Türk Futbol Tarihinin Kaderini Değiştiren Hatalar

Ülke futbolunun tarihinde bazı anlar var ki değiştirilebilmesi mümkün olsa her şey bambaşka olabilirdi. İşte onlardan bazıları.

galatasaray'ın ekonomik çöküşü, 2000 

türk tarihinin en büyük sportif başarılarından birine imza atıyorsunuz, ama paraya çeviremiyorsunuz. uefa kupası sonrası doğru yönetilse müzesine kısa sürede bir tane de şl kupası koyabilecek kulüp 10 senede cagliari kıvamına geldi.

etki puanı: 9/10

şenol güneş'in kadroyu bozması, 2003 

konfederasyon kupasında yaptığı eski-yeni harmanı ile şahane bir hale gelen kadroyu kupa sonrası yeniden eski haline getirip tuncay, servet, toraman, okan yılmaz, gökdeniz, selçuk gibi dönemin parlayan yıldızlarını oynatmayıp (ki bu gençler kulüplerinde ilk 11 oynuyorlardı) hakan şükür, okan, ümit davala gibi milli takım heyecanını yitirmiş kaşarları yeniden çağırmış, milli takımı euro 2004'ten etmiş, sonraki 12 sene boyunca her dönemin kaşar futbolcularının egemenliğiyle sadece bir kere turnuva yüzü görmemize sebep olacak düzenin tohumlarını istemeden de olsa atmış oldu.

etki puanı: 6.5/10

zico'nun gönderilişi, 2008 

devamında zincirleme gelen aurelio'nun ayrılışı, güiza transferi, aragones'in getirilişi, josico'nun alınışı ile kabus dolu günler başladı. şampiyonlar ligi'nin üst turlarının gediklisi elit bir takım olabilecekken her şey ters döndü, bir daha şl'ye katılamayan bir hale gelindi. bir aziz yıldırım klasiği.

etki puanı: 8/10

hasan şaş'ın galatasaray'da kalması, 2002

dünya kupası sonrası avrupa devlerinin listesine giren hasan şaş eğer aklını kullanıp avrupaya gitseydi ve düzenli oynasaydı belki de milli takımı şenol güneş'e rağmen euro 2004'e, sonra da 2006 dünya kupası'na sırtlayacaktı. milli takım döneminin en büyük yıldızını maalesef dünya kupası biter bitmez kaybetti.

etki puanı: 5.5/10

ersun yanal'ın harcanması, 2005

milli takıma yeni bir soluk kazandıran ersun yanal, dönemin kralı(!) hakan şükür uğruna harcandı ve takımın bütün ahengi bozuldu, havası kaçırıldı. yerine fatih terim'in gelmesiyle isviçre maçı rezaletine giden süreç başladı, onur kırıcı muamelelere maruz kaldık, cezalar aldık.

etki puanı: 7.5/10

fatih terim'in galatasaray'dan ayrılması, 2013

galatasaray bir 4 sene üst üste daha yapıp şampiyonlar liginde çeyrek finalin ötesine geçebilecekken dursun özbek'le ffp bataklığında avrupadan men cezasına varan bir yola girdi. milli takım ise euro 2016'ya allahın yardımıyla zar zor ite kaka gitti, fatih terim'in müsade ettiği prim şımarıklığı sebebiyle fiyasko bir turnuva yaşadı.

etki puanı: 7/10

ilhan mansız'ın vissel kobe'ye transferi, 2004

o dönemin en iyi türk santrforuyken, formunun zirvesindeyken saçma sapan bir şekilde japonya'ya giden ilhan'ın kariyeri yere çakıldı. kalsa belki de avrupaya gidip hatrı sayılır bir kariyer yapacak, milli takımı 35'lik hakan şükür'den kurtarabilecek, belki de hasan şaş gibi milli takımı 2006 dünya kupasına giderken büyük katkılar verebilecekken bir daha milli takım yüzü göremedi, ankaragücü'ne kadar düştü.

etki puanı: 5/10

pereira'nın getirilmesi, 2015

gökhan, caner, mehmet topal, bruno alves, diego gibi adamların yanına van persie, nani, kjaer gibi üst kalite transferler yapıp son yılların en güzel kadrosunu kuruyorsun, başına 5. sınıf bir teknik direktör koyuyorsun. iyi bir hocayla şampiyon olup önündeki yılları domine edip avrupanın en çok ses getiren takımı olabilecekken bir sezon içinde takım darmadağın oldu, gereken gelir elde edilemedi, ffp batağına saplanıldı. bir aziz yıldırım klasiği daha.

etki puanı: 7.5/10

rüştü'nün barcelona'ya gitmesi, 2003

aynı dönemde kendisini isteyen dönemin en iyi 2-3 takımı arasındaki arsenal'i reddederek "çocukluk takımım" dediği, parlak günlerinde olmayan ve rijkaard gibi egosantrik ve tecrübesiz bir hocanın çalıştırdığı barcelona'ya giden rüştü rijkaard'la anlaşamayıp kadroya bir türlü giremeyince bir sezon sonra geri dönmek zorunda kaldı. oysa wenger gibi bir hocayla çalışsaydı bugün buffon'un isminin yanına rüştü de yazılırdı, gerçek bir dünya yıldızı olurdu, belki de bugün fors sahibi bir futbol adamı olup türk futboluna (ama hoca ama yönetici olarak) iyi katkılar verirdi. şimdi ısrarla düzeltmediği türkçesiyle yorumculuk kasıyor.

etki puanı: 4.5/10

primcilerin milli takıma geri çağrılması, 2016

arda, burak, caner, gökhan, selçuk gibi milli takımdan para kazanmaya çalışan bu dönemin kaşarları yeniden milli takımda kendine yer bulmaya başladı. enes, cengiz, emre mor, yunus gibi adamları da çürütecek olan bu kaşarlar milli takımın önündeki 4-5 yılını doğrudan, 10 yılını dolaylı olarak heba edecek.

etki puanı: tahminim 10/10

Bonus: Lucescu'nun Galatasaray'dan gönderilmesi