Türkiye'nin, Yakın Rakiplerine Net Bir Fark Atarak Avrupa'nın En Obez Ülkesi Olması

Yakın zamanda yapılan araştırmalara göre Türkiye; sadece Avrupa'yla değil ABD ile de bayağı bayağı aşık atan bir obezlik oranına sahip.


son açıklanan verilere göre avrupa'da obezite oranı en yüksek olan ülke olmamız ufuk açabilir

verilere göre türkiye'de yetişkin halkın %32'si obezmiş. ikinci sırada dört puan gerimizden %28 ile ingiltere geliyor. onun altında da %26 ile macaristan var. avrupa'daki diğer akdeniz ülkelerine baktığımızda yunanistan'ın obezite oranı %23, italya'nın %20 ve ispanya'nın oranı %23. haritaya aşağıdaki resimden bakılabilir.


işin ilginç tarafı abd'ye eyalet eyalet baktığımızda abd'nin bir çok eyaletini obezite konusunda geride bıraktığımızı görüyoruz. obezite deyince dünyada akla ilk gelen ülke olan abd'deki 50 eyaletin sadece 25 tanesinde obezite oranı %30'un üzerinde. eğer türkiye abd'de bir eyalet olsaydı en obez 13. eyalet olacaktı. bu durumda obezite oranlarında sadece avrupa'daki tüm ülkeleri değil aynı zamanda abd'deki eyaletlerin dörtte üçünü de geride bırakmış oluyoruz. halbuki daha doksanlı yıllarda "amerikalılar obez" diye dalga geçiyorduk ama birkaç sene içinde onları bile geçmiş olacağız. şu anda bildiğin obez amerikalıların en obez eyaletlerinden biri olan teksas'la aynı seviyedeyiz.


obeziteyle beraber görülen şeker hastalığı, kalp hastalıkları, damar hastalıkları gibi konularda da avrupa'nın epeyce ilerisindeyiz ve amerika'nın en sağlıksız eyaletleriyle yarışıyoruz. örneğin yetişkin nüfusumuzun %12'si şeker hastalığına sahipken abd'nin %11'i, avrupa'da bizden sonra gelen ikinci ülke olan bosna'nın da %10'lük şeker hastalığı oranı göze çarpıyor. batı avrupa ülkelerinde şeker hastalıkları oranı %7-8 civarında dolaşıyor.

https://www.indexmundi.com/…sh.sta.diab.zs/rankings

bizim ülkemizde et pahalı olduğu için onu fazla tüketmiyoruz. bunlar hep fazla karbonhidrat tüketmekten ve son yıllarca iyice artan tembellikten geliyor. artık herkesin altında araba var ve kimse hiçbir yere yürümüyor. bir de son yıllarda giderek artan fast food, pizza türü katkı maddesi bol olan yağlı yiyeceklerin tüketimi giderek arttı. yıllar önce "küçük amerika" diyorduk ve en azından tembellik ve obezite konusunda gerçekten de küçük amerika olduk.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir