Tüm Ayrıntıları ve Eğlenceli Kısımlarıyla Futbol ve Basketbol Arasındaki Farklar

Sözlük yazarı "hidayetin yetmeyen iki sayisi", ülkemizin açık ara en popüler iki sporunu detaylarıyla incelemiş.
Tüm Ayrıntıları ve Eğlenceli Kısımlarıyla Futbol ve Basketbol Arasındaki Farklar
iStock.com

- futbolda bir atıp üstüne yatıp maç kazanılabilirken; basketbolda eşşek gibi maç boyunca hücum gücünüzü ayakta tutmanız gerekir. yoksa bırakın maçı kazanmayı, maç içinde rezil rüsva olursunuz.

- yine yukarıdaki maddeyle bağlantılı olarak futbolda bir attıktan sonra geri yaslanıp maçlar kazanabildiğiniz gibi aynı zamanda tüm turnuvaya bu kafada devam edip avrupa şampiyonu da olma ihtimaliniz vardır (euro 2004); basketbolda geri yaslanılınmaz, 8 saniyede çıkarırlar seni yarı sahandan.

- futbolda her maçtan sonra; rakip oyunu çirkinleştirdi, topu öldürmeyi çok iyi başardılar, maçı çok iyi soğuttu gibisinden sporun, oyunun genel konseptine aykırı bir çok fiil bulunurken; basketbolda topun kontrolünü elinde tutabileceğin süre topu topu 24 saniyedir. sonrasında topa hükmetme sırası karşı takımdadır.

Tracy McGrady'nin 35 Saniyede 13 Sayı Atarak Kazandırdığı Efsane Maçı


- futbolda maçı hak etmek gibi bir deyim varken, "x bu akşam maçı kazandı ama daha çok hak eden karşı taraftı" gibi ; basketbolda hiç bir maç sonrası, maçı hangi takımın hak edip haketmediği konuşulmaz çünkü maçı kazanan takım basketbolun yapısı gereği zaten o maçı haketmiştir.

- futbolda top sizi sevmeyip, direkler size izin vermezken; basketbolda, basketbol topunun ve çemberin böyle bir meramı yoktur.

- futbolda süreden çalmak diye yine sporuna ahlakına ters son derece ters bir fiil mevcutken ve bolca kullanılırken; basketbolda saniyeleriniz hatta saliseleriniz birer birer sayılır ve maçta süreden çalmak gibi bir olay imkansızdır. maçın bitimine 0.4 saniye kalmış olsa bile gelip maçı alıp götürebilirsiniz.

Derek Fisher'ın 0.4 Saniye Kala Takımı Los Angeles Lakers'ı NBA Finaline Taşıyan Basketi


- futbol düz oyundur. en kompleks tarafı ofsayttır. ki o da çok matah bir şey sayılmaz; basketbol çok daha komplekstir. içinde çeşitli seviyelerde saniye kurallarını barındırır, geri saha kuralı vardır, hücum ve savunmada boyalı alan kuralı işler. futbol seyircisi için basit olan evlayken; basketbol seyircisi için bu kurallar bütünü basketbolun güzelliğinin bir parçasıdır.

- futbolda bir elle oynama, ofsayt veya kale çizgisini geçen top olayı haftalarca hatta yıllarıca tartışılabilirken (maradona); basketboldaki herhangi bir tartışmalı pozisyonun konuşulma süresi 2 dakikayı geçmez. maç hakemleri ile masa hakemleri bir araya gelir; pozisyon monitörlerden tekrar seyredilir ve şaşmaz doğru kararla maça devam edilir.

- futbolda çok tuhaf bir şekilde teknolojinin futbolun içine dahil olmasına karşı (akıllı top, kale çizgisi teknolojisi vs.) çok büyük ve yobazca bir tepki varken; basketbol her geçen gün teknolojiyle daha bir iç içe olmaktadır.

NBA.com

- futboldaki keyif veren hareketler sınırlıdır. hafta bitince; haftanın en iyi golleri yayınlanır. bunun dışında bir de olursa free-kick vardır izlemesi keyifli olan; basketbol ise içinde estetik olarak çok daha sıklıkla ve çok daha fazla hareket barındırır; clutch (son saniye, kritik) basketlerden, smaçlara, asistlere ve bloklara uzanan geniş bir sekans söz konusudur.

- futbolda 120 dakika oynayıp, 0-0 berabere kaldıktan sonra penaltı çekişerek dünya şampiyonu, avrupa şampiyonu olup kupalar kaldırabilirsiniz kimse de bir şey demez; basketbolda ise bir şeyleri kazanmanız için gelip faul çizgisinden şut atışmanız gerekmez; maç bitene kadar oynanır; olmadı uzatmalar oynanır ve en sonunda uzatmayı kazanan takım maçı da kazanmış olur yani maçın kazananı gerçek kazanandır.

Drogba'nın 2012'de Chelsea'ye Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu Getiren Penaltısı


- futbolda saha zemini de maçın sonucuna bir etki olarak görülür ve bir şikayet unsurudur; basketbol ise her zaman bildiğimiz parkedir, bir sorun teşkil etmesi oldukça zordur.

- futbol bir nevi acılardan beslenir; 90 dakika boyunca atak yapıp 20 isabetli şut çekip, topla %65 oynama oranıyla maçı tamamlayıp 1-0 kaybetmişsinizdir. yani emeğiniz karşılığıyla uzaktan yakından alakası olmayan bir durum söz konusudur. maçı resmen hiç hak etmeyen rakip tabela farkıyla kazanmıştır. ama çıkıp, "işte futbolun güzelliği burada" diye akla zarar bir mantıkla kendinizi avutup, uyutursunuz; basketbolda ise 20 isabetli üçlük bulup ikiliklerde % 65'le oynadığın bir maçı kaybetmen imkansızdır. futbol alın terinin, emeğinin karşılığını vermezken; basketbolda alın terinin her damlasının karşılığını alırsın.


- futbolda yenik duruma düşmek, yenik durumdan maçı çevirmek gibi deyimler varken; basketbolda maç içinde skor üstünlüğü defalarca el değiştirebilir.

- futbolun kuralları diğer sporlara oranla aşırı derecede ilkel ve izleyici tatmin etme açısından oldukça yetersiz kalırken; basketbolun kuralları her geçen gün gelişip oyunu daha hareketli kılarak seyir zevkini arttırmaya yöneliktir.

- futbolda tabelacılık diye bir olay vardır ve sık sık yapılır; basketbolda tabelacılık diye bir şey yoktur.

- futbol yapısı gereği piç edilmeye çok müsait bir oyunken; basketbol kuralları gereği piç edilmesi imkansız bir oyundur.

Üniversite Tercihi Yapacakların Geleceğini Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler