Türk Dizilerinde Yaşanacak Türden Bir Eşek Şakası: Berners Sokağı Aldatmacası

1809 yılının Londra'sında, bugünün yerli dizilerinde görsek pek şaşırmayacağımız bir olay meydana gelmiş. Tarihe geçen eşek şakası olur mu demeyin, oluyormuş.
Türk Dizilerinde Yaşanacak Türden Bir Eşek Şakası: Berners Sokağı Aldatmacası

berners sokağı aldatmacası 1809'da westminster, londra, ingiltere'de theodore hook tarafından gerçekleştirilmiştir. hook, arkadaşı samuel beazley ile londra'daki herhangi bir evi en çok konuşulan eve dönüştürebileceğine dair bir iddiaya girer. berners caddesi 54 numara'da oturan bayan tottenham adına binlerce mektup göndererek siparişler verip, hizmet ve ziyaret talebinde bulunur.

Theodore Hook

27 kasım 1809 sabah saat beşte bayan tottenham'ın evinin zili baca temizleme hizmeti veren biri tarafından çalınır. hizmetçi, böyle bir taleplerinin olmadığını belirterek bu kişiyi geri çevirir. birkaç dakika sonra başka bir baca temizliği görevlisi gelir ve yine geri gönderilir. o gün toplamda 12 kişi baca temizleme hizmeti için kapıyı çalar.

baca temizleyicilerin ardından, büyük miktarda kömür taşıyan bir araba filosu eve gelmeye başlar, ardından bir dizi pastacı düğün pastaları teslim etmek üzere gelir. sonrasında doktorlar, avukatlar, papazlar ve rahipler evde ölmek üzere olduğu belirtilen hayali kişi için kapıyı çalar.

balıkçılar, ayakkabıcılar ve bir düzineden fazla piyano getiren kişiler o gün kapıyı çalar.

sahte mektuplara yanıt verip eve gelenler bunlarla sınırlı da değildir. bank of england yöneticisi, york dükü, canterbury başpiskoposu ve londra belediye başkanı da dahil olmak üzere birçok önemli kişi de evin kapısına gelmiştir.

londra'nın dar sokakları kısa sürede esnaf ve seyircilerle dolar. teslimatlar ve ziyaretler akşamın ilerleyen saatlerine kadar sürer ve londra'da hayat durma noktasına gelir.

görevde olan ve ulaşılabilen her bir memur insanları dağıtmak üzere göreve çağırılır ve daha fazla insanın eve gitmesini önlemek için berners sokağının girişlerine yerleştirilir. ancak kalabalık gecenin ilerleyen saatlerine kadar dağıtılamaz.

sonrasında farklı farklı esnaflara benzer sipariş mektuplarının yazıldığı aynı kişi/ler tarafından gönderildiği ortaya çıkar ve olayın fail/lerinin tutuklanmasını sağlayanlar için ödül verilmesi kararlaştırılır.

theodore hook ve arkadaşı o sırada 54 berners caddesi'nin tam karşısındaki evde aldatmacanın açığa çıkmasını bekleyip çıkan kaosu izlerler.

olayın sorumlusunun bulunması için harcanan büyük çabaya ve bir çok kişinin aldatmacanın sorumlusunun o olduğundan şüphelenmesine rağmen hook açığa çıkmaktan ve ceza almaktan kurtulmayı başarır.

hook ayrıca dünyada gönderilen ilk kartpostalı teslim alan kişidir. posta ofisinde çalışan kişileri kandırmak için çalışanların karikatürünü içeren bir kartpostal hazırlayıp bunu kendisine göndermiştir. bu kartpostal 2002 yılında 31.750 sterline satılmıştır. (bbc haberi)

kaynak: 1 - 2 - 3