Türkiye'de 7 Yıl Sonra İlk Kez Görülen Yakalı Toy Kuşunun Yozgat'ta Vurulması

Kuş gözlemcileri ve Milli Parklar memurları tarafından koruma altına alınan ve 7 yıl sonra yeniden Türkiye'de görülen kuş türü yakalı toy, maalesef Yozgat'ta bir avcının kurbanı oldu.
Türkiye'de 7 Yıl Sonra İlk Kez Görülen Yakalı Toy Kuşunun Yozgat'ta Vurulması

bu kuş türü yakalı toy. en son 7 yıl önce konya'da görülmüş. o tarihten sonra geçtiğimiz günlerde trabzon'da tekrar kayıt altına alındı. kuş, yolunu şaşırdığı için karadeniz'i kuzeyden güneye kat etmiş. bu yüzden bulunduğunda bitkin durumdaymış. rotası, üzerine daha önce başka bir ülkede yerleştirilen takip cihazı sayesinde öğrenilmiş.


yakalı toy, kuş gözlemcileri ve milli parklar memurları tarafından koruma altına alınmıştı. kuş kendini toparlayınca tekrar doğa salındı ve göç yolculuğuna kaldığı yerden devam etmeye başladı. ama maalesef bu yolculuğu uzun sürmedi. 


gözlemciler, kuşun üzerindeki takip cihazı sayesinde hareketlerini takip edebiliyordu. 4 gündür hareket alamayınca kuşu aramaya çıkmışlar. maalesef saçma yaraları ve kanlı haldeki yakalı toyun ölüsünü bulmuşlar. bu çok nadir rastlanan kuş türü bir avcı tarafından öldürüldü.


instagram'daki birddedective sayfasından kuşun yaşaması için harcanan emekleri görmüştüm. o harcanan emekler bir avcının tüfeğinden çıkan saçmalarla son bulmamalıydı.