Türkiye, Taliban'ı Resmi Olarak Terör Örgütü Sayıyor mu?

Afganistan'daki olayların ardından Türkiye'nin Taliban ile görüşeceği haberleri, Taliban'ın terör örgütü sayılıp sayılmadığı konusunda kafa karışıklığı yaratmış olabilir.
Türkiye, Taliban'ı Resmi Olarak Terör Örgütü Sayıyor mu?

taliban, türkiye cumhuriyeti tarafından da resmen "terör örgütü" olarak tanınan bir oluşum.

bu insanları sanki milli mücadele kazanmış bir oluşum gibi lanse etmek resmen suçtur. çünkü taliban bir terör örgütüdür ve türkiye'nin terör örgütü olarak tanımladığı örgütler listesindedir.

buyrun taliban terör örgütü: https://tr.m.wikipedia.org/…r%c3%a7evesindeki_liste

ve şu tabloya bakınız


yukarıdaki tablo dünya ülkeleri tarafından "resmen terörist olarak belirlenmiş örgütler" tablosudur. tabloda türkiye cumhuriyeti'nin taliban'ı ve de pakistan taliban'ını "terör örgütü" olarak kabul ettiğini görebilirsiniz.

türkiye taliban'ı birleşmiş milletler'in sayılı kararına göre terör örgütü listesine almıştır.
söz konusu birleşmiş milletlerin 1267 sayılı kararına göre taliban bir terör örgütüdür ve türkiye cumhuriyeti de taliban'ı terör örgütü olarak kabul etmiştir. o yüzden türkiye cumhuriyeti devleti'nin kurumları da kendi bünyelerinde taliban'ın terör örgütü olduğunun altını çizerler.

örneğin masak'ın (mali suçları araştırma kurulu - hazine ve maliye bakanlığı) resmi sitesinde de taliban'ın terör örgütü olarak tanımlandığını görebilirsiniz: https://masak.hmb.gov.tr/ulusal-mucadele-tf


sonuç olarak

taliban bir terör örgütüdür. türkiye cumhuriyeti de taliban'ı bir terör örgütü olarak tanımaktadır. hal böyle iken, taliban'ı övmek, normalleştirmek, normal göstermeye çalışmak kanunlarımıza göre suçtur.

buradan bahisle taliban'ı öven ve normalmiş gibi gösteren kişiler terörle mücadele kanunu 7/2'ye göre alenen suç işlemektedir. işledikleri bu suçun karşılığı da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır.