Türk Hava Kuvvetleri'nde Plaza Dili ve Edebiyatı Gibi Yerleşmiş Kurum İçi Konuşma Kalıpları

Her iş kolunda o işe ve sektöre ait bir konuşma dili oluşuyor hâliyle.
Türk Hava Kuvvetleri'nde Plaza Dili ve Edebiyatı Gibi Yerleşmiş Kurum İçi Konuşma Kalıpları
iStock

türk hava kuvvetleri, kendine ait eğlenceli bir kurum içi dili olan bir yerdir. bu dil sizi plaza dili ve edebiyatı gibi rahatsız etmez ama iş amaçlı veya kişisel konuşmalarda işinizi çok kolaylaştırır. örneğin;

şakir: ihtiyaç duyulduğu anda veya yeri geldiğinde kullanılan yazı taslaklarına verilen isimdir.

hamit: size ikram edilen veya sizin tam da yenilirken üzerine denk geldiğiniz bilimum gıda maddesine ya da yancı olacağınız yemek organizasyonuna verilen isimdir.

yay yüklü beklemek: bir iş için hemen koşturmaya hazır durumda olmak (olumlu) veya paniğe, telaşa kapılmak için neredeyse hazır beklemek (olumsuz) gibi bir anlamdadır.

coflamak: meydana gelen veya olması muhtemel herhangi bir olay nedeniyle haddinden fazla bir şekilde tırsmak, korkmak, paniklemek demektir.

cof: aşırı derecede panik olan kişilere verilen sıfat. cofcof şeklinde de kullanımı olur.

gümgüm: yeteneksiz, kabiliyetsiz kişi anlamında kullanılan bir kelimedir.

çocuk: ağırlıklı olarak kurmay kökenlilerin astlarına yönelik kullandığı bir hitap kelimesidir. yoğun kullanımının nedenini muhtemelen atatürk'ün bu kelimeyi sıklıkla kullanmış olmasına ve atatürk'de kurmay kökenli olduğu için harp akademilerinde bu yönde bir alışkanlık edinilmesine bağlıyorum.

panik butonu: bir iş, görev ya da aniden gelişen durum için hemen işe girişmeyi ve/veya hemen o işe başlamayı ifade eder. mesela "akşama ekstra uçuş çıkmış, panik butonuna basalım..." şeklinde kullanılır.

tayyare: bildiğimiz uçak demek. genelde kıdemli pilotlar bu lafı kullanır ama ama bazen yeni yetme teğmenlerin bile söylediğini duydum. neden bunu kullanma alışkanlığı var net bilemiyorum. ama muhtemelen aircraft, aeroplane gibi bir durum hissediliyor ve ondan dolayı kullanılıyor.

peder hose: bu doğrudan uçak bakımcıların ve özellikle f-4'çülerin bir lafı. f-4'ün kanat ila gövde yakıt depoları arasındaki ana yakıt hattındaki hose assy isimli bir boruya verilen isimdir aslında. bu değişirse peder hose değişti filan derlerdi...

albay kapatışı: çalışan bilgisayarı windows üzerinden kapatmayıp doğrudan power tuşuna harst diye basarak kapatanlara söylenen bir laf. çıkış noktasını tahmin etmek mümkün ehehe.

Kendini Aşıp Hayallerinin Peşinden Koşarak Hayatını Değiştiren Genç Sporcular