Tüm Detaylarıyla Ünlü Alışveriş Sitesi AliExpress'ten Alışveriş Yapma Rehberi

Türkiye'de bulamadığımız ya da bulmamıza rağmen abartı fiyatlar ödemek istemediğimiz bazı ürünleri uygun bir şekilde edinmemizi sağlayan alışveriş sitesi AliExpress'ten alışveriş yapmak için bilinmesi gereken detayları Sözlük yazarı "kuzeyin delisi" anlatıyor.
Tüm Detaylarıyla Ünlü Alışveriş Sitesi AliExpress'ten Alışveriş Yapma Rehberi


aliexpress en basit bir telefon kılıfı için burda 30-40 tl vereceğinize tanesini 1-2 $ dan 3-4 tane sipariş verip alabileceğiniz bir site. örnek

bugüne kadar saat'ten telefona, tişört, ayakkabı, silikon tabancası, ip kamera, tablet,gözlük, çanta, ateş ölçer vs... bir sürü ürün aldım.

2-3 $ dışında tek kuruşum kalmamıştır. sizin de kalmaz, sadece dikkat etmeniz gereken noktalar var.

1 - feedback

satıcının feedback'lerine iyi bakın.

eğer 0 feedback varsa uzak durun.

eğer olumlu feedback'lerin hepsi aynı tarih, aynı saat girilmişse üçkağıtçıdır, uzak durun.


son 1 ay içindeki olumsuz feedback sayısı %60-70 üstünde ise sorunlu satıcı demektir riske girmeyin.

2 - kargo

1-5 $ arası ürünler genelde ucuz takipsiz kargo ile gelir.sadece çinden çıkana kadar takip edebilirsiniz, türkiye'ye girince takip edemezsiniz.

5-10 $ ve üstü ürünler takipli kargo ile gelir.


takipli kargolarınızı türkiyeye girene kadar buradan ,türkiyeye girdikten sonra buradan veya buradan takip edebilirsiniz.

başlıca takipli kargolar
cn ile bitenler china post
nl ile bitenler netherlands post
hk ile bitenler hong-kong post

takipsiz kargolar ile genelde 1242142 gibi numaradan ibarettir veya yw yanwen postası ile gönderilir.bazen takipli postadan hızlı geldikleri bile olur.

3 - dispute

siparişiniz takipli veya takipsiz kargo ile gelmedi ise dispute açmaktan çekinmeyin. sadece ürünün onay süresini geçirmemeye dikkat edin. onay süresi geçer ise dispute açmanız zorlaşır. satıcı dispute'u kapat paranı paypal ile iade edeceğim dese bile kapatmayın.

4 - kötü ürün veya bozuk ürün

eğer böyle bir ürün veya sizin sipariş ettiğiniz ürün değil ise ürünün paketini de (özellikle kargo numarası görünsün) içine alan bir fotoğraf çekin ve dispute ekranında mesajınız ile birlikte ekleyin. satıcı öpe öpe kabul edecek o dispute'u.

5- kıyafet alımı

beden olmaması sorunu asyalıların küçük olmasından kaynaklı. genelde giyim ürünleri satanlar ölçülerini verirler satış sayfasında. xl giyiyorsunuz diye xl almayın hemen. önce omuz, bel, göğüs ölçülerinizi alın ve ürünün sayfasındaki ölçüler ile karşılaştırın en uygun olanını alın.

6 - gümrük sorunu

bazı ithalatı yasak ürünler ve ithalatı yasak olmayan ama yurtdışından ürün satın alma üst sınırı 30 euro'yu geçen ürünler gümrüğe takılır.

yasak ürünler listesi

başlıca olarak telefon, parfüm, silah, bıçak, gıda, ilaç diyebiliriz.

kargonun gümrüğe takılıp takılmadığını nasıl anlayabiliriz?

kargolar önce pim (posta işleme merkezi) ne geliyor. burdan eğer yasaklı veya sınır üstü ürün değil ise adresinizin bağlı olduğu ilçenin posta işleme merkezine sevkediliyor. örnek gümrüğe tabi olmamış sipariş böyle görünür.

ama eğer posta takibinde pim'den sonra ukim (uluslararası kargo işleme merkezi) görüyorsanız siparişiniz gümrüğe girmiş demektir.

yasaklı bir ürün ise almanız zaten imkansız ürün geri gidecektir. çok tehlike arzeden bir şey ise (silah,bıçak vs) başınız derde girebilir.

yasaksız bir ürün ama şüphe çekmiş ise önce gümrüğe girer. paket açılır sorun yoksa ürün size gelir 2-3 tl paket açma parası alırlar.

yine yasaksız bir ürün ama 30 euro üstü ise sizi gümrüğe çağırırlar veya gümrük vergisini ekler postacı ile size gönderirler siz de postacıya ödersiniz.

Zara'nın İndirim Günleri, Ürün Kalitesi ve Alışveriş İçin En Uygun Zamanları