Türkiye'de Sokaklarda Çiğ Süt Satışı Neden Yasaklandı?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sokaklarda süt satışını yasakladı. Nedenlerine gelirsek...
Türkiye'de Sokaklarda Çiğ Süt Satışı Neden Yasaklandı?
iStock.com


(bkz: brucella)
(bkz: tuberkuloz)
(bkz: campylobacter)
(bkz: shigella)
(bkz: e. coli)
(bkz: listeria)
(bkz: salmonella)
....

daha gider bu... bunlar işlem görmemiş çiğ sütten bulaşan hastalıklardan bazıları. bir kısmı öldürücü iken bir kısmı sadece gıda zehirlenmesi yapar... bir kısmı kaynatılınca ölürken bir kısmı toksin salgıladığı için kaynatsan da işe yaramaz. arada sporlu bakterilerin yarattıkları var. kaynatıyorsun sonrasında spordan çıkıp kaldığı yerden devam ediyor falan...

doğru düzgün tarım politikası olmayan, trakya harici hastalıklardan ari bölgesi bulunmayan türkiye'de yıllar öncesinden yapılması gereken düzenlemedir.

adam sütü şirkete satamıyor neden?

hayvana ilaç kullamış, süt antibiyotikli, şirket almıyor sokakta satıyor

inekte mastit var, cmt mor lapa olmuş sütü satamıyor, sokakta satıyor

süt kesilmiş içine çamaşır sodası, hidrojen peroksit döküyor açıyor sokakta satıyor.

su katmak çok naif bir şey açık süt sektöründe. katmayan zaten yok default ayarlar.

sen sevgili dingil de köy sütü diye, organik diye alıyorsun çiğ sütü... al yavrum, minik kuşum, zaten hiç hasta olmadın, zaten senin aldığın adam kendi sütünü satıyor falan... uht sütten zaten yoğurt bile olmuyor.

türkiye gibi veteriner saha yapılanmasının düşük olduğu / olmadığı ülkelerde tüketilmemesi gereken ilk hayvansal üründür çiğ süt.

brucella olursunuz, çükünüz düşer.

edit: ya 3-5 ineği olan adamların kapı kapı dolanıp sütünü satmaya çalıştığını düşünen naif insanlar var ne güzel... o adamın ineği günlük ortalama 15 lt süt verse, 5 inekten 75lt süt yapar. o adamın aracının arkasındaki depo kaç litre lan bi düşün? bu adam her gün kaç kişiye süt satıyor?

adam 3-5 ineği olan kişilerin , şirkete/mandıraya satılamayan sütlerini benzer/ çoğu zaman daha düşük fiyatlardan toplayıp size kakalıyor açık süt diye -normalden daha pahalıya- siz hala yok köy kokusu yok bilmem ne...