Türkiye, Asya'da mı Avrupa'da mı?

Topraklarının büyük çoğunluğu Asya kıtasında olan Türkiye, tam olarak Asya'da mı Avrupa'da mı sayılıyor? Kafanızı oldukça karıştırabilecek olan bu konuya farklı açılardan bakmakta yarar var.
Türkiye, Asya'da mı Avrupa'da mı?
iStock

türkiye, en kısa yanıt ile asya'da ama en kısa yanıt insanları kesmiyor. ne avrupalıları kesiyor, ne biz türkleri, ne de asyalıları. o yüzden bakmamız gereken birkaç yön var: coğrafya, kültür, yaşam tarzı, ekonomi, politik ve diğer ülkelerin persfektifi.

1. coğrafya

türkiye'nin %95'i asya kıtasında. avrasya'dayız, geçiş ülkesiyiz, asya ve avrupa arasında 15 temmuz şehitler köprüsü'yüz falan diye kafa bulandırmanın anlamı yok. türkiye bir asya ülkesidir. asya kıtasının da orta doğu bölgesine aittir. eğer avrupa ve asya kıtalarını insanların belirlediği ölçülerle birbirinden ayırıyorsak, türkiye'nin de asya'da olduğunu kabul etmemiz gerekir. bu kadar basit.

2. kültür

türkiye kültür olarak asya kıtasının orta doğu bölgesi kültürü içindedir. türkiye; ne batı avrupa kültürüne, ne doğu avrupa kültürüne, ne akdeniz avrupası kültürüne, ne orta asya kültürüne, ne uzak asya kültürüne ne de hint asyası kültürüne aittir. kültürünün en yakın olduğu grup orta doğu'da bulunan arap ve acem kültürleridir. azıcık da kafkas kültürü vardır. siz kadıköy'de iki tane genç bira içip tiyatroya gitti diye türkiye'nin tamamını avrupalı mı zannettiniz? bayburt bu ülkede, konya, kahramanmaraş, mardin, şırnak, düzce, sakarya, uşak, kütahya, karaman, sivas, rize, trabzon hep bu ülkede, unutmayın. bu şehirlerin arap ve acem şehirlerinden, onların kültürlerinden ne farkı var?

3. yaşam tarzı

türkiye'nin en çok kafasını karıştıran konu bu. ülkede bir kısım avrupa kıtasındaki gibi bir yaşam tarzına sahipken, diğer bir kesim asya kıtasının orta doğu bölgesi gibi bir yaşam tarzına sahip. çoğunluğu ele aldığımızda türkiye, orta doğulu bir yaşam tarzına sahip diyebiliriz. nüfusun %30'u gibi bir bölümü avrupa halkları gibi yaşarken, %70'i orta doğu halkları gibi yaşıyor yaklaşık. bu iki grubun da ortak olarak paylaştığı yaşam tarzı ise orta doğu ağırlıklıdır.

4. ekonomi

bu konuda türkiye bir avrupa devletidir. ekonomimiz, işleyişleri, ilişkileri tamamen avrupa'ya entegredir.

5. politik

bunu ikiye ayırmamız lazım:

a. iç politika: asya ülkesi dinamikleri işler. basit bir orta doğu ülkesi ve doğu avrupa ülkesi esintileri görülür.

b. dış politika: avrupalı devlet dış politikasıdır. bunun yanında türkiye gerek üye olduğu organizasyonlar gerek de katılımlarıyla bir avrupa devletidir.

6. diğer ülkelerin persfektifi

avrupalılara göre türkiye bir orta doğu ülkesidir. orta doğululara göre de türkiye bir orta doğu ülkesidir. türkiye bir orta doğu ülkesidir yani.

kafa karışıklıklarını anlıyorum

ülke arabesk dinliyor ama takımlarımız uefa maçına çıkıyor, ülke tarikat cenneti ama bazı gençlerimiz erasmus ile çekya'ya gidebiliyor vs. kafalar karışık. karıştırmanıza gerek yok. sen kişisel olarak ya avrupalısındır ya da asyalı (orta doğu olanından). bu kadar basit. vatandaşlarımızın birçoğu avrupalı, çok daha büyük bir çoğunluğu orta doğulu. ama eğer tüm ülkeyi bir kefeye koyup değerlendirme yapıyorsak, orta doğulu o zaman, avrupalı demek çok zorlama oluyor.

kendi üzerimden gideyim

izmirliyim. orta doğu'da körfez ülkelerinde yaşıyorum. bireysel olarak hayat tarzım avrupalı ile birebir aynı neredeyse ki eşim de avrupalı zaten. dinsizim. ama şu an yaşadığım ülkede ve çalıştığım şirkette bana olan bakış açısı:

avrupalılar: orta doğulu.
araplar: orta doğulu ama garip.
hintliler: avrupalı.
filipinliler: avrupalı.
amerikalılar: orta doğulu ve/veya müslüman.

böyle yani. siz de kendinizi kasmayın. sen sabaha kadar avrupalı olduğunu düşün bireysel olarak, vatandaşı olduğun ülke bir orta doğu yani asya ülkesi. sen yine hayatını istediğin gibi yaşa ama gözünü köreltme. türkiye koca bir kadıköy caferağa mahallesi değil ki caferağa bile ne kadar avrupalı tartışılır.

Yurt Dışından Türkiye'ye Gelince Fark Edilen Acı Gerçekler

Avrupa Nasıl Oldu da Dünyanın En Gelişmiş Medeniyetlerinden Biri Haline Geldi?