Türdeşlerine Göre İri Olan ve Toprak Altında Yaşayan Yaban Arısı: Bombus

Bal arılarından farklı olarak düşük sıcaklıklardan daha az etkilenmeleri nedeniyle sera ve meyve bahçeleri için vazgeçilmez olan sevimli arılar bombuslar ve özellikleri.
Türdeşlerine Göre İri Olan ve Toprak Altında Yaşayan Yaban Arısı: Bombus
iStock

bombus, renkli tüyleri olan, türdeşlerine göre oldukça iri yapılı ve genelde toprak altında yaşayan bir yaban arısı türüdür. 

bombuslar ın uzun dilli türleri, çiçek borusu uzun olan çiçeklerden de çiçek tozu ve bal özü alabilir. bu, diğer arılar için oldukça zor hatta imkansız bir işlemdir. hatta bazı türler, bal özüne ulaşabilmek için önce çiçeğin dış kısmını ısırır ve açtıkları delikten dillerini içeri sokarak kolayca beslenir. 


bombusların göğüs bölgesinde tutunma ve yürümeyi sağlayan üç çift bacakları vardır. bu bacaklardan birinci çiftte antenlere bulaşan çiçek tozlarını ve diğer tozları temizlemek için özel temizlik gereçleri vardır. bu sayede koku alma organı olan antenler sürekli temiz tutulur.

bombuslar ın diğer bacaklarında çiçek tozu taşımak için sepetçikler ve çiçek tozlarını doldurmaya, gerektiğinde sıkıştırmaya yarayan fırçalar bulunur. 


bombuslar vücut ağırlıklarının yarısı kadar yükü rahatlıkla taşır. bu arılar zar şeklindeki iki çift kanatları sayesinde uçar. birinci çift kanadın arka kenarında, ikinci çift kanadın ise ön kenarında bir seri kanca bulunur. bunlar uçuş sırasında birbirine kenetlenir, böylece ön ve arka kanatlar birlikte ve daha güçlü hareket edebilir. 


bunun dışında uçuş için ısı üretimi de zorunludur. aktif olarak uçan bir bombusta gövde bölgesinin sıcaklığı 35-40oc olur. bunun için bombuslar uçuşa geçmeden önce belli bir süre ısınır.

İşçi Arıların Kraliçe Arıyı Kovmaya Karar Vermesinden Sonra Gelişen İnanılmaz Olaylar

Liderlik Kavramının Gözlemlendiği Arılar, Kendi Aralarında Bu Seçimi Nasıl Yapıyor?