Türkiye'deki Mutsuzluk Gerçeğini Surata Çarpan Dünya Duygudurum Araştırması

Dünyanın önde gelen kamuoyu araştırma şirketlerinden biri olan Gallup, 140 ülkenin duygudurumunu araştırdığı çok çarpıcı bir çalışma yayınladı.
Türkiye'deki Mutsuzluk Gerçeğini Surata Çarpan Dünya Duygudurum Araştırması

gallup, yeni bir dünya duygudurum araştırması'nı yayımladı. 140 ülkenin duygudurumu araştırılmış ve türkiye'nin duygusal dinamikleri içler acısıydı:

en çok öfke duygusunu yaşadığını belirten ırak'ın ardından 2. sıradayız


en çok stres duygusunu yaşadığını belirten peru, lübnan ve ekvador'un ardından 4. sıradayız


hayattan zevk ve keyif alma duygusunu en az hisseden ülke olan lübnan'ın ardından 2. sıradayız

hayattan en çok zevk ve keyif alan iskandinav ülkeleri olması yine şaşırtmamıştır. danimarka ve izlanda ilk iki sırayı bu yönde beraber paylaşmışlar.

gün içerisinde yeni şeyler öğrenen veya deneyimlediğini en az belirten ülke olan lübnan'ın ardından yine 2. sıradayız

-lübnan ile ne çok ortak noktamız varmış (!)- burada yine iskandinav ülkelerinden 3 tanesini ilk 5'te görebiliyoruz.

140 ülkede en az gülümsediğini belirten ülkeler arasında türkiye olarak ilk sıradayız

belki de en korkutucu olanı buydu. türkiye artık gülümsemeyen bir ülkeye dönüştü. çoğu kişi artık birbirine tahammül edemez bir hâle geldi. bunun sorumlusu gerek sosyo-ekonomik etkenler, gerekse de siyasi ya da politik nedenlerdi diye düşünüyorum. birbirimizi ne kadar ötekileştirdiysek, kutuplaştırdıysak o kadar mutsuz bir ülke olduk. en çok güldüğünü belirten ilk 5'teki ülkeler ise şöyleydi: senegal, paraguay, sri lanka, izlanda ve güney afrika.

en çok üzgün olduğunu belirten ülkeler ise şöyleydi: ırak, peru, demokratik kongo cumhuriyeti, lübnan ve ekvador

ekvador %43 oranıyla 5. sıradaki yerini alırken, onu ardından takip eden -bizim de içinde olduğumuz- %43'lük oranlarıyla 3 ülke daha vardı: türkiye, iran ve kamboçya. yani dolaylı da olsa üzgün ülkeler arasında yine ilk 5'teyiz ne yazık ki. bu duyguyu en az hissedenler ise: tayvan, kosova, japonya, finlandiya ve hong kong.

gallup'un bu araştırması bizlere yine türkiye gerçeklerini göstermiştir

ülkemizdeki çoğu insan üzgün, öfkeli, stresli ve mutsuz. bunun iyileştirilmesi ve güzelleştirilmesi için önümüzde yol almamız gereken pek çok şey var. nereden başlanır bilmiyorum ancak bu güzel ülkenin insanı, mutluluğu ve huzuru çokça hak ediyordu.