Türk Mizah Tarihinin En Uzun Soluklu Dergisi Akbaba'da Yayınlanan Siyasi Karikatürler

Türk mizah tarihinin en efsane dergilerinden Akbaba'da yayınlanan Türk ve dünya siyasetiyle ilgili karikatürleri Sözlük yazarı ''tasdevrisevenlerdernegi'' derlemiş.
Türk Mizah Tarihinin En Uzun Soluklu Dergisi Akbaba'da Yayınlanan Siyasi Karikatürler


karikatürlere yer vermeden önce kısaca akbaba dergisi hakkında birkaç kelam etmek gerekirse; dergi yusuf ziya ortaç ve orhan seyfi orhon tarafından 7 aralık 1922 yılında "pazartesi ve perşembe günleri yayımlanan milletsever mizah gazetesi" sloganıyla yayın hayatına başlamıştır. 

mizah edebiyatında diyojen ile başlayan çıngıraklı tatar, hayal, kalem, karagöz, diken, aydede ile devam eden mizah dergisi geleneğinin son halkasıdır. yayın hayatına son verildiği aralık 1977 yılına kadar geçen 55 yılda cumhuriyetin kuruluşundan çok partili sisteme geçişe, ikinci dünya savaşından 1960 ihtilaline kadar çeşitli konular hakkında karikatürler yayınlamıştır.

ben de size 1922-1977 yılları arasındaki olayları mizah dergisinin gözüyle yansıtmak isterim. dergide yayınlanan karikatürlerin bazıları şunlardır:


lozan konferansı'na ithafenlozan konferansı tiyatrosuavrupa dönüşü köylerde çalışmadüzen değiştikçe değişen milletvekili adayımilletvekili adayının ilginç duasıvahşi habeşliler hümanist faşistlere karşıafrika haritasının resmiikinci dünya savaşı başlamadan önce ve sonranazi almanya'sı emellerine kavuşuyorvarlık vergisi hakkındaikinci dünya savaşı döneminde karaborsacıların durumuikinci dünya savaşı sırasında azrail'in durumuikinci dünya savaşı sırasında dünyaikinci dünya savaşının sonucu1946 yılındaki seçim mücadelesi1950 seçim yarışısiyasetçileri tanımanın yolu1960 dönemine bakış1965 demirel hükümeti zam anlayışı1968 öğrenci hareketleri1969 seçimleri öncesi vaatlerseçmenin siyasetçiye sorduğu soru