Türk Edebiyatında Sonu İntihara Kadar Giden Büyük Taciz Depreminin Özeti

Twitter'da birkaç gündür yerli ''me too'' hareketi yaşanıyor. Tacizlerin, tecavüzlerin ifşalandığı bu akımda adını en çok duyduğumuz isimler ise Türk edebiyatından oldu. İşte Türk edebiyatında adeta bir deprem yaratan olayların kronolojik olarak özeti.
Türk Edebiyatında Sonu İntihara Kadar Giden Büyük Taciz Depreminin Özeti

2020 yılı aralık ayında gerçekleşmiştir bu taciz depremi.

hasan ali toptaş’ın taciz ettiği kadınların ifşasıyla başlayan olaylar silsilesi, everest yayınları'nın hasan ali toptaş ile ilişiklerini kesilmelerine götürmüştür.


yine hasan ali toptaş ile çalışan edebiyat ajanı barbaros altuğ, yazarla ilişiğini kestiğini açıklamıştır.


hasan ali toptaş, taciz iddialarını kabul etmiş, eril failliğinin esiri olduğunu belirten bir açıklama yapmış ve taciz ettiği kadınlardan özür dilemiştir.


yazar aslı tohumcu’nun taciz ifşası üzerine iletişim yayınları bora abdo ile ilişiğini kesmiştir. iletişim yayınları ilgili açıklamalarında yazarları aslı tohumcu ve pelin buzluk’un yanlarında olduklarını belirtmişlerdir.attığı yersiz eril tweet'le ilk başta hasan ali toptaş’ı savunan fakat yazarın tacizlerinden haberi olmadığı için böyle davrandığını belirten tweet'iyle özür dileyen ali lidar ile ithaki yayınları ilişik kestiklerini twitter’dan duyurmuştur.


yazar mevsim yenice ve yazar ezgi polat'ın, hüseyin kıran tarafından uğradıkları taciz açıklamaları üzerine gümüşlük edebiyat akademisi hüseyin kıran ile ilişiklerinin kesildiğini açıklamıştır.


yazar zehra çelenk hasan ali toptaş olayıyla ilgili “alçak adamların yüksek edebiyatı” başlıklı bir yazı kaleme almıştır.

https://www.google.com.tr/…edebiyati-makale-1506858


figen şakacı, tvitter’da şair sefa kaplan ile ilgili: “hazır taciz sayacı işliyorken sefa kaplan’ı da ekleyin” twitini atmıştır. ve ilgili twitin altına bir çok erkek yazarın adı yazılmıştır.


intihar vakası da geldi... yayıncı ibrahim çolak'ın yapılan ifşalar sonrası intihar ettiği twitter’da gündem olmuştur.


yazar pelin buzluk, yaşadığı taciz olayını açık açık anlatmıştır.

twitter’da türk edebiyatının tacizci erkek yazarlarıyla ilgili ifşa listeleri oluşturulmuş ve birçok kadın bu listelere bildikleri isimleri yazmıştır.

birçok yayınevinden yaşanan taciz olaylarıyla ilgili kınama mesajları gelmiştir: ayrıntı yayınları, notabene yayınları, doğan kitap, ve yayınevi...


gelişen bu olayların türk edebiyatının eril dilini ilerleyen yıllarda değiştireceği daha şimdiden aşikârdır. türk edebiyatı küçümsenemeyecek bir değişimin eşiğindedir.