Türk Müziği Makamlarının Hastalıklara İyi Gelmesi

Adeta her derde deva niteliğindeki şarkıları bizimle derleyip ufkumuzu iki katına çıkaran ''hartnettugce'’ye teşekkürü borç biliriz.

türk müzik makamlarının uzun süre dinlendiğinde insanlar üzerindeki psikolojik etkisi. hatta uzun yıllar yapılan çalışmalar sonucunda makamların sadece ruha değil aynı zamanda beden sağlığına da iyi geldiği ortaya çıkmış, bu durum 40'ın üzerinde literatüre geçmiş. 900 sene öncesinden bu yana kullanılan yöntemin en büyük destekleyecilerinden biri de büyük türk bilgini farabi.

ilginç olan aralarında doğuma yardımcı makam da var, korku giderici olan da, spazm çözücü de var, burun kanamalarını önleyen de.yani türk sanat müziği’nin ‘altın şarkılar’ı her derde devaymış.

rast makamı: kemik ve beyne etkilidir. fazla uyumayı engellerken nabzın yükselmesine de yardımcı olur. şizofreni gibi akıl hastalıklarına iyi gelir. neşe, iç huzuru ve rahatlık verir. kaslara da tesiri vardır. spazm çözücü özelliği nedeniyle spastik ve otistik hastaların tedavisinde yararlıdır.

ne dinlemeli?

Eski Dostlar
adana'nın yolları taşlık
bağdat yolları (bir bakış baktın)

nihavend makamı: kan dolaşımına, karın bölgesine, kalça, uyluk ve bacaklara etkilidir. kulunç, bel ağrısı ve tansiyon rahatsızlıklarına faydalıdır. kuvvet ve barış duygusu verir. akıl hastalıklarını iyileştirmede önemli rol oynar.

ne dinlemeli?

Zeki Müren - Bekledim de Gelmedin
aşka gönül vermem aşka inanmam
sevil de sevme

hicaz makamı: kemiklere, beyne ve çocuk hastalıklarına tedavi edici etkisi vardır. üro–genital sisteme ve böbreklere etki gücü fazladır. insana alçakgönüllülük duygusu verir. düşük nabız atımını yükseltir ve göğüs bölgesi diğer önemli etki alanıdır.

ne dinlemeli?

Muazzez Ersoy - Nasıl Geçti Habersiz
nazende sevgilim

ırak makamı: menenjit, beyin ve akıl hastalıklarına faydalı olarak bilinir. omuz, kol ve ellere etkilidir. başın üst tarafına etkisi vardır. düşünme ve kavrama konusunda önemli rol oynar. korku gidericidir. saldırganlığı önleyicidir, nevrotik hastaları tedavide kullanılır.

ne dinlemeli?

Sezin Güneş - Derd-i Hicrinle Bütün Avareler
büzürk makamı: zihni temizler, vesvese ve korkunun atılmasını sağlar. düşünceye yön verir. kulunç ve beyin hasarı ile ortaya çıkaran şiddetli hastalıklara yararlıdır. kişiye güç verir. boyun, boğaz, göğüs, ciğer, kalça ve sağ omuza etkilidir.

ne dinlemeli?

Alâeddin Yavaşça - Hüsnüne Serte Ser Âlem Gerçi Âşıktır Beyim 
ısfahan makamı: ateşli hastalıklardan vücudu korur. ense, boyun, omuzlar ve sol dirsek için etkilidir. güven hissi verir, uyum sağlama, hareket yeteneği, zihin açıklığı, anıları tazeleme özelliği sağlar.

ne dinlemeli?

Nazlı Kanaat - Etme Beyhude Figan Vazgeç Gönül
yarab kime feryad edeyim
sende mi hala esiri zülfü

hüseyni makamı: güzellik, iyilik, sessizlik, rahatlık verir ve ferahlatıcı özelliğiyle ruhu teskin eder. karaciğer ve kalp için önemlidir. mide hararetini giderir. ateşle nöbetleri engellemeye yarar. sıtma hastalığına iyi gelir.

ne dinlemeli?

Pınar Yıldırım - Havada Bulut Yok Bu Ne Dumandır
geçti sevdalarla ömrüm
zeytin gözlüm sana meylim nedendir

neva makamı: göğsün sağ tarafına, böbreklere, omurilik, kalça ve uyluk bölgelerine etkisi vardır. üzüntüyü giderir ve lezzet verir.

neler dinlemeli?

Hamiyet Yüceses - Hicran Gönül Belası
ben yürürüm yane yane

uşşak makamı: kalp ve ayak rahatsızlıklarına iyi gelir. gülme, sevinç, kuvvet ve kahramanlık duyguları verir.

neler dinlemeli?

Zeki Müren - Gözlerin Doğuyor Gecelerime
akşam oldu hüzünlendim ben yine,
yalnız bırakıp gitme bu akşam

acem-aşiran makamı: kemiklere ve beyne etkilidir. yaratıcılık duygusu ve ilham verir. doğumu kolaşlaştırır. ağrı giderici ve spazm çözücü özelliği vardır.

neler dinlemeli?

Gülşah Çubukçuoğlu & Orçun Çanaklı - Gel Ey Denizin Nazlı Kızı
neden kalbim seni sevdi


segah makamı:
şişmanlık, uykusuzluk, yüksek nabız, kalp, ciğer ve kas rahatsızlıklarına faydalıdır. beyin nöronlarına etkisi vardır. mistik duyguların oluşmasını tetikler.

ne dinlemeli?

Emel Sayın- Bak Yeşil Yeşil
dönülmez akşamın ufkundayız,
izmir’in kavakları

ve ayrıca pentatonik melodiler: bu müzik çeşidi, asya kökenli türk musıkîsinin en önemli ve karakteristik özelliğidir. kendine güven ve kararlılık verir, rahatlık sağlar. hamilelerin doğuma kadar ayrıca doğumdan sonra da çocuklara, 9–10 yaşına kadar sadece pentatonik müzik dinletilmesi öneriliyor. şurada.