Türkiye'nin Ürettiği İlk ve Son Viski: Ankara Viskisi

1956 yılında başlayıp 2009'da son bulan bir hikaye: Ankara viskisi.
Türkiye'nin Ürettiği İlk ve Son Viski: Ankara Viskisi

ankara viskisi; üretimi 2009'da son bulan, türkiye'nin ilk ve son tekel viskisidir.

prof. dr. turgut yazıcıoğlu'nun başında bulunduğu bir ekip tarafından 1956 yılında gaziantep'te özel bakır imbikler yaptırılıyor. fransa'dan meşe fıçılar getirtiliyor. ülkemizdeki fıçı ustalarına fıçılar yaptırılıp gerekli ekipman ve hammadde sağlanarak ilk damıtım 1957 yılında ankara bira fabrikasında yapılıyor.


islendirilmiş ve özel üretilmiş fıçılarda 6 yıl dinlendirildikten sonra, 1963 yılında viski tadım kavramı dünyada yokken iskoçya'dan uzmanlar getirilip bir heyet kuruluyor. kör tadım yapılıp sonucunda bir rapor yayınlanıyor. avrupa viskileri arasında orta klasmanda kendine yer buluyor. (heyetteki iskoçların tadım sonrası 'bu ne ya, çok güzel bir içki ancak viski değil' cümlesi uydurulmuş bir şehir efsanesidir)


hiçbir zaman hak ettiği değer bu içkiye verilmemiştir. tadının konyak tadına benzediğini kabul etmiş olsam da bu kesinlikle bir malt viskidir. tekel'in özelleştirilmesinden sonra da üretimine son verilip bu topraklarda üretilen bir değerin yok olması sağlanmıştır.

aslında bir ekonomi projesi olarak ortaya çıkmış viskidir ankara viskisi. temel gaye, yurt dışına bağımlılığı azaltmaktır. bu amaçla pek çok sektörde yapılan denemeler; tekel'de de yapılmış ve farklı içkiler üretilerek yıllarca satışı sağlanmıştır.

ancak bugün bizi yöneten siyasal islamcıların iktidara gelişiyle özelleştirilen tekel bu ürünü üretmekten vazgeçmiş, yurt genelinde üretimini yapan fabrikaların hepsi de haraç mezat satılmıştır.

"yerli ve milli" diye goy goy yapanların bu ve benzeri özellikleri; sadece günah addettikleri alkollü ürünlerle de sınırlı kalmamıştır ama o başka bir yazının konusu.


peki bunu üretmeyince tüketimi azalmış mıdır? halk alkolden "kurtulup" gül şerbetine koşmuş mudur? elbette hayır... alkol ve özellikle viski tüketimi yıldan yıra artmış ki bu benim için sadece sağlık açısından bir problemdir; viski de ithal edildiği için cari açığa olumsuz etkisi olmuştur.

bir de detay bilgi verelim; muhtemelen sadece sahaflarda bulabilinecek; dr. turgut yazıcıoğlu'na ait bir kitap da varmış. ismi "ankara bira fabrikasında yapılan viski imal denemeleri"