Trump'ın Terör Örgütü İlan Etmek İstediği Antifa Nedir?

George Floyd'un öldürülmesinin akabinde ABD'de gerçekleşen sokak eylemlerinde adlarını sıkça duyduğumuz ve Donald Trump'ın ''terör örgütü ilan edeceğiz'' dediği faşizm karşıtı oluşum Antifa nedir, ne değildir?
Trump'ın Terör Örgütü İlan Etmek İstediği Antifa Nedir?

antifa, faşizmin yükseldiği 1930'lara dayanan kitlesel bir harekettir. antifa hareketinin lideri, önderi ve herhangi bir örgütsel yapısı yoktur; sadece halkın faşist oluşumlara duyduğu tepkiden dolayı kendi kendine oluşmuştur.

1920'lerin sonunda hitler'in sokak hareketi olan yarı askeri sturmabteilung (kısaca s.a) birliklerin kurulması ile ortaya çıktı. bu s.a çetelerinin icraatları genelikle sokak eşkiyalığı ve sokakta rastgele yakaladıkları düşmanlarına şiddet uygulamaktı (genelikle komünistlere).


bunun üzerine almanya komünist partisi, antifa denen hareketi kurdu. antifa örgütlenmesi, hitler mutlak gücü ele geçirene kadar sokaklarda bu çetelerle savaştı  bu hareket 2. dünya savaşı sırasında bile aktif kaldı.

aynı örgütlenmenin bir benzeri de daha sert şekilde almanya'dan ilham alınarak italya'da ve ispanya'da ortaya çıktı. italya'da pek çok silahlı devrim girişiminde bulundular ve hatta italya'da mussolini'yi öldürenler anti faşistlerdi. yine ispanya'da general franco'ya karşı silahlı direnişte tüm dünyadan binlerce insan, anti faşist harekete katılmak için ispanya'ya gitti


ikinci dünya savaşı'ndan sonra ise farklı zamanlarda pek çok farklı sebepten pek çok ülkede ortaya çıktılar antifacılar. günümüzdeki antifa hareketi ise sokaklarda çeteleşen neo-nazi oluşumları karşısında ortaya çıksalar da sadece protestolarda ya da bireysel olaylarda ortadalar. 

antifa'nın günümüzdeki halinden ben de pek hoşlanmasam da tarihi bayağı kapsamlı olan bir hareketlenmedir.

Protestolara Neden Olan George Floyd Cinayeti, Adım Adım Nasıl Gerçekleşti?