Türkiye'de Sinema Salonlarının Projeksiyon Cihazının Parlaklığını Kısması

Sinema salonlarının, projeksiyon cihazlarının parlaklığını kısması konusu uzun zamandır biliniyordu ancak yeni vizyona giren Dune filmiyle birlikte iyice ayyuka çıktı.
Türkiye'de Sinema Salonlarının Projeksiyon Cihazının Parlaklığını Kısması

maalesef her yönden kesinlikle bir sıkıntısı olan canım ülkemde gün geçmiyor ki yeni bir düzenbazlık ortaya çıkmasın. zaten bilinen bir şeydi parlaklığın kısılması. ancak vizyona giren dune filmiyle her şey daha çok ortaya çıkmış bulunmakta. 

bilindiği üzere, türkiye'de vizyona girmeden önce hbo max'te yayınlandığı için bu film malum ortamlara düştü. benim de evimde kendi projeksiyon cihazım var. ben de dedim ki spoiler yemeden ben bu filmi evimde izleyeyim, hafta sonu da gider sinemada izlerim. kendi evimde gayet rahat izledikten sonra sinema salonuna gidince ne göreyim? benim evde net gördüğüm sahneler aşırı karanlık. tamam, film bir çöl gezegeninde geçtiği için o havayı verme adına biraz karanlık çekilmiş. ancak ben evde izlerken o kadar karanlık değildi. birçok şeyi çok rahat seçebiliyordum. ben acayip sinirlendim ama yanımdaki arkadaşıma belli etmedim, filmden aldığı keyif düşmesin diye. bu arada, sinema salonu uyduruk bir salon da değil. cinemaximum salonu. ama gelin görün ki onlar da bunu yapıyor. bunu sadece cinemaximum da yapmıyormuş ayrıca. başka sinema salonları da yapıyormuş.


peki neden bu yapılıyor? tamamen projeksiyon cihazının ampul ömrünü uzatıp daha uzun kullanmak için. örnek olarak; benim projeksiyon cihazının tasarruf modunda ampul ömrü 7500 saat. ancak ben bunu parlak moda alırsam 4000 saat. neredeyse yarı yarıya olacak. yani türkiye'deki sinema salonları sizin seyir zevkinizi değil de kendi projeksiyon cihazlarının ampul ömrünü düşünerek hareket ediyor. siz; sinema sektörü ölmesin, destek olalım diye gidiyorsunuz ama onlar sizin sektörü önemsediğiniz kadar önemsemiyor. nereden kısıp da daha çok para kazanırız derdine düşüyor.

filmograf kanalı da şu videosunda bu konuya da değinmiş: