trump'a verdiği desteği geri çekmiştir, çırak programını elinden almıştır fakat geçmiş olsundur, frankenstein doğmuştur. mark burnett survivori yaratmıştır, survivor'ın varlığı çırak programını, bu program da trump'ı yaratmıştır. bakalım trump neler yaratacaktır.

ekleme: izlediğim kaynak röportajı bulamadım. fakat şu kaynakta bahsi geçiyor.

Bonus olarak Donald Trump'ın 'Çırak' programından en fena görüntüleri