Türkiye'nin İlk LGBTi Mağazası Beyoğlu'nda Açıldı

Türkiye'nin ilk LGBTi ürünleri satan mağazası Beyoğlu'nda açıldı.

işin sosyolojik ve baskı gören bir kesim boyutuna girmeyeceğim. ancak bu mağaza herhangi bir spor kulübünün ürünlerini satan mağaza kadar normaldir. ikisi de benzer amaçlara hizmet ediyor. o mağazadan alışveriş yapan insanlar destekledikleri ya da içinde bulundukları grubun ürünlerini kullanmak istiyorlar. oradan alışveriş yaparak hem kendilerini mutlu hissediyorlar hem de destekledikleri kişi ve grupların yanında yer almış oluyorlar. olay bu kadar basit aslında.

bireylerin özgürlük alanlarının genişletildiği her hareketin desteklenmesi gerekiyor.

açılın gey geldi.

tabi farklı giyiniyoruz be. ayak 44 numara, boy 188. mango'da benim boyumda kıyafet yaptılar da ben mi almadım. habire bücür boy bücür boy.

böyle stil, güzel, benim vücuduma uygun kıyafet satan magaza yoktu iyi oldu.

şunu izle anlarsın : (bkz: kinky boots)

bundan bir kaç sene öncesine kadar gökkuşağı temalı ürünler bulmak sandığınız kadar kolay değildi. bi biseksüel olarak her şeyden öte gökkuşağına hasta bir kadın olarak nerelerde aradım siktiri boktan bi gökkuşaklı bandanayı inanamazsınız. i am gay today vb baskılı tshirtler filan kendin bastırmadığın müddetçe alınması türkiye sınırlarında imkansız ürünlerdi. o zamanlar ben demiştim ulan bi ben mi bulamıyorum vardır benim gibi sürüyle. açayım bi gay dükkan basayım gay gay tshirtler çakmaklar satayım rengarenk. hah işte o dükkan açılmış. sana gerek olmayabilir kardeş ama keşke her dükkanda böyle ürünler olsaydı da biz de aa ne gerek vardı canım şimdi deseydik. sonuçta her talep kendi arzını doğurur. sen sevmiyorsun, sen almak istemiyorsun diye şaşırmana gerek yok yani. alan alsın satan satsın sanane. ona da mı nefret kusacaksın?

ne satmali?

- trans erkekler rahatlikla giyecek kiyafet bulabiliyorlar ancak trans kadinlar icin giyim her zaman sorun oluyor. cunku hormon kullanip vucutlarini kadinsilastirsalar dahi ayak numaralarina uygun ayakkabi bulamayabiliyorlar ve elbiseler de omuz olculerinden dolayi olmayabiliyor. dolayisiyla dogrudan translari dusunerek tasarlanan ayakkabilar ve elbiseler.
- peruklar.
- gelirinin cogu lgbti derneklerine ve cesitli yardim calismalari yapan kuruluslara bagislanmak uzere hediyelik esyalar ki satiyorlarmis zaten.
- bana sorarsaniz lgbti hakkinda bilgilendirici kitaplar. ve kasada da bilinclendirmeye yonelik brosurler olsa guzel olur cunku lgbti olmayan ama onlari destekleyen bireyler iyi niyetlerine karsin bilincsiz olabiliyorlar.

diger magazalardan farki ne olmali?

- calisanlari ama iki, ama uc kisi olsun is hayatinda kendine en az yer bulabilen translar olmali. escinsel, biseksuel vesaire de olabilirler ama translar gercekten neredeyse hicbir yer tarafindan kabul edilmiyor ve hastalikli zihniyetler tarafindan hastalikli muamelesi goruyorlar. daha once ufak tefek duymuslugum var makyaj magazalarinda calisanlari, ben kendim de penti'de calisan bir trans gormustum. bu tarz seylere cesaret vermesi acisindan guzel bir adim olur.

- kar amaci elbette gudecek fakat bu cok abarti olmamali bence.

onun haricinde kapitalizme hizmet etmek olsa dahi boyle magazalar var olsun, garipsenmesin efendim. yurtdisinda boyle magazalar yok deniyor, hangi ulkede bu bireyler bizdeki kadar zulum gorup toplumdan soyutlaniyor ki boyle bir ihtiyac duyulsun? ote yandan "boyle magazalar acip kendinizi otekilestiriyorsunuz" seklinde bir arguman da sunulmus. herkes kendi ideolojisini, yasam tarzini tanimlayan yerlerden alisveris yapiyor gunumuzde. bunun da onlardan hicbir farki yok.

dogru isletilirse guzel bir adim olur, yok sadece lgbt adi uzerinden para kazanma amaci gudulurse kara bir leke olarak kalir.