Türk Kahvesinin Standart Tadını Çok Daha İyi Hale Getirip Çeşitlendirmenin Basit Çözümü

Türk kahvesi aklınızda "değişmez bir tat" olarak kaldıysa size iyi haberlerimiz var.

türk kahvecisi olmayıp çekirdek kahve satan bir yere gidin. kafanıza göre bir kahve seçin, mesela herhangi bir costa rica çekirdeği olsun, bunu türk kahvesi boyutunda çektirin. türk kahvenizi böyle yapıp için.


türk kahvesi genellikle rio minas çekirdeğinden yapılır. kendinizi rio minas'ın acı, ucuz, dandik kahve çekirdeklerine mahkum etmeyin.


neymiş efendim "türk kahvesi acı olur"muş hasssiktir oradan. 3 tl'lik leş kahve içiriyorsunuz bize. deneyin efenim, farklı farklı çekirdekler aromalar deneyin. etiyopya, kolombia, meksika... niye kendinizi o zehir gibi tatsız, tutsuz şeye mahkum edeceksiniz.

türk kahvesi bir kahve demleme yöntemidir.

Rio minas denen kahve çekirdeğini de bir tanıyalım ek olarak

türk kahvesi, türkiye'de (ve sanırım yunanistan, balkan ülkeleri ve israil'de de) ısrarla brezilya'dan ithal edilen ve rio minas denilen kahve çekirdeklerinden hazırlanıyor ve türk damak zevkine en uygun (aslında en ucuz) çekirdeğin bu olduğu dayatılıyor. ulan pezevenk, başka çekirdek mi sundun da tüketiciye, halkın yerine sen karar veriyorsun, "türk damak zevkine en uygunu bu" diye.

bu rio minas çekirdeklerinin new york'taki "commodity grade" yani vasat kahve borsasında (new york board of trade/coffee, sugar and cocoa exchange) bile yerinin olmadığını okumuştum.

bu arada, tüm brezilya kahveleri rio minas adını almıyor, ancak rio minas ismi nereden geliyor bilmiyorum. internette rio minas diye arama yapınca sağlıklı bilgi bulunamıyor. brezilya'nın "rio de janeiro" ve "minas gerais" eyaletlerinin birleşimi olabilir belki de. rio de janeiro değil ama brezilya'nın minas gerais, "são paulo" ve "bahia" eyaletlerinde nitelikli kahveler de yetişiyor. ancak rio minas, ismini yetiştiği bölgeden (bu bölgeye "espírito santo" eyaleti de dahil olabilir?) ziyade tatsal bir sınıflandırmadan veya tatsal bir kusurdan alıyor olabilir büyük ihtimalle.


niteliği tartışılır olsa da, rio minas adı altında satılan çekirdeklerin hepsi arabica türündedir. ve bu çekirdekler kuru yöntemle işlenirler. ancak karıştırılmasın, tüm arabica çekirdekleri rio minas değildir; kuru, ıslak ya da başka yöntemlerle işlenen, rio minas olmayan kaliteli ve kalitesiz başka arabica çekirdekleri de vardır. ek bilgi olarak, arabica ise kahve cinsinin (genus coffea) botanik bir türüdür (coffea arabica). ek bilgiye ek olarak da, taksonomideki cins (genus), tür (species), varyete (variety, varietas) (çeşit) gibi terimleri birbirine karıştırmayınız lütfen, carolus linnaeus'un (isveçli biyolog) kemiklerini sızlatırsınız.

Bu içerik de ilginizi çekebilir