Türk Takımları İçin Sıkıntılı Olan UEFA Ülke Puanının İçler Acısı Güncel Durumu

UEFA ülke puanı Türk takımları için artık çok kritik bir noktada. İşte güncel durum ve olasılıklar.
Türk Takımları İçin Sıkıntılı Olan UEFA Ülke Puanının İçler Acısı Güncel Durumu

öncelikle güncel tablolar,ülke ve türk klüplerinin durumlarını görmek için: ülke puanı tablosu

geçtiğimiz uefa avrupa ligi haftasındaki maçlar türk futbolu tarihinin en kritik maçlarıydı. sağ olsun türk futbolu bizi yanıltmadı ve ölüm kalım maçında gene öldü. 2 takımımızı kaybettik ve gelecek senelerdeki durumumuz tehlikeye girmiş vaziyette. hatta 3 takımla gruplara kalabilir miyiz, onu da bilmiyorum. 

gelin, birlikte bakalım bu hafta neler oldu ve durumumuz nasıl?

bölüm 1: bu haftaki sonuçlar

belçika: 2 galibiyet , 1 yenilgi , 0.600 puan (0.2 bonus)
hollanda: 1 galibiyet , 1 yenilgi , 0.300 puan (0.1 bonus)
avusturya: 2 galibiyet , 0 yenilgi , 0.500 puan (0.1 bonus)
türkiye: 1 galibiyet , 1 beraberlik , 1 yenilgi , 0.400 puan (0.1 bonus)
iskoçya: 2 galibiyet , 2 yenilgi , 0.750 puan (0.25 bonus)
ukrayna: 1 galibiyet , 2 yenilgi , 0,200 puan (0 bonus)

doğrudan rakibimiz olan ukrayna'nın iki takımı desna ve kolos kendilerinden bekleneni yaptılar ve yenilerek elendiler.puan katkıları da onlara bonus oldu. türkiye gibi 3 takıma düşmüş vaziyetteler ancak türkiye ile en büyük farkı ise en güçlü 3 ekibinin gruplarda olması, hatta kiev'in şampiyonlar ligi'ne gitmesi yüksek ihtimalli.

iskoçya ise beklediğim gibi motherwell ve aberdeen'i kaybetti. ancak onların topladığı puan bile son 5 yılın en yükseği. ayrıca celtic ve rangers'ın devam etmesi, iskoçlar için iyi haber. celtic, letonya ekibinin otobüsü çekmesiyle zorlandıysa da aşmayı bildi. rangers ise willem ii'yi dümdüz etti.

avusturya'da linzer slovakya ekibini anasından doğduğuna pişman etti. salzburg ise sonunda playoff lanetini kırdı ve maçını kazanmayı bildi. onların da şampiyonlar ligi'ne girmesi yüksek ihtimalli.

bölüm 2: puan durumu ve olası sonuçlar

2022-23 için kullanılacak puan durumunun son hali şöyle:


bu puan durumuna göre oluşacak erişim listesi de şu halde:


iskoçya bu sene yaptığı atakla şu ana kadar 3.000 ekstra puan toplamayı başardı bile. ukrayna'yı geçerek arkamıza yapıştılar ve şu anda aramızdaki fark sadece 1 galibiyet 1 beraberlik. ukrayna ise dynamo kiev'den gelecek galibiyetle beraber üstümüze çıkacaktır.

peki rangers'ın galatasaray'ı mağlup etmesi, celtic'in gruplara kalması ve dynamo kiev'in şampiyonlar ligi'ne kalması durumunda oluşacak tablo nasıl derseniz, aşağıdaki görselde
göründüğü gibi iskoçya hemen arkamızda başlıyor, ukrayna ise bizi geçiyorgruplardaki iki takımımızın son torbadan girmesi ile beraber 13.başlayacağımız neredeyse kesin.


kişisel görüş alanı

kişisel görüşüm olarak rangers'ın kendi evinde galatasaray'ı yeneceğini ve kiev'in şampiyonlar ligi'ne çıkacağını düşünmekteyim. çünkü futbola da türetilen elo sistemi -ki kendileri bu sitede bulunabilir- rangers'ın 1607, galatasaray'ın ise 1553 rating'de olduğunu gösterir vaziyette. ayrıca ek olarak ev sahibi avantajı da rangers'ta.

bu sistem paok'un beşiktaş'ı büyük ihtimalle yeneceğini de olasılık olarak göstermişti. satrançtaki gibi seviye ölçer olarak yararlı olabilen bir site olup her zaman büyük ihtimalli şey gerçekleşmez. örneğin beşiktaş'ın eleneceğine düşük ihtimal vermişti ama oldu.

bölüm 3: türk takımlarının avrupa ligi sevdası(!) 

peki, bu kadar yazıldı çizildi ülke puanı neden bu halde diye. tek sebebini söylüyorum: avrupa ligi'ni boşvermek. çünkü takımlarımızın sanki çok parası var ya petrol bulmuş arap gibi 'ya 6 milyon euro gelir ne lig kasarız moruk' tarzı zihniyet ile avrupa ligi'nde yedeklerle maça çıkmakta, 2018/19'dan beri yeterince bu turnuvaya asılmamaktadır.ancak ilk 7 ülke değilseniz puan toplayacağınız yer avrupa ligi'dir.

geçen sene özellikle beni baya çıldırtan bir şeydi beşiktaş'ın, pardon abdullah avcı'nın ve trabzon'un kalan 4 maça yedeklerle çıkması. sanırsın elinin kiri, ligde şampiyon olacağız ya kim sallar.

peki ne oldu sonra? trabzon yüzyıllık şansı kaçırdı üstüne men yedi, beşiktaş ise 4.olup avrupa ligi'ne girmek varken şampiyonlar ligi sevdasına 3. oldu son haftada, sonra gitti 2 turda elendi geri döndü.ne anladım ben bu işten?

zaten galatasaray'ın maksimum yapabileceği 2 galibiyet ve 3. olup avrupa ligi'nde ilerlemekti, onu bile beceremediler geçen sene. 2 beraberlikle ve 4 bonus puanla geri döndüler. şampiyonlar ligi'nde de puan toplayamıyoruz ülkecek.

iskoçya dediğimiz ülke rangers geri dönene kadar 20-25 arası gezinip duruyordu. şimdi arkamıza yapışmaları, hatta daha da ilerlemeleri ise hep avrupa ligi'nde son 16, çeyrek final görmelerindendir, aklınızda bulunsun.ukrayna ise dinamo kiev'in hatası şahtar ile yarı final görerek telafi etti mesela.şimdi ukrayna bizi geçecek, belki 1 takımları gruptan çıkacak.peki bu açığı biz nasıl kapatacağız sırf sivas ve başakşehir ile? cevap basit: kapatamayız. vizyonsuzluk yüzünden çile çekeceğiz.

bölüm 4: çile bülbülüm çile

eğer avrupa ligi'ni bir ülke sallamazsa, uzun zamandır bulunduğu sıralardan düşer mi diye soracak olursanız, evet. öyle bir düşer ki şaşırır kalırız. önümüzdeki sene başlayacak ve 2023-24 sezonunda kullanılacak puan tablosu şurada:


düne kadar esamesi okunmayan kıbrıs ve sırbistan şu anda 2.000 puan önümüzde. belçika ise oradan toparlanır onları hesaba katmaya bile gerek yok.bu aramızda en az 5 galibiyet fark oluşması demek.

zaten geçen sene 4 takımla ve başakşehir'in performansı ile beraber ülkenin gruplar ve sonrasında bilançosu 6 galibiyet 4 beraberlik. (geçen sene)

bakın bu 4 takımla olan bilanço.peki galatasaray elendiğinde ve başakşehir'le sivas'a zor kuralar geldiğinde 3-4 galibiyeti görebilir miyiz bile?

işin kötüsü bu da değil, bu sene ile beraber son 3 senelik durum facia vaziyetinde.eğer uefa bu erişim listesini korursa 2024-25 sezonu için kullanılacak puan tablosu şurada:


yanlış görmüyorsunuz. türkiye, son 3 senelik performansı ile şampiyonunu tam 1.turdan yollamaya sadece 0.025 uzakta. ki norveç'in molde takımı gruplara kalırsa işimiz daha da yaş hale geliyor. ayrıca büyük ihtimalle bu senenin süper lig şampiyonu şampiyonlar ligi'ne doğrudan giden son takımımız olacak. o 0.800 bonusu almadan o eski 6.500-7.000 ve üzeri puanların toparlanması iskoçya değilseniz imkansız.

bölüm 5: beşiktaş

evet, bu takıma ayrı bölüm açıyorum çünkü ben türk klüplerinin tarihin altın fırsatlarını kaçırmasından yoruldum.takım tuttuğum falan da yok! bu takım, sırf 2016/17 ve 2017/18 yıllarında toplam 39 puan topladı.size bu seviyelerde puan toplayan takımları söyleyeyim de gözünüz faltaşı gibi açılsın: sevilla, man united, liverpool, arsenal, psg, man city, juventus.

şu seviyede puan toplayan, avrupa ligi'nde bile devam ettirebilse bu trendi çok rahatlıkla şampiyonlar ligi 2.torba seviyesine erişebilecek, dev olabilecek beşiktaş son 3 yıldır 'saç saç puanları leylaya' felsefesi ile 2 tane kolay gruptan elenip üstüne stratejik davranmayıp keriz gibi avrupa ligi 3. turda eleniyor. neymiş şampiyonluk önemliymiş. tabii canım tabii, gördük olanları.

bakın, bu takım bu sene ile beraber total puanın %36'sını toplamış bir takım, birkaç yıldır ülke puanını taşıyan takım. belki de her şeyi dağıtmadan önce türk futbolunun yapılanmasını değiştirebilecek bir takımdı. kolej tarzı yapılanma, altyapı değeri vs.


ancak öyle birkaç yanlış yapıldı ki, öyle içi boşaltıldı vizyonsuzlaştırıldı ki altın gibi potansiyeli çöpe gitti. şimdi o 39 puan da 2 yılda silinince gene 3. veya 4.torbalarda altın arayan umutsuz defineciye dönecek.

son bölüm: fikstür

çok uzun yazdım, peki önümüzdeki hafta oynanacak maçlar neler derseniz rakiplerimizin maçları şunlar olacak:

ukrayna: dynamo kyiv - gent
iskoçya: sarajevo - celtic , rangers - galatasaray
avusturya: salzburg - maccabi tel aviv , sporting lisbon - linzer

muhtemelen ukrayna galibiyet çıkarır, avusturya 1 galibiyet 1 beraberlik alır, iskoçya hem bizi hem bosna'yı yenip üstümüze çıkar, biz de 2 takımla bön bön bakarız.