Türkiye'deki Emlak Balonunun Sebebine Bambaşka Bir Açıdan Bakan Zihin Açıcı Bir Gözlem

Sözlük yazarı "vardevela", artık önü alınamaz bir şekilde yükselen ev kiralarının sebebiyle ilgili "hakikaten" dedirtecek güzel bir gözlem yapmış.
Türkiye'deki Emlak Balonunun Sebebine Bambaşka Bir Açıdan Bakan Zihin Açıcı Bir Gözlem
iStock.com


"aşkım orada muhafazakarlar oturuyor ev tutmayalım", kadıköy'deki ev kiralarının anasının nikahına çıkmasına neden olan cümledir.

it bağlasan durmayacak 1+1 evlerin kiraları 1200 tlye fırlamış durumda.

hiç olayı vajinaya kamera sokma şeklinde karikatürize etmeye gerek yok. insanlar, bu paraları, bir yudum bireysellik ve özgürlük için ödüyorlar. bunu temin edebileceğimiz yerler o kadar kısıtlı ki, hep birlikte hücum ediyoruz ve bu kısıtlı yerlerdeki kiraları hak ettiği değerin çok üzerine çıkartıyoruz.

geri kalan yerler ise cehennemin kör noktası.

ama bu yeni olan bir şey değil.


türk mimarlık tarihinde bence iki önemli olay var. şişli'deki apartman sevdası ve kurtuluş. kurtuluş gayrimüslimlerin yoktan var ettiği işçi mahallesi. şişli'deki apartman sevdası altında ise , bugün mahalle baskısı dediğimiz şeyi dört duvar arasında, evin içinde inşaa eden geniş aileden kaçış arzusu var.

biz türkler sadece en pahalı benzini veya en pahalı interneti kullanmıyoruz. en pahalı özgürlüğe sahibiz. bir yudum özgürlük için ödediğimiz bedeller inanılmaz.

dünya üzerinde bu kadar boktan şartlarda yaşayan, ama daha kötüsü bu boktan şartların sürmesi için bu kadar direnen bir başka millet daha var mıdır?

(bkz: steindamm vs sternschanze/@vardevela)