Türk Emlakçısının İnsana Hayatı Sorgulatan "Lüks Daire" Anlayışı Nereden Geliyor?

Özellikle "ankastre mutfak" ile hayatımıza giren lüks daire algısı çeşitli nesneleri de içine alarak büyüdü ve ev seçme kriterlerinde başrolü oynamaya başladı. İçine hayatımızı kurduğumuz evlerimiz neden böyle bir sıfata daha ihtiyaç duydu peki?
Türk Emlakçısının İnsana Hayatı Sorgulatan "Lüks Daire" Anlayışı Nereden Geliyor?
Yapı Dekoratif


Önce Türk emlakçılarına göre "Lüks" olan şeyleri bir görelim:

büyükşehirler özelinde konuşursak maalesef şudur o lüks anlayışı:

ev değil ankara pavyonu aq. gördüğün yerde kaç.

en önemli temsilcileri parke ve pimapendir o anlayışın.

onlarca ev baktım; "lüks, süper lüks, ultra lüks" diye pazarlanan daireler arasındaki tek ortak nokta, parke ve pimapen.bir de ebeveyn banyosu varsa daire ''ultra süper lüks'' oluyor.


Peki böyle şeylerin ortaya çıkmasının sebebi ne?

Nasıl bu noktalara gelindi?

dünyanın her yerinde bir emlakın fiyatı belirlenirken dikkate alınan en önemli etmenin lokasyonu olmasındandır. lokasyon sizi tam ikna edemedi ise, ıvır zıvırlar eklenir. bizde halen orta direk -azalarak da olsa- şehir merkezlerine yakın oturabildiklerinden lokasyonu iyi olan yerde lüksü bir yaşam tarzı olarak bulamazsınız. lüksü para vermeden hissedebileceğiniz en uygun yer olan avmler ise parası olan herkese açık olduğundan lüksün tadını alamazsınız. ülkemizde arsa üretimi neredeyse sınırsız olduğundan şehrin yaşam merkezi sürekli bir öncekine göre daha lüks görülen -eskinin ucuz ve varoş- yeni inşaat alanlarına doğru kayar. ruhu olan tek bir kent yerine, şehrin geçirdiği farklı dönemleri yansıtan birbiri içine geçmiş ama bir bütün oluşturmayan garip mahal(le)ler oluşur. zenginlikten elitliğe geçmek isteyen kimse, zaten neye benzediğini bilmediği elitliği de hissedemez.

kaldı ki bir evin içini altın ile kaplasanız bile, o evin fiyatına katkısı azami %30 olacaktır. hele bu malzeme bolluğu ve inşaat salgını durumunda başka birinin zevkine göre yaşamak saçmadır. o nedenle türk emlak sektöründe eğer rezidans veya condominium'dan sıfır ev almıyorsanız; lüks, fiyatı haklı çıkarmak için söylenen bir yalan ve satış karını maskeleyen bir süre sonra akacak bir makyajdır.

gerçi insan şaşırmıyor, ankara'da bmw 5'in sığamadığı, sığarsa da kapılarının açılmadığı kapalı garajları olan "ultra lüks" villalar var. yapanın lüks kavramı ve hedef müşteri profili bmw 5'i ve sürücüsünü bile kapsamıyor, 7 serisini söyleyip de şoka sokmamak lazım. 7 kullanacak adam gitsin kendi evini kendisi yapsın.