Türkiye'de Yaşayan Suriyeli Mültecilerle İlgili İnternette Yayılan Yanlış Bilgiler

Son dönemde ülkemizde sosyal medyada artan bilgi kirliliğine karşı çok özenli çalışmalar gerçekleştiren Teyit.org ekibi, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerle ilgili yanlış bilinenleri 6 maddede sıralamış.
Türkiye'de Yaşayan Suriyeli Mültecilerle İlgili İnternette Yayılan Yanlış Bilgiler
iStock.com


1) suriyelilere alışverişlerde yüzde 50 indirim sağlayan ak kart verildi iddiası

sosyal medyada ve whatsapp gruplarında dolaşan bir mesajda, istanbul’daki ıkea mağazasından suriyeli bir ailenin ak kart ile yüzde 50 indirimli alışveriş yaptığı iddia edilmişti.


ancak ıkea, afad ve kızılay'la yapılan görüşmelerde, ıkea’nın herhangi bir mağazasında ak kart adıyla geçerli olan bir kart bulunmadığı ve afad'ın verdiği afad kart’ın kamp alanı içinde yaşayan suriyelilere verildiği, karta yüklenen yardım parasının yalnızca market alışverişlerinde kullanılabildiği ve kartın herhangi bir indirim sağlamadığı belirtildi.

ilgili analize buradan ulaşılabilir.


2) konya büyükşehir belediyesi suriyelilere maaş bağladı iddiası

sosyal medyada dolaşıma giren bir fotoğraf ile konya büyükşehir belediyesi’nin suriyelilere maaş dağıttığı iddia edilmişti. 


ancak iddianın aksine konya büyükşehir belediyesi, sosyal kart bürosu aracılığıyla maaş değil, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen bütün ailelerin, gıda temizlik ve kırtasiye yardımlarını almalarına imkan sağlayan sosyal kart dağıtıyor. kişisel sosyal kartlarla belediye, ihtiyaç sahiplerine aylık 75 tl ila 150 tl’lik alışveriş imkanı sağlıyor.

ilgili analize buradan ulaşılabilir.


3) suriyelilerin tüp bebek tedavisinden ücretsiz yararlandığı iddiası

ilk kez 3 şubat 2017’de fox tv ana haber bülteninde fatih portakal tarafından dile getirilmişti. ancak sgk yetkilileri, teyit.org’a yaptıkları açıklamada, sgk’nın suriyeli göçmenlerin hiçbir sağlık giderini karşılamadığını, suriyelilerin sağlık giderlerinin afet ve acil durum yönetimi başkanlığı (afad) tarafından karşılandığını belirtti.


afad ise yaptığı açıklamada; afad olarak yalnızca sağlık uygulama tebliği kapsamındaki sağlık giderlerini karşıladıklarını, bunun dışında kalan tüp bebek giderlerini, hepatit c, protez gibi sağlık giderlerini karşılamadıklarını belirtti.

ilgili analize buradan ulaşılabilir.


4) suriyeliler istedikleri üniversiteye hiçbir koşul olmadan girebiliyor iddiası

türkiye’deki suriyeli öğrenciler hakkında sosyal medyada yayılan ancak eksik verilen bilgidir. suriyeli öğrencilerin, sınav dahil hiçbir koşul aranmaksızın üniversitelere girdikleri iddiası doğru değil.

suriyeli göçmenler de diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi belirlenen şartlar kapsamında yatay geçiş yaparak ya da yabancı uyruklu öğrencilere uygulanan sınavlara girerek türkiye’de eğitim alabiliyor. bunun yanı sıra yök, suriyeli öğrenciler için 7 üniversiteye özel öğrenci olarak girme hakkı tanıyor. teyit.org'un yök ile yaptığı görüşmede, suriyeli göçmenlerin diğer yabancı uyruklu öğrenciler gibi farklı üniversitelere girmelerinde herhangi bir engel olmadığı, üniversitenin koşullarını yerine getirmek şartı ile kayıt olabildiklerini söyledi.

ilgili analize buradan ulaşılabilir.


5) suriyeliler maaşlarını almak için ptt önünde kuyruğa giriyor iddiası

türkiye’de yaşayan suriyelilerin devletten maaş aldığı, bu yüzden ptt şubeleri önünde kuyruğa girdikleri yönündeki iddialar sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde dile getirildi. 


ancak iddiaların aksine suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde ptt önünde oluşan kuyrukların sebebi birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği (bmmyk) tarafından ihtiyacı olan göçmenlere sağlanan kış yardımı. bm’nin resmi web sitesinde bu yardım için 50 bin 948 ptt kartı dağıtıldığı ve 254 bin 740 kişiye ulaşıldığı açıklandı. 

bmmyk resmi facebook sayfasından ise konu ile ilgili paylaşılan haberlerde, ptt kartlara tek seferlik 600 ila 900 tl arasında değişen miktarlarda kış yardımı yatırıldığı belirtildi.

In harsh weather conditions, UNHCR’s multi-purpose winter assistance through PTT debit cards contributes to bringing...

Posted by UNHCR Turkey on Thursday, 1 December 2016


ilgili analize buradan ulaşılabilir.


6) gaziantep’te suriyeliler vatandaşlık için kuyruğa girdi iddiası

sosyal medyada dolaşıma giren bir fotoğrafla, suriyeliler’in gaziantep’te vatandaşlık başvurusu için şehitkamil ilçe nüfus müdürlüğü önünde sıraya girdiği iddia edildi. ancak birgün gazetesi yazarı erk acarer’in de paylaştığı fotoğrafın “vatandaşlık başvuru sırasını” gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.


fotoğraf 9 aralık 2016 tarihinde doğan haber ajansı’nın (dha) servis ettiği “suriyelilerin adres bildirimi izdihamında coplu müdahale” başlıklı habere ait. haberde, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı’nın yanı sıra; kızılay gibi yardım kuruluşlarının 100’er liralık yardımından almak isteyen suriyelilerin, adres bildiriminde bulunmak üzere sabah erken saatlerde nüfus müdürlüğü’ne akın ettiği belirtiliyor.

ilgili analize buradan ulaşılabilir.

Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden uzak durmak adına Teyit.org'u Twitter'dan takip edebilirsiniz: