Türkiye Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyi Bakanlarından Biri: Adnan Kahveci

1949'da doğan ve 1993'te şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybeden eski Maliye Bakanı Adnan Kahveci, bu ülkenin gördüğü en iyi siyasetçilerden biriydi.
Türkiye Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyi Bakanlarından Biri: Adnan Kahveci

adnan kahveci, türkiye cumhuriyeti tarihinin gelmiş geçmiş en iyi bakanlarından biri. eski maliye bakanı. türkiye'nin muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmesi için klonlanması gereken adamlardan biriydi. hem zeki, hem çalışkan, hem de namuslu olacaksın... sanırım günümüz türkiyesi için çok fazla özellikleri aynı bünyede bulunduruyordu. kendisi 1949 yılında trabzon'un sürmene ilçesinde doğmuştur. 

hayatından satır başları ise şöyledir

- milliyet gazetesi'nin ilk olarak düzenlediği ilkokullar arası bilgi yarışmasını birincilikle bitirmiştir.

- 1966'da kabataş lisesi'ni birincilikle bitirmiştir.

- aynı yıl üniversite sınavında türkiye birincisi olmuştur.

- abd'nin indiana eyaletindeki purdue üniversitesi'nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

- missouri ünivesitesi'nde doktora yaptı.

- 80'lerin başında başbakanlık danışmanlığına getirildi.

- 1983'te anap'ın kurucuları arasında yer aldı.

- 1987'de istanbul'dan milletvekili seçildi, önce devlet sonra da maliye bakanlığı görevlerinde bulundu.

- 5 şubat 1993 günü, içinde karısı ve iki çocuğunun olduğu otomobil ile bolu-gerede'de yapılan yeni otobanda ters yola girdi ve kaza yaptı. bu kaza sonunca kendisi ve eşi füsun kahveci olay mahalinde vefat ederken, 17 yaşındaki kızı aslıhan kahveci bitkisel hayata girdi ve kazadan 10 gün sonra o da vefat etti. bir tek oğlu kazadan canlı kurtuldu. hayatını kaybeden kahveciler, yakacık mezarlığı'nda ebedi uykularındadırlar. hayatta iki oğlu kalmıştır ve bunlar mehmet kahveci ile cihan kahveci'dir. kazaya otoyolda gerekli işaretlemeyi yapmayarak neden olduğu gerekçesiyle yargılanan ve kusurlu bulunan müteahhit, daha sonra çıkan aftan yararlanarak kurtulmuştur.

(not: yukarıdaki bilgiler kimkimdir.gen.tr ve hürriyet gazetesi arşivlerinden derlenmiştir.)

adnan kahveci, üniversite yıllarını milliyet gazetesinin verdiği bursla oiho üniversitesinde geçirmiştir. üniversite döneminden sonra kuracağı bir şirket için rahmetli turgut özal'la iletişime geçtiği vakitlerde korkut özal tarafından potansiyeli fark edilip keşfediliyor ve sonrasında önce müsteşarlık, sonra devlet bakanlıkları sırasıyla geliyor. 

vizyonu ufku çok geniş bir insanmış rahmetli. bakanlığı sırasında halkın nabzını yoklamak için çokça sefer halkın arasına karışırmış. çoğu zamanlar da korumasız ve tek başına dolaşırmış. bugünlerinden birinde bursa-yalova arasındaki minibüslerden birine kasketini takip şoför olarak binmiş ve yolculuk boyunca ahalinin nabzını tutmuş, üstüne çanak tutucu sorularla halkın iktidara olan bakış açısı çözmeye çalışmış.

ayrıca  trt haber'deki büyük takip programında yayınlanan, içinde rahmetli uğur mumcu ve kahvecinin bulunduğu bir videoda kahveci'nin, gazetelerin elektronik gazeteye çevrilmesiyle ilgili söyledikleri çok ilgimi çekmiştir. kahveci diyor ki: 'gazeteler elektronik gazeteye çevrilse, şimdi ki fiyatının 4/1 fiyatına abonelikler verilse, hem ormanlar korunur, ağaçlar heba olmaz. ayrıca çevreciler de çok destekler bu fikri. hem normal baskı gazete günde 1 baskı yapabilirken, elektronik olanları günde beş kere altı kere update edilerek daha çok habere bilgiye ulaşılabilir.'

büyük insanmış, fikirlerini düşüncelerini hayata geçiremeden bu diyarda göçmüş olması ve benim bugüne kadar bu insan hakkında çok fazla bilgiye sahip olamamış olmam çok acı...

kaynak: trt haber - büyük takip programı

o dönemler milletvekili maaş zamlarının görüşülüp oylanacağı bir meclis oturumunda, 'bu maaş bize zaten fazla' diyerek, o günkü meclis içinde zamma ret oyu veren tek milletvekilidir adnan kahveci. 

popülizm kaygısı diyenler olmuştur ama başka insanların kişiliğine bakarak, kahveci'nin kişiliğini yargılamaktır bu bence.

80 darbesinden sonra sadece sosyal demokrat olduğu için thy'deki işinden atılan babama sahip çıkmış, devletin başka kurumlarında işe girmesi için elinden gelen her türlü yardımı yapmış çok değerli bir siyasetçi ve devlet adamıydı. babam, kendisine yapılan haksızlığı adnan kahveci'ye güçlükle ulaşıp anlatma fırsatı yakalamış halktan, sıradan bir teknisyendi. ancak adnan kahveci, halkının ve haklının yanındaydı ve babama yapılan bu haksızlığa göz yummamış; tüm içtenliğiyle dinlemiş, inanmış ve yardım etmişti. işte halkıyla ve onun sorunlarıyla bu kadar iç içe olan bir insandı adnan kahveci. mekanı cennet olsun.

adnan kahveci'nin buluşlarından biri olan tekel 2000, ahım şahım bir sigara olmasa da türkiye'de marlboro'nun önünü keserek, müşteri potansiyeli yaratmış ve marlboro'nun tek seçenek olmasını engellemiştir.

Bütün Ayrıntı ve Bilinmeyenleriyle: Susurluk Kazası Nasıl Bir Süreç Sonunda Meydana Geldi?

Türkiye'de Suikasta Kurban Giden Önemli İsimler