Türkiye İçin ABD'den F-35 Almak mı Daha Mantıklı, Rusya'dan S-400 mü?

ABD'den F-35 savaş uçağı mı, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi mi? Türkiye, önümüzdeki süreçte bu konuda bir karar verecek. Peki hangi hamle bizim için en mantıklısı? Konuyla ilgili Ekşi Sözlük'ten farklı birkaç yorum.
Türkiye İçin ABD'den F-35 Almak mı Daha Mantıklı, Rusya'dan S-400 mü?
F-35 vs S-400

f-35 nedir, ne değildir

para vererek başkasının uçağını kullanmaktan farksızdır. ortalarda dolaşan f-16 yazılımı artık yerli geyiklerine kesinlikle aldırış etmeyin. uçaklara kendi yapımımız bir bomba eklemek istediğimiz zaman bile abd'den izin almalıyız. abd olmaz derse, kız kaçıran bile takamıyorsun uçağa. aksi takdirde bütün mekanik desteği kesmekle tehdit ediyor. şöyle ki; pakistan'dan f-16 eğitmeni istedik. pakistan olur dediği halde abd karşı çıktığı için pakistan eğitmen gönderemedi. adam ona bile karışıyor. abd istemese, f-16'ları geçit törenlerinde bile uçuramayız. bunun adına bağımsızlık diyemezsiniz. böyle bir durumda yapılan yatırım da ölü yatırımdır. ilk uçuşunu 45 sene önce yapmış f-16'da bile böyle bir durum söz konusuyken f-35 işine girmek tam bir saçmalıktı zaten. türkiye'ye karşı, işid de dahil bütün terör tehditlerinin arkasında abd var. bu saddam döneminde de böyleydi.

osman pamukoğlu ne diyor

pkk'nın yöneticilerinin olduğu bölgeyi tespit ettik. öcalan da dahil bütün üst düzey yöneticiler orada. tam operasyona başlayacağız, operasyon yapacağımız yere alakasız bir bölgede bm helikopteri düşürülüyor. abd'den bir telefon geliyor ve hava operasyonunu yapmayın deniyor. ne alaka? hiçbir mantıklı açıklaması yok. bu olay 25 yıl önce olan olay. şimdi durum farklı mı? hayır. sen bu adamdan f35 alsan ne olacak almasan ne olacak. alsan da onun malı, almasan da onun malı.

pkk, işid militanı mı bombalayacaksın f-35'le diyeceğim -ki artık f16 ile bile pkk'lı vuramıyorsun- "bizim orada askeri danışmanlarımız var" diyerek engel oluyorlar. ee? f-35 ile 19 mayıs geçit törenleri mi düzenleyeceğiz?

s-400 nedir ne değildir

açık ara en iyi savunma sistemidir. bu sistemi neden aldığımıza gelirsek, abd bize senelerdir patriot savunma sistemini vermiyor. böyle bir ülkenin savunma sistemi olmaması zaten başlı başına bir skandal. çin'den alacaktık ve abd "alma, ben vereceğim" dedi. anlaşmayı iptal ettik fakat yine yan çizdiler. rusya ile anlaştık, anlaşma bitti ve şimdi bize çok cömert bir teklif sunmuşlar. eğer rusya ile olan anlaşmayı da iptal edersek, emin olun yine bir çomak sokup vermeyecekler. bu sefer rusya'yı da çin gibi küstüreceğimiz için hiçbir alternatifimiz kalmayacak. bu kadar önemli bizim için s-400. asıl önemli nokta ise, s-400'ün bir bataryası da ülkede yapılacak. bu da gelecek için çok önemli bir adım.

nato’da kalacaksak f-35, çıkacaksak s-400

amerikalıların haklı olduğu bir nokta var. türkiye’nin rusya’dan alacağı s-400’ler aracılığıyla f-35’e ait bazı önemli bilgiler rusya’nın eline geçecek. 2040’lara kadar batı ittifakı’nın bel kemiğini oluşturacak savaş uçağına ait bilgilerin rusların eline geçmesini istemiyorlar.

3-4 batarya s-400’de türkiye’yi korumaz. diğer unsurlarla entegre edemeyeceğimiz için etkinliği oldukça kısıtlı olacak. yani pantsir, buk, su-35 vs de almayacaksak s-400 almanın da bir esprisi yok.

türkiye 4 sistem için hazır alım ihalesi açtı. amerikalılar patriot, avrupalılar aster 30 vermek istedi. biz heriflere “hazır alım ihalesinde neden teknoloji vermiyorsunuz” diye atar yapıp çin sistemi almaya kalktık. sonra çin’liler de “biz de size teknoloji vermeyeceğiz” dediler. bunun üzerine rusya’dan teknolojik transfersiz s-400 almaya kalktık. hikaye özünde bu.

yani zilyon tane konuda irrasyonel karar alan iktidarın bu konuda acayip rasyonel karar aldığı fikrine nasıl varıyorsunuz?

silahların özelliklerinin ve amaçlarının karşılaştırması değil, bir ülkenin politikasını ve geleceğini belirleme karşılaştırmasıdır

f-35'ler, batının askeri hegemonyasına dahil olmak ve abd silah endüstrisine "biat" etmek anlamına geliyor. abd'nin s400 alamazsınız diye kudurmasının sebebi, s400 füzelerinin yazılımı üzerinden nato silahlarının sırlarına erişilmesi riski değil. zira nato'nun cephe ülkelerinden yunanistan da yine rus yapımı s300 kullanıyor. yazılımı kendi ülkene göre modifiye edersin, silahların başına kendi teknikerlerini ve subaylarını dikersin... artık rusya senin sırlarına erişemez.

ama s400 satın aldığınızda, "ben artık coni'nin silah endüstrisine biat etmeyeceğim, ben artık paracığılarımı coni'nin silah fabrikalarına göndermeyeceğim," demiş oluyosunuz ki, atak helikopterleri, aselsan ürünleri, insanssız hava araçları, cirit veya som gibi roketler hatta milli piyade tüfekleri gibi silahlarla türkiye zaten çok uzun zamandır, abd'nin silah endüstrisine para yatırmayı bıraktı, üzerine bir de abd'nin silah sattığı pazarlara rakip olarak girip, onların kazanacağı/sömürecei paracıkları kendi cebine alıyor.

dolayısıyla, önemli bi oranda silah endüstrisi üzerine ekonomisi olan, hatta kürsel çapta etkisi büyük savaşlar sayesinde ekonomisini ve hegemonyasını güçlü tutan bir abd, senin bu meydan okumana izin verir mi?

ayrıca sen, dünya ticaretinde dolar kullanılması gibi defakto bir "zorunluluğa" karşı çıkıp, gelin doları terk edelim, yeni sistem kuralım diye yüksek sesle çağrı yapan bir ülkesin. daha önce bu çağrıyı yapan bütün ülkeler, uyduruk bahanelerle saldırıya uğrayıp şu anda orta çağa döndürülmüş durumda. haliyle, f-35 veya s400 seçimi ile ülkenin bütün dış politik argümanları değişecek.

f-35 demek, abd'ye biat etmek, ne isterse yapmak, peki efendim, olur efendim, emredersin efendim demek. yani onların istedikleri şirketler, onların iş adamları ülkede istedikleri ihaleleri alacak, onların adamları bürokraside, orduda, yargıda istedikleri noktalara yerleşecek. ülkenin bütçesi, parası, geliri, gideri, onların istediği şekilde biçimlenecek. diğer bir deyişle, sen tank yapmayacaksın, benden alacaksın diyecek. sen helikopter yapmayacaksın, benden alacaksın diyecek. sen onu yapmayacaksın, benden alacaksın diyecek... dediklerini kabul etmedin mi... kaos, iç savaş, cinayetler, darbeler, suikastlar... that's whats the cia bitches do beybi.

s400 seçimi ise, ben arık abd'ye biat etmeyen bir ülkeyim ve bundna sonra çin-rusya-iran gibi "abd muhalifi" ülkelerle kankitto olacağım, politikalarımı, ekonomimi, siyasetimi, iş dünyamı, toplum yapımı bu ülkelerle senkronize edeceğim demek. bu da abd'nin seni önce "gizli düşman" ve hatta sonra da "açık düşman" ilan etmesi anlamına gelecek. önce çeşitli bahanelerle ekonomik yaptırımlar, sonra muhtemelen açık açık ekonomik savaş, tüm bunların sonunda mevcut abd karşıtı iktidarı düşürmek için her türlü siyasi manevra denenecek. hala işe yaramadıysa, pkk gibi taşeron örgütlerlerle ülke içinde kanlı saldırılar ve sonunda da, fırsatını bulduğunda açık açık savaş seçeneği masaya gelebilecek. tabi türkiye ile full cephe savaşını hiçbir ülkenin götü yemez de, bölgesel bir ayaklanma ile örneğin güneydoğuda çıkacak büyük bir çatışmayı taşeron örgütlere desteklemek gibi seçenekler denenecek. bu işlerin bütün planlayıcısı, uygulayıcısı, patronu da, cia bitches olacak.

hadi bakalım, şimdi gelin de seçim yapın...

ABD, Türkiye'nin S-400 Savunma Sistemi Almasını Neden Tehdit Olarak Görüyor?