Tüketim Toplumu Bireylerinin Tercih Ettiği Anında Hazza Yönelik Yöntem: Instant Gratification

Anında haz olarak da türkçeleştirilebilecek "instant gratification", günümüz tüketim toplumunu oldukça iyi anlatan bir kavram.
Tüketim Toplumu Bireylerinin Tercih Ettiği Anında Hazza Yönelik Yöntem: Instant Gratification
iStock


instant gratificationanında tatminden ziyade "anlık tatmin" anlamı taşıdığını düşündüğüm kavramdır.

yalnızca o anı kurtardığı, derinlemesine bir doyum sağlamadığı için de sürekli yinelediğiniz hareketlerdir.

alkol alımı, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı, junk food tüketimi, sosyal medyada ilgi çekme amaçlı paylaşımlarda bulunma, ihtiyacınız haricinde alışveriş yapma, sizin için bir anlam ifade etmeyen insanlarla günübirlik cinsel birliktelikler yaşama bunlar arasına dahil edilebilir. 

amerika birleşik devletleri'nde iki bin beş yüzden fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, instant gratification olgusunu erteleyebilme yeteneğinin, yüksek gelir elde etmek için boy, yaş, ırk gibi faktörlerden daha önemli bir belirleyici olduğunu göstermiş.

bu çalışma aynı zamanda, marshmallow deneyi'nde olduğu gibi önüne verilen marshmallow'u hemen yemek yerine bir ikincisini elde edebilmek için bir süre beklemeyi başarabilen çocukların, gelecekte kendilerine yakın ya da benzer koşullardaki insanlara kıyasla daha zengin olabileceği beklentisini de açığa çıkarıyor. 

Marshmallow Deneyi

araştırmanın başındaki bilim adamı, universitat st. gallen'dan dr. william hampton, çocuklara bekleyebilme dürtüsünü geliştirme yollarının öğretilmesinin bu manada gayet faydalı olacağı görüşünde:

"söz konusu çalışma, insanlara, özellikle de çocuklara instant gratification'ın ertelenmesinde daha iyi olmalarının öğretilmesine dair ilgiyi arttırabilir. yani, eğer çocuklarınızın ileride iyi bir maaş almasını istiyorsanız, onlara daha sonra sahip olabilecekleri yüksek prestijli ödüller ve kazanımlar için kısa vadedeki kısa kazanımlardan vazgeçmeleri gerekebileceğini öğretmeyi düşünebilirsiniz. çok az insan beklemekten haz aldığı için, bu muhtemelen söylendiği kadar kolay bir şey olmayabilir, ancak bizim sonuçlarımız bekleyebilenlerin diğerlerine göre potansiyellerine daha fazla yatırım yaptıklarını ve daha yüksek gelir sağlayabileceklerini göstermekte."

(bkz: all good things to those who wait)

https://www.frontiersin.org/…/fpsyg.2018.01545/full

https://www.sciencedaily.com/…8/09/180903101741.htm

https://conferences.morressier.com/…-higher-income/

https://www.reddit.com/…a_persons_ability_to_delay/

https://www.researchgate.net/…for_income_attainment

İlham Kaynağı Denen Şeyi Yaratan ve Hayattan Aldığınız Hazzı Belirleyen Hormon: Dopamin