Türkiye'de Otomobil Sürücülerinin Trafikte En Çok Yaptığı Hatalar

Hepimizin belki de farkettiği hatta yaptığı hatalardan biri. Sözlük yazarı " annenin terlik isabet ettiremedigi evlat" paylaşıyor.
Türkiye'de Otomobil Sürücülerinin Trafikte En Çok Yaptığı Hatalar
iStock.com

çok sık şerit değiştirmek.

net. iddialıyım.

bir çok trafik kazasının sebebi bu bence.

antalya'ya kepez rampasından otomobiliyle inenler bilir. dik ve virajlı bir iniş vardır. 5-6 dakika sürer. burası benim için bir turnusoldür. sürücüler sadece hızını belli oranlarda sabitleyip, 5 dakika sabredip şerit değiştirmese hiç bir sorun olmayacak. ama nerede bizde öyle sürücü? 40 km ile iniyorum rampayı, adam 45 km ile beni sollamak için sol şeride geçiyor, eyvallah sollasın ama virajı alamıyor hooop tekrar benim önüme kırıyor, hızını alamayıp tırsıp en sağ şeride geçmeye karar veriyor, bakıyor ki yok o kadar tehlikeli değilmiş tekrar gaza basıp aynen sol şeride.

sık şerit değiştirmemeyi bir süre siz de deneyin... hem araç kullanmaktan daha fazla keyif alıyorsunuz hem de emniyetli şekilde yolda ilerliyorsunuz. ilk başlarda sıkıcı gelecektir. ben polonya'da alıştım mesela. hala türkiye'de sürdürüyorum bu alışkanlığı.

çok ciddiyim 3 gün deneyin.

iStock.com

sinyal kullanmamaktır.

çok iyi otomobil kullanabildiğini sanmaktır.

eğer trafikte yapılan hatalarla doğru orantılı sayıda kaza olmuyorsa, bu tamamen karşı taraftaki bilinçli sürücülerin sağduyusu sayesindedir. ve işin acı tarafı, siz kendi hayatınızı ve dolayısıyla bu magandaların hayatını kurtardığınızda, çok yetenekli birer mika hakkinen olduklarını sanıyorlar.

yaya gecitlerini onemsememek.

ulan ne zaman yaya gecidinde durup birine yol versem arkamda aci fren sesleri, gozlerimde korku..

iStock.com

(bkz: telefonla oynamak)
(bkz: ayna kullanmamak)

yaptığım 2 kaza da yine bu nedenlerdendi.

kaza yapan aracı izlemek.

bu beyin yoksunu ama bir o kadar da meraklı insan sürüsü yüzünden 30 dakikada gideceğiniz yere 2 saatte varıyorsunuz.

kurallara uymayı acemilik saymak.

takip mesafesini koruyorsan, her yerde sinyal veriyorsan, hız limitlerine uyuyorsan, "yol kapanındır" veya "yol verilmez alınır" mantığıyla değil de "geçiş önceliği" mantığıla hareket ediyorsan, acemi damgasi yersin.