Türk Dillerinin Sibirya Grubuna Bağlı, 450 Bin Kişinin Konuştuğu Dil: Yakutça

Yakutça, Sahaca, Yakut Türkçesi ya da Saha Türkçesi; Türk dillerinin Sibirya grubuna bağlı olan ve günümüzde yaklaşık 450 bin kişi tarafından konuşulan bir dil. Türkçe kelimelerle birbirine epey benzeyen kelimeler içeren bu dile dair birkaç bilgi.
Türk Dillerinin Sibirya Grubuna Bağlı, 450 Bin Kişinin Konuştuğu Dil: Yakutça

dünyada yaklaşık 450 bin kişi tarafından konuşulan ve bahador alast isimli youtuber'ın kanada'da yaşayan bir türk ile bir yakutu buluşturup türkçe ile benzerlikleri karşılaştırdığı dil yakutça.

proto-türkçe'nin altında, ana türkçe taksonu içinde şor, tuva ve dolgan dillerini de barındıran kuzeydoğu türkçesi alt dalına aittir. günümüz türkçesi ise güneybatı türkçesinden evrilmiştir. birbirlerine uzak alt dallarda olmasına rağmen, proto-türkçe kökenli sözcüklerde türkçe ile halen büyük benzerliklerini korumaktadır (birtakım ses dönüşümleri hariç). oğuzlar, anadolu'ya göçleri esnasında arapça ve farsçadan bu kadar çok etkilenmeselerdi şu anda anadolu türkçesi diğer türkçelerden bu kadar kopuk olmayacaktı.

bahador alast'ın videosuna buradan ulaşabilirsiniz


yakut dili hakkında ansiklopedik bilgi ve proto-türkçe, ortak türkçe, anadolu türkçesi ve yakut türkçesi sözcüklerin karşılaştırmaları için de vikipedi'ye buradan.

yakutçanın, türkiye türkçesinden ve diğer şivelerden çok farklı olmasının sebebi olan türkçedir. yakutlar, orhun kitabelerinde kurıkan adıyla geçmektedir. daha sonra kuzeye çekilmişler ve ana türk kütlesiyle bağları kopmuştur. 

benzerlikleri veya farkları incelemek gerekirse

türkçe:_____saka t:

ağız_______ayak
ayak_______atak
bacak______but
baş________bas
burun______burun
dergi_______nada
dil__________dıl
dis_________dis
dost________cöge
dudak_______uvaz
el___________eli
erkek________toyon
göz_________karak
hatun_______kotun
kaş_________kas
kirpik_______gılamas
kol_________kol
kulak_______kulgah
parmak_____darbak
sağol_______bahıba
tırnak_______tıgırak
yagmur_____sambır
yıl__________sıl
yurt_________surt
yüz__________süs

Neden Azerice Yerine Azerbaycan Türkçesi Demeliyiz?

Atiye Dizisi Üzerinden Kendini Aramak Üzerine Yola Çıkanlara Tavsiyeler