Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Akademisi Hakkında Merak Edilenler

Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Akademisi'ne girmeyi düşünüyorsanız tecrübeli kişilerden birkaç şey okumak hiç fena olmaz.
Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Akademisi Hakkında Merak Edilenler


1. dlr-2 kalktı mı?

evet şu anda görünen kalktı, thy ile iü (ist üni.) arasında yeni bir sistem devreye girdi, ben 3 önce girdiğim için inanın hiçbir fikrim yok.

2. dlr-1 devam ediyor mu?

evet ediyor, dlr-1'in kalkacağını kolay kolay sanmıyorum bunu da belirteyim, dlr-1 ile dlr-2 çok farklı sistemler.

3) dlr-1'e nasıl hazırlanırım?

birkaç websitesi ve youtube'da videolar mevcut; ancak ben başvururken hiçbiri mevcut değildi, yani onlar olmadan da yapılabilinir; peki neler yapmıştım ben?

öncelikle bir özel formülüm var: çok çalışmak. evet tek formülüm bu, 2-3 hafta sistemli bir şekilde çalışırsanız (ki ben boş değildim, çok yoğun bir isim vardı öncesinde) çok rahat halledebilirsiniz, özellikle modüller tamamen pratikle ilgili. hepsini tek tek hatırlamıyorum modüllerin ama özellikle -modüller hariç- 4 ana dersi yazmak isterim:

a) ingilizce: çok fazla bilinmeyen idiom var ama çıkanlar da bir o kadar belli, ielts den 7 almıştım ben ama ielts'ten 6 alan birisi çok rahat geçecektir, soruları dikkatli okuyun, gerekirse 2 kez okuyun, zamanla ilgili sıkıntı yaşamazsınız ancak ciddi dikkat vermeniz lazım, benim boş/bilemediğim 15 soru vardır öyle diyeyim.

b) mat: öss 1&2 tarzı konu anlatımlı kitap alıp baştan aşağı çalışmıştım, özellikle üniv ve mat ı bırakalı yıllar olduysa (benim gibi) çok iyi bir tazeleme oluyor, tavsiye ederim.

c) fizik: vimana satın alın direk, sorular vimana'dan. ha ben satın almadım yine konu anlatımlı fizik ve howstuffworks.com üzerinden tüm konuları öğrendim, yani biraz fizik öğrenmek göz çıkarmaz; ancak vaktiniz yok ise vimana satın alın.

d) mic: bu da tamamen pratik aslında herkes korkuyor vb de sıkıntı yok, joytick (logitech) kesinlikle alın, almadan olmaz bunda öyle diyeyim.

4. yaşım 83 başvurabilir miyim?

evet yeni ilanda yaş 1983 e kadar indi, başvurabilirsiniz demek.

5. eğitim ne kadar sürüyor?

ortalama 2 yıl sonunda sağ koltuk sizin.

6. elenir miyim, elenirsem tazminat öder miyim?

öyle bir şey benim dönemimde hiç denk gelmedi; başka bir örnek var ama özel o yüzden yazmayacağım. elenmek diye bir şey yok, thy size olabildiğince sahip çıkmak adına her şeyi yapıyor, eğer illa olmuyorsa da tazminat ödemiyorsunuz, şirket bunun peşine düşmüyor o konuda rahat çünkü insanlar da öyle bir stres olursa sanırım kimse kolay kolay başvuramaz; ancak siz kurallara aykırı bir durum sergilediniz (atıyorum üç bir örnek, uçuşa alkollü vb. gittiniz) o zaman vay halinize, benim de gözüme gözükmeyin öyle diyeyim.

7. eğitim ücreti ne kadar?

100€ k idi ben girerken şimdi 140€ k olmuş. (mart 2018 itibarıyla)

8. eğitimdeyken herhangi bir maaş alıyor muyuz?

2 asgari ücret alıyorsunuz.

9. türkiye'de eğitim yerleri neresi?

thy'nin en büyük eğitim üssü, aydın'da kendine ait thy akademi; ancak istanbul'da afa, ayjet ve eskişehir'de anadolu üniv'de eğitim yerleri arasında.

10. yurt dışında eğitim yerleri neresi?

şu an için yurt dışında hiçbir filo yok, yakın zamanda da olmayacak diye biliyorum.

11. eğitim yerini biz mi seçiyoruz?

maalesef; ancak sanırım istanbul'da ikamet ediyorsanız, evliyseniz vb. istanbul'daki kurumlarda eğitim almak için bir önceliğiniz olabiliyor.

not: maaş ile ilgili sorulara prensip olarak cevap vermiyorum lütfen sormayın, zaten her yer de yazıyor 3-5 aynı işte.

THY'nin Pilot Alımlarında Adaylara Uyguladığı DLR Sınavı Hakkında İşinize Yarayabilecek Bilgiler