Türkiye Yakın Tarihinin En Korkunç Olaylarından Biri: Bahçelievler Katliamı

8 Ekim 1978 tarihinde Ankara'nın Bahçelievler mahallesinde Türkiye İşçi Partisi üyesi 7 genç, ülkücüler tarafından katledildi. Yakın tarihimizin en büyük vahşetlerinden biri olan bu olayı hatırlıyoruz.
Türkiye Yakın Tarihinin En Korkunç Olaylarından Biri: Bahçelievler Katliamı

ev, haluk kırcı'nın aralarında bulunduğu 4 ülkücü tarafından akşam 10 sularında basıldığında, evde 5 kişi bulunmaktadır. bu 5 kişi yere yatırılıp, arkadan kolları bağlanır. derken kapı çalınır, 2 tip'li daha gelmiştir. bu gelenler de yakalanır ama bu kadar çok adama ne yapılacağı bilinemez çünkü evde başlangıçta sadece 3 kişinin olduğu hesaplanmaktadır. abdullah çatlı'dan gelen direktifler doğrultusunda bu sonradan gelen iki genç bir arabaya bindirilir ve eskişehir yolu 13. km'si civarında bir yere götürülür. tarlalara doğru yürümeleri istenir, bir miktar uzaklaştıklarında başlarına ateş edilerek öldürülürler. 

sonra tekrar eve dönülür. kalan 5 kişi nasıl öldürülecek diye düşünmeye başlarlar. haluk kırcı "ben bunları boğabilirim" der. abdullah çatlı'nın direktifleriyle gençlere eter koklatılarak bayıltılır. kırcı, önce serdar alten'in boğazına ip geçirir ve sıkarsa da boğmayı başaramaz, sonra yüzüne yastık kapatılarak öldürmeye çalışır ama genç uzun süre can çekişir. bunun üzerine diğerlerini tabancayla öldürmeye karar verir, diğer üç arkadaşı çıktıktan sonra yerde yatmakta olan 4 gencin vücuduna kurşunları boşaltır ve kaçar.

silah seslerini karşı apartmanda oturan iki polis duyar ve silahlarını alarak hemen eve gelirler ve korkunç manzarayı görürler. mutfak tarafından bir inilti işitirler. serdar alten ölmemiştir, hemen hacettepe hastanesine kaldırılır, ameliyat öncesinde başsavcıya ifade verebilmeyi başaran serdar alten sonrasında girdiği komadan çıkamayarak 8 gün sonra can verir.

alınan ifadeye göre araştırmalar yapılır ve failler tespit edilir, öte yandan malumunuz olduğu üzere yıllarca yakalanamazlar. yakın türkiye tarihinin bu en korkunç vahşetlerinden biri de hiç değilse dönemdaşı çoğu vaka gibi faili meçhul olmaktan kurtulur. (tabii kurtulmuştur da neye yaramıştır).

bu olay ankara bahçelievler semtinin 15. sokak, 56 numaralı apartmanının 2. dairesinde meydana gelmiştir. bu adrese gidilmiştir. alelade eski bir apartmandır, olayla ilgili bir anıt, plaka vs. yoktur.

katliamda hayatını kaybedenler

serdar alten: mide ve bağırsaklarına isabet eden üç kurşun yüzünden yaşamını yitirdi.. 23 yaşındaydı...

hürcan gürses: kalp ve böbreğine isabet eden üç kurşun yüzünden yaşamını yitirdi.. 26 yaşındaydı...

efraim ezgin: başına isabet eden dört kurşun yüzünden yaşamını yitirdi.... 23 yaşındaydı

osman nuri uzunlar: ilk önce askıdan bozma tel ile boğulmaya çalışıldı, katili başarılı olamayınca banyodan aldığı bir havluyu yüzüne bastırarak öldürdü.. 20 yaşındaydı

latif can: akciğerine isabet eden iki kurşun yüzünden yaşamını yitirdi.. 20 yaşındaydı..

faruk erzan: kafasına isabet eden üç kurşun yüzünden yaşamını yitirdi.. 24 yaşındaydı..

salih gevence: kafasına isabet eden üç kurşun yüzünden yaşamını yitirdi.. 26 yaşındaydı..

gelelim katliam korosunun şefi ve solistlerine

abdullah çatlı (katliam korosunun şefi): katliamın sabahında büyük bir keyifle hiçbir şey olmamış gibi kahvaltısını yaptı. ölü göründüğü garip bir kazada (susurluk) hayatını kaybetti. hayatını kaybettiği kaza türkiye'de devrim yaratabilecek türden bir kaza idi. ama kimsecikler anlamadı.

haluk kırcı, nam-ı diğer idi amin: insan canına kıyabilmek konusunda ne kadar yetenekli(!) olduğunu sevgili ülküdaşlarına kanıtlamış insan evladı. bahçelievler katliamında bir insanı boğarken çıkardığı garip sesler ve yüz hali nedeniyle bir ülküdaşının midesini bulandırmış, hatta kusturmuştur. hayatta. dört duvar arasından 2015 yılında şartlı tahliye edildi.

ahmet ercüment gedikli: katıldığı katliam korosundaki görevinin bedelini 10 yıl hapis yatarak ödedi. bir kitabı var şimdi islam asabiyye milliyetçilik isimli. kitabın açıklaması ayrıca çok ilginç. şöyle diyor sayın koro görevlisi "dün kanımız, canımız, hürriyetimiz pahasına yiğitçe savunduğumuz değerlerin yozlaşmaması için verilen mücadeleyi haksız çıkarmak, boş göstermek için bugün yapılan karalama çalışmalarının temelini 'ülkücülerin davası islami değildir' suçlaması teşkil ediyor(...)" hayatta.

mahmut korkmaz: katıldığı katliam korosundaki görevinin bedelini 1986 yılında yakalanarak, 15 yıl hapis cezasına çarptırılarak ödedi, lakin bu bedel az bulunduğu için * yargıtay ceza genel kurulu kararı bozdu. yargılama sürerken mahmut korkmaz 1991 yılında şartla salıverme yasası dikkate alınarak tahliye edildi ve kayıplara karıştı. en son 27 şubat 2002 tarihinde erzincan'ın refahiye ilçesinde yakalandı.

kadri kürşat poyraz: katıldığı katliam korosundaki görevinin bedelini fransa'da yaşayarak(!) ödüyor... kadri kürşat poyraz'a ilişkin türkiye'nin iade talebi poyraz'ın idamdan yargılanması nedeniyle fransa istinaf mahkemesi tarafından reddedildi.

ömer özcan: katıldığı katliam korosundaki gözcülük görevi nedeniyle 15 yıl hapse çarptırıldı. lakin infaz yasasından yararlanarak serbest kaldı... hayatta.

duran demirkıran: katıldığı katliam korosundaki gözcülük görevi nedeniyle 15 yıl hapse çarptırıldı. lakin infaz yasasından yararlanarak serbest kaldı... hayatta.

ünal osmanağaoğlu: 1999'da kuşadası'nda yakalandı, 3 kez idama çarptırıldı ancak "3. yargı paketi" olarak bilinen yasal düzenleme sebebiyle 2012 yılında tahliye edildi.

bünyamin adanalı: 1999'da pendik'te yakalandı, yedi kez idam cezasına çarptırıldı ancak "3. yargı paketi" olarak bilinen yasal düzenleme doğrultusunda 2012'de tıpkı ünal osmanağaoğlu gibi tahliye edildi.

Bu içerik de ilginizi çekebilir