Türkiye Varlık Fonu Hakkında Çok Fazla Dillendirilmeyen Gerçekler

26 Ağustos 2016 tarihinde kurulan ancak pek çok kişinin ne olduğunu tam olarak kavrayamadığı Türkiye Varlık Fonu hakkında aydınlatıcı ve farkındalık yaratıcı bir yazı.
Türkiye Varlık Fonu Hakkında Çok Fazla Dillendirilmeyen Gerçekler
iStock


öncelikle varlık fonu nedir?

varlık fonu, bütçe fazlası ve cari fazla olan ülkelerin bu artan paraları kamu yararına değerlendirmek ve gelir elde etmek için paraları topladıkları fondur. bu fonlar bunları genellikle uluslararası piyasalarda emtia(altın, bakır gümüş, petrol, doğalgaz), hisse senetleri, tahvil ve gayrimenkulde değerlendirir.

devletin giderleri (eğitim, savunma, maaş ödemeleri, kamu yatırımları), devletin gelirlerinden (türkiye'de çoğu vergi)azsa bütçe fazla verir.

cari fazla, cari işlemler hesabıyla ilgilidir. bu hesapta dış ticaret(ithalat-ihracat)önemli bir unsurdur. yani yurtdışından gelen para yurtdışına giden paradan fazlaysa cari fazla var demektir ama türkiye gibi ithalatınız ihracatınızdan fazlaysa cari açık veriyorsunuz demektir ve bu durum fazlaysa ülke için hiç iyi değildir.

türkiye bütçe fazlası veren bir ülke olsada cari açığı fazla olan bir ülkedir(son aylarda döviz kurundan dolayı azalıyor) bu açıdan ekonomi uzmanları tarafından varlık fonu çok eleştirilmektedir.

varlık fonlarını genelde emtia (petrol) zengini ülkeler kuruyor. ilk ulusalararası varlık fonunu 1953 yılında kuveyt kurmuştur. petrolden elde ettiği fazla gelirleri bu fon aracılığıyla uluslararası piyasalarda değerlendirmektedir.

varlık fonları sadece toplanan paraları değerlendirmek için değildir. aynı zamanda finansman aracıdır. yani bunlar genelde devlete bağlı kuruluşlar olduğu için kamu yatırımlarının finansmanı için kullanılır. devletin yaşadığı ani şoklar ya da dalgalanmalarda bu varlık fonlarından yararlanılır. devletin borç ödemelerinde kullanılır. yani devlet için çok yararlı olduğu bir gerçektir.

dünyanın en büyük varlık fonu 1074.60 milyar dolara sahip olan norveç'e aittir. ikinci sırayı 941.4 milyar dolarla çin, üçüncü sırayı 592 milyar dolarla birleşik arap emirlikleri izlemektedir. bu rakamları gördükten sonra aslında ne kadar büyük ve önemli bir şey olduğunu anlamışsınızdır.

buna ek olarak senegal, peru, vietnam, ırak gibi ülkelerin varlık fonu vardır.

diğer ülkelerin sıralamasını, fonlarının kuruluş yılını ve varlıklarını görmek için uluslararası varlık fonu enstitüsü'nün sitesini ziyaret edebilirler.

kaynak: https://www.swfinstitute.org/…wealth-fund-rankings/

...

varlık fonları içerisinde en şeffaf olanı norveç varlık fonu'dur. yöneticisi jens stoltenberg'dür. kendisi aynı zamanda bir dönemler norveç maliye bakanı ve başbakanlığı yapmıştır.

web sayfası: https://www.nbim.no/

...

ikinci sıradaki çin varlık fonu yöneticisi ding xuedong. 2008 ve 2010 yılları arasında çin'de maliye bakanı olarak görev yapmıştır. forbes dergisinin yapmış olduğu dünyanın en güçlü insanları listesinde yer almaktadır.

üçüncü sırada yer alan birleşik arap emirlikleri varlık fonu yöneticisi hamed bin zayed al nahyan'dır. kendisi önceki birleşik arap emirlikleri başkanı'nın oğludur. bir orta doğu ülkesi olan bae için şaşırtmamış durumdur.

listenin yirmi dördüncü sırasında 40 milyar dolarlık varlığıyla yer alan türkiye varlık fonu yönetim kurulu başkanı recep tayyip erdoğan'dır. 12 eylül 2018 tarihli ve 30533 sayılı resmî gazete'de yayınlanan cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın kararı ile yönetim kurulu başkanı olmuştur. başkan vekili türkiye cumhuriyeti hazine ve maliye bakanı berat albayrak olmuştur. yönetim kurulu üyelerinden birisi tobb başkanı rifat hisarcıklıoğlu'dur. varlık fonu'nun ilk genel müdürü mehmet bostan'dır. kendisi aynı zamanda özelleştirme idaresi başkanlığı da yapmıştır *. önceki yönetimde bu isimler arasında yiğit bulut da yer alıyordu. mehmet bostan istenilen başarıyı gösteremediği * için görevden alınıp yerine geçici olarak himmet karadağ getirilmiştir. kendisi borsa istanbul yönetim kurulu başkanıdır.

varlık fonu yönetim kurulu başkanı ve üyeleri maaş almamaktadır.

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/…maas-almayacak-40954642

türkiye varlık fonu kuruluş amacı nedir?

29813 sayılı resmî gazete'de yazılan amacı aşağıdaki gibidir.

madde 1 – (1) bu kanunun amacı sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurtiçinde kamuya ait olan varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kaynak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmek için türkiye varlık fonu ve bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere türkiye varlık fonu yönetimi anonim şirketinin (şirket) kurulması, yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin esasları düzenlemektir.

aşağıda asıl amacına değinilecektir.

kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/…16/08/20160826-1.htm

türkiye varlık fonu portföyünde hangi şirketler bulunuyor?

türk hava yolları: türk hava yolları a.o.’nun %49,12 oranındaki hissesinin özelleştirme kapsam ve programından çıkarılıp türkiye varlık fonu'na devredilmiştir.

türk telekom: türk telekomünikasyon a.ş.'nin % 6,68 oranındaki hazine'ye ait hissesi türkiye varlık fonu'na aktarılmıştır.

ziraat bankası: t.c. ziraat bankası a.ş.’nin sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmıştır.

halk bankası: hazine'ye ait hisseleri özelleştirme kapsam ye programına alınan türkiye halk bankası a.ş.'nin %51,11 oranındaki hissesinin, özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak, türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

türkiye petrolleri a.o.: türkiye petrolleri a.o.’nun (tpao) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

botaş: boru hatları ile petrol taşıma a.ş.’nin (botaş) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

ptt: posta ve telgraf teşkilatı a.ş.’nin (ptt) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

türksat: türksat uydu haberleşme kablo tv ve işletme aş'nin (türksat) sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

borsa istanbul: borsa istanbul a.ş.’nin sermayesinde bulunan hazine'ye ait hisselerin tamamının türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

milli piyango: 680 sayılı kanun hükmünde kararname ile karşılığı nakit olmak u¨zere oynatılan piyango, hemen-kazan, sayısal loto, şans topu, on numara ve su¨per loto oyunları ile ilgili mevzuat çerçevesinde izin verilebilecek olan benzer şans oyunlarına ilişkin lisans, bu maddenin yu¨ru¨rlu¨ğe girdiği tarihten itibaren 49 yıl su¨reyle 19/8/2016 tarihli ve 6741 sayılı tu¨rkiye varlık fonu yönetimi anonim şirketinin kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun hu¨ku¨mleri uyarınca kurulan tu¨rkiye varlık fonu'na verilmiştir.

tcdd izmir limanı: özelleştirme kapsam ve programına alınan tcdd izmir limanı’nın, özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak, türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

türkiye denizcilik işletmeleri a.ş.: özelleştirme kapsamına alınan ve 4046 sayılı kanunun geçici 11’inci maddesi uyarınca özelleştirme programına alınmış sayılan türkiye denizcilik işletmeleri anonim şirketi'nin sermayesinde bulunan %49 oranındaki hissenin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak, türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

eti maden işletmeleri genel müdürlüğü: eti maden işletmeleri genel müdürlüğü’nün türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

kayseri şeker fabrikası a.ş.: hisseleri özelleştirme kapsam ve programına alınan kayseri şeker fabrikası anonim şirketi’nin %10 oranındaki hissesinin özelleştirme kapsam ve programından çıkartılarak türkiye varlık fonu'na devrine karar verilmiştir.

çay işletmeleri genel müdürlüğü: çay işletmeleri genel müdürlüğü'nün (çaykur) türkiye varlık fonu'na aktarılmasına karar verilmiştir.

türkiye jokey kulübü: yurt içinde at yarışları du¨zenleme, yurt içinde ve yurt dışında du¨zenlenen at yarışları u¨zerine yurt içinden ve yurt dışından mu¨şterek bahis kabul etme hak ve yetkilerine ilişkin lisanslar tu¨rkiye varlık fonu'na devredilmiştir. gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı'na at yarışları du¨zenleme amacına yönelik olarak tahsis edilmiş veya fiilen bu amaçla kullanılan taşınmazlar ile u¨zerlerindeki yapı ve tesisler tu¨rkiye varlık fonu'nun kullanımına verilmiştir.

taşınamazlar: mülkiyeti hazine'ye ait antalya, aydın, istanbul, ısparta, izmir, kayseri ve muğla'da bulunan bazı taşınmazların tahsislerinin kaldırılarak türkiye varlık fonu'na devredilmesi kararlaştırıldı.

kaynak: http://turkiyevarlikfonu.com.tr/tr/portfoy/5

bu portföyün değeri yaklaşık olarak 40 milyar doları buluyor

botaş: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 4.15 milyar lira

tpao: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 3 milyar lira

ziraat bankası: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 5.0 milyar lira

posta ve telgraf: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermayesi 981.5 milyon lira.

bıst: hazine payı yüzde 73.6. ödenmiş sermaye 423.2 milyon lira.

türksat: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermaye 1.47 milyon lira.

eti maden: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermaye 600 milyon lira.

çay işletmeleri: hazine payı yüzde 100. ödenmiş sermaye 1.49 milyar lira.

nakit: savunma sanayii fonu’ndan 3 milyar tl’nin üç aylık bir süre için türkiye varlık fonu'na verildi. üç ay sonunda bu para savunma sanayii fonu’na iade edilecek.(süre doldu)5 şubat tarihinde yayınlanan khk ile bu karar verilmişti. referandum öncesi çok fazla tartışmaya sebep olmuştu 6 mayıs'da iade edileceği söylendi. dönemin savunma bakanı fikri ışık böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

kaynak: https://businessht.bloomberght.com/…r-lirayi-almadi

...

iş bankası: bakın burası çok önemli ve değinilmesi gereken bir nokta. sayın erdoğan'ın 12 eylül 2018 tarihinde cumhurbaşkanı kararıyla varlık fonu yönetim kurulu başkanı olmasından 5 gün sonra 17 eylül 2018'de iş bankası'ndaki chp hisseleri hazineye geçmeli açıklamasını yapmıştır. burada amaç mhp desteğini alarak %28.09'lik paya sahip chp hisseleri alınıp hazine devredilecekti. erdoğan'ın kısa bir zaman sonra böyle bir açıklama yapması tesadüf değil.

kaynak: https://www.yenisafak.com/…neye-devredilsin-3396067

...

yeri gelmişken chp hisseleri her zaman tartışma konusu olmuştu. adnan menderes hükümeti tarafından 14 aralık 1953 tarihli ve 6195 kanunla hazineye devredilmişti. anayasa mahkemesi, 1963 de verdiği kararla hisseleri tekrar chp'ye devretmiştir. 12 eylül 1980 darbesiyle el koyulan chp hisseleri yine 1993'de chp'nin açtığı davayı kazanması sonucu geri alınmıştır.

konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için;

kaynak: https://www.sozcu.com.tr/…tini-iptal-etmek-2641772/

...

vakıf bank: türkiye varlık fonu'na devredilmesi konuşulan diğer kuruluştur.

30280 sayılı resmi gazete'de yayınlanan kanun hükmünde kararname ile vakıf bank'ın %58'lik hissesi hazineye aktarıldı. bu da vakıf bank'ın varlık fonuna devredilmesinin yolunu açmıştır.

türkiye varlık fonunun kaynakları ve finansmanı nedir?

26 ağustos 2016 29813 sayılı resmi gazete'de;

madde 4 – (1)

a) özelleştirme yüksek kurulu tarafından; özelleştirme kapsam ve programında bulunan ve türkiye varlık fonuna devrine karar verilen kuruluş ve varlıklar ile özelleştirme fonundan türkiye varlık fonuna aktarılmasına karar verilen nakit fazlasından, oluşur. daha fazla ayrıntı isteyen resmi gazeteye bakabilir.

bu nakit fazlası ne kadar, nedir bilen kimse yok. yani bu ne demek? bu kurumların nakit fazlaları kârları olur ya da vereceği temettüler olur. verdiğiniz temettü fonda hiçbir işe yaramaz. diyelim kârlar alındı, belli bir disiplin olan kurumlara zarar vermez mi bu durum?açıkçası bu fona nasıl kaynak sağlayacaklarına dair fikirlerimi yazının devamında yazacağım.

varlık fonu nasıl denetlenecek?

denetim

madde 6 – (1) şirket, şirket tarafından kurulacak diğer şirketler, türkiye varlık fonu ve türkiye varlık fonu bünyesinde kurulacak alt fonlar bağımsız denetime tabidir. şirket, 6362 sayılı kanun kapsamında kurumsal yönetim düzenlemelerine uyar.

bu maddeyle birlikte sayıştay devreden çıkarılmış oldu. sayıştay; devlet harcamalarını denetleyen ve yargı yetkisi bulunan bir devlet kurumudur.

(2) şirket, şirket tarafından kurulacak diğer şirketler, türkiye varlık fonu ve türkiye varlık fonu bünyesinde kurulacak alt fonların bağımsız denetimden geçmiş yıllık mali tabloları ile faaliyetleri, başbakan tarafından görevlendirilecek sermaye piyasaları, finans, ekonomi, maliye, bankacılık, kalkınma alanlarında uzman en az üç merkezi denetim elemanı tarafından bağımsız denetim standartları çerçevesinde denetlenir. denetim sonucunda hazırlanacak rapor her yıl haziran ayı sonuna kadar bakanlar kuruluna sunulur.

açıkçası şeffaflığın tartışıldığı bir ülkede başbakan'ın seçtiği üç kişi kimin olacağı çok tartışılır. bunun yanında bağımsız bir denetçiye ne kadar güvenilir? spk lisansı olan ya da spk'nın seçtiği bağımsız bir denetçi varlık fonunu denetleyebilir.

(3) şirket, şirket tarafından kurulacak diğer şirketler, türkiye varlık fonu ve türkiye varlık fonu bünyesinde kurulacak alt fonların bir önceki yıla ait mali tabloları ile faaliyetleri, her yıl ekim ayında türkiye büyük millet meclisi plan ve bütçe komisyonu tarafından, birinci ve ikinci fıkralar kapsamında hazırlanan ve başbakanlık tarafından gönderilen denetim raporları üzerinden görüşülerek denetlenir.

spk ve başbakan'ın seçtiği denetçiler olmazsa meclis denetimi var diyeceksiniz. haklısınız. varlık fonu geçen aylarda mecliste ilk denetiminden geçti. bu rapor plan ve bütçe komisyonu üyelerine "gizli" ibaresiyle gönderildi. bu durum "gizli oturumla" görüşüldü.

kaynak: https://www.demokrathaber.org/…u-gizli-h108641.html

şimdi en başa dönelim; varlık fonu neden kuruldu...

stratejik planı neden kurulduktan 2 sene sonra oluşturuldu, neden istenilen sonuç elde edilemedi ve 3 kez yönetim kurulu başkanı değişti?

başlayalım...

varlık fonunun 15 temmuz'dan çok kısa bir süre sonra kurulması akılda bir soru işaret bıraktı. bu kadar karışık bir siyasi ortamda sırası mıydı? daha önceden planlanan bu fon kamu yatırımlarına kaynak sağlayacağı gerekçesiyle kuruldu. o dönem yine ekonomide 2019 ve 2018 gibi olmasada bazı sorunlar vardı. döviz kuru darbe sonrası yükselmiş, darbeden dolayı türkiye'ye güven azalmıştı. yurt dışından banka kredileri alınamıyordu. bunun için özelleştirme idaresi başkanlığı bünyesindeki çoğu şirket kurulan bu varlık fonuna aktarıldı. fonun başına yukarıda bahsettiğim mehmet bostan getirildi. kendisi özelleştirme idaresi başkanlığını yürütüyordu. açıkçası bu varlık fonu fikrinin bu kişiden çıktığını düşünüyorum. aslında olay kamuya kaynak sağlamak değildi. botaş gibi bir kurumu devlet şu an satmak istemez. yine havacılık sektörüne yaptıkları yatırımları göz önünde bulundurursak, thy'yi elden çıkaramayacaklarına göre geriye tek bir şey kalıyordu, ipotek edip üzerine kredi çekmekti.

adresi, stratejik planı bulunmayan varlık fonu kuruldu. bu süre içerisinde onlarca çinli ve londralı fon ile görüşüldü. hiçbir ülke darbe teşebbüsünde bulunulmuş ve khk'larla yönetilen ülkeyle anlaşma imzalamak istemedi. mehmet bostan döneminde varlık fonu hiçbir şey yapmadan ve ekonomiye katkısı olmadan öylece devam etti. planlar istenildiği gibi olmadığı için bunun cezası mehmet bostan'a kesildi ve görevinden alındı. erdoğan, kendisi eleştiri yaparak varlık fonun istenileni vermediğini ve bu görevden almanın çok yerinde bir karar olduğunu dile getirdi.

erdoğan'ın eleştirisi:


fonun ne yaptığı bilinmediği için ve kafalarda soru işaret bırakmamak için mehmet bostan zaman zaman röportajlar verdi

kaynakhttp://www.diken.com.tr/…nlasma-imzalamak-uzereyiz/

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/…ine-gelen-isim-40572728

...

mehmet bostan görevinden alındıktan sonra yerine geçici olarak borsa istanbul yönetimi kurulu başkanı himmet karadağ getirildi.

bu esnada herkes neredeyse 1.5 senedir kurulmuş olan ve stratejik belgesi dahi olmayan varlık fonu'nun ne için kurulduğunu sorgulamaya başladı. mehmet bostan döneminde başbakan binali yıldırım'ın strateji belgesini birkaç kez reddettiği konuşuluyordu. (bunlar bir takım söylentiler. itibar etmemek lazım.) yıldırım döneminde stratejik belge gönderilmiş ama bir netice alınmamış.

binali yıldırım için kaynak: https://www.yenisafak.com/…bakana-sunulacak-2630489

...

çok tepki çeken stratejik belgesi himmet karadağ yönetim kurulu başkanı olduktan 4-5 ay sonra hemen başbakanlığa gönderdi.

kaynak: https://www.dunya.com/…-basbakanlikta-haberi-404083

...

kaynak sağlanamayan ve bir şey yapılmayan varlık fonuna himmet karadağ geçtikten sonra yayınlanan bir khk ile varlık fonuna dış borç yetkisi verildi.(çok endişelendirici bir durum)

kaynak: http://www.diken.com.tr/…na-dis-borc-yetkisi-geldi/

...

himmet karadağ başa geçtikten sonra yine kaynak sağlama amacıyla kredi başvurularına devam edildi. bu süreçte varlık fonuna bir para aktarılıp, aktarılmadığı bilinmiyor. savunma sanayinin fonundan geçici olarak alınan 3 milyar tl'nin tekrar savunma sanayisine verilip verilmediği bilinmiyor çünkü faaliyet raporları ve mali tablolar "gizli".

himmet karadağ her ne kadar yalanlasada kredi arayışları sürekli olarak sürdü fakat bir netice alınmadı. kurulduğu yeri ve adresi bulunmayan varlık fonu adeta bir paravan şirket gibi duruyordu. böyle bir kuruma kimse kredi vermek istemezdi.

ayrıca çin endüstri ve ticaret bankası bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı;

çin endüstri ve ticaret bankası yönetim kurulu üyesi hilmi güler, "ıcbc, türkiye’ye kaynak sağlamaya çok istekli. mehmet bostan, türkiye varlık fonu başkanlığından ayrılmadan önce bağlantıyı ben kurmuştum. kullandırılacak kaynak 3,5 milyar dolarla başlayıp, 5 milyar dolara çıkacaktı. kredi gündemden kalkmadı. türkiye varlık fonu başkanlığı’na yeni atama sonrası tekrar görüşülebilir..."

kaynak: https://businessht.bloomberght.com/…ik-kredi-masada

...

himmet karadağ twitter'dan çok daha önce yaptığı açıklamayla bu kredi söylentilerini yalanlamıştı.

himmet karadağ dönemide basına yansıyan haberlere göre varlık fonuna bir para giriş çıkışı olmadı.

bir türlü istenileni veremeyen varlık fonu en sonunda 12 eylül 2018 günü yayınlanan cumhurbaşkanı kararı ile yönetim kuruluna recep tayyip erdoğan getirildi. cumhurbaşkanı bu duruma sinirlenmiş olacak ki varlık fonunu kendisi devraldı. bir türlü kredi verilmeyen varlık fonuna ülkenin cumhurbaşkanı getirilerek güven veren bir imaj çizilecekti. belki bu böyle kredi verilebilirdi.

hatta erdoğan döneminde kredi çalışmalarına başlanmış bile;

kaynak: https://tr.sputniknews.com/…ar-dolar-borc-alinmasi/

...

özellikle bu haberi okursanız ne olduğuna dair bir fikriniz olur. varlık fonu'nun dolarla türk hava yolları'na sattığı uçak haberi için; https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…tti-209189h.htm

yukarıda okuduğunuz haberde anlatılan olay resmi olarak kamuoyuna açıklanmadı. bu tip haberler varlık fonu'nun ciddiyetine ve itibarına gölge düşürüyor.

gelelim varlık fonuna dış borç alma yetkisi verilmesine

bu durum aşırı derecede endişe verici çünkü bu bize aslında hükümet ve devlet kavramının birbirine karıştırıldığının ve paralel bir hazine kurulduğunun göstergesidir. devletin hazinesi devlete hükümetin hazinesi ise varlık fonu olacaktı. şu an raporlar "gizli" olduğundan dolayı varlık fonuna ne kadar para girip çıktığını bilmiyoruz fakat savunma sanayisi fonundan alınan 3 milyar tl'nin bir dönem referandumda kullanılacağı sıkça konuşuldu. oluşturulan bu paralel hazine ekonominin aşırı derecede hassas olduğu ve mali disiplinin fazla olması gereken bir dönemde mali disiplini bozar. türkiye paralel hazinelerden dolayı zamanında çok sorun yaşamıştır. 1994 krizi buna örnektir. yine osmanlı devleti'nde bunun gibi mali disiplini bozan ve borçları tek bir çatı altında toplamak yerine parçalara ayrılması zamanla osmanlı'nın ekonomisini mahvetmiştir. (araştırırsanız bu bilgilere çok rahat ulaşırsınız.)

bu tıpkı hugo chavez'in kurduğu venezuela fonuna benziyor. denetimden çok uzak olan bu fon zamanla chavez'in kumbarası adını almıştır. venezuela'nın petrol gelirlerinin bu fonda toplandığı ve chavez'in burada toplanan paralarla halka para dağıttığını ve tek bir imzayla milyarlarca doları projelere aktarıldığı söyleniyor.

daha ayrıntılı bilgi için: http://amerikabulteni.com/…uela-nasil-intihar-etti/

şimdi akıllara şu soru geliyor bizim denetimden çok uzak olan varlık fonumuz bir kumbara haline gelir mi?

sonuç

bir ülke cumhurbaşkanının varlık fonu yönetmesi etik midir sorusunu bir kenara bırakırsak, varlık fonu zamanla amacından çıkıp borçlanma fonuna dönmüştür. son yapılan işler bunun göstergesidir. adresi dahi bilinmeyen ve sadece yönetim kurulu bilinen, şeffaflıktan çok uzak, faaliyet raporlarını ve mali tablosu paylaşılmayan varlık fonu son derece endişe vericidir. bu mızrak bu çuvala sığmaz. bu konuda halkın aydınlatılması gerekiyor.

Savunma Sanayisinin Özelleştirilmesi Günümüz Ekonomisinde Ne Anlama Geliyor?