Türkiye'nin İkinci En Uzun Yürüyüş Rotası: St. Paul Yolu

St. Paul Yolu ya da Aziz Paul Yolu, Likya Yolu'ndan sonra Türkiye'nin en uzun ikinci yürüyüş rotası.
Türkiye'nin İkinci En Uzun Yürüyüş Rotası: St. Paul Yolu

dünyanın en mükemmel yürüyüş/gezi parkuru likya yolu'nun fikir anası ve yaratıcısı olan kate clow'un ülkemize bir başka armağanı olan 2004 yılında faaliyete giren 500 km uzunluğundaki türkiye'nın en uzun 2. gezi parkurudur.

aziz paul yolu, antalya ve antik pisidia (ısparta-burdur-göller yöresi)'daki roma kentlerini ve bu civardaki doğal güzellikleri içine alan bir rota.


hristiyan dünyasının en önemli isimlerinden biri olan tarsuslu aziz pavlus'un anadolu'da hristiyanlığı yaymak için yaptığı uzun yolculuk bu rotada gerçekleşmiş.

rota perge antik kentinden başlıyor. lakin, perge'den başlayan bu yola 2. bir alternatif güzergah eklenmiş; perge'den aspendos'a geçiliyor ve aziz paul yoluna aspendos'tan başlanıyor.


burada köprüçay güzergahı takip edilerek, köprülü kanyon ve tazı kanyonundan geçilerek selge antik kenti'ne ulaşılıyor.

selge antik kentinden sonra sütçüler yönüne doğru gidilen rotada önce yazılı kanyon ardından pek kimsenin bilmediği, ulaşımı zor olduğu için bakir kalmış adada antik kentine varılıyor.


buradan eğirdir gölüne geçiliyor. eğirdir gölü batı yakasındaki uzun bir yürüyüşün ardından barla dağı'nın doğu eteklerinden eğirdir'in karşı yakasına geçilerek, yalvaç'taki pisidia antiokheia'da bu zorlu rota son buluyor.


ha bu arada, ben tabii ki bu yolun tamamını yürümedim. yol güzergahında bulunan antik kentlerin ve milli parkların tamamına gittim ama arabayla, tazı kanyonu ve köprüçay'da biraz yürüdüm ama. st paul yolunda yürümemiş olmuyorum yani. yürümeseniz de bu harika yerleri siz de gezin, tavsiye ederim...

Bitirdikten Sonra Yapmış Olmaktan Gurur Duyacağınız Bir Aktivite: Likya Yolu

Likya Yolu Üzerinde Ziyaretçileri Bekleyen, Heyecan Verici Antik Kalıntılar