Türkiye'nin Yakın Tarihinde Önemli Etkileri Olmuş CIA Ajanı: Ruzi Nazar

1917-2015 yılları arasında yaşamış olan Türkistan asıllı ABD vatandaşı CIA ajanı Ruzi Nazar'ın hayatına kısa bir bakış.
Türkiye'nin Yakın Tarihinde Önemli Etkileri Olmuş CIA Ajanı: Ruzi Nazar

ruzi nazar, 1917 yılında sovyet özbekistan’ında doğmuştur. ikinci dünya savaşı'nda ilk olarak kızıl ordu’ya katılır. ancak esir düşünce nazilerin tarafına geçerek türkistan lejyonlarının eğitimini üstlenir. almanya savaşı kaybedince nazizm’den etkilenen antikomünist, türkçü düşünceleri ve ajanlık tecrübesi abd tarafından kullanılabilir görüldüğü için amerika’ya getirilmiş, cia için çalışmaya başlamıştır.

1950’li yıllarda amerika’nın sesi radyosunda çalışmış, türkiye’ye ve sscb’deki türk cumhuriyetlerine yönelik antikomünist programlar hazırlamıştır. 1959 yılında cia’nın türkiye istasyon şefi olmuş ve bu görevi 1971 yılına kadar sürdürmüştür. nazar, mhp kurucularının çoğuyla yakın dosttur ve türkiye’deki ülkücü hareketin organizasyonunda büyük payı vardır. komando kamplarında eski nazi subaylarının eğitim vermesini sağlamıştır. nazar’ın türkeş’le tanışması ise 1956 yılına kadar dayanır. o dönemde türkeş, abd’de görevli bir subaydır. türkeş ile nazar arasındaki dostluk o kadar ilerlemiştir ki, türkeş’in kızının pan-am’da çalışmasını sağlayan da nazar’dır. nazar, 1974’ten sonra abd’nin bonn büyükelçiliğinde çalışmaya başlamış, burada da mhp’nin almanya örgütlenmesine katkıda bulunmuştur.

uğur mumcu’ya göre; ağca, çatlı, çelik, kırcı gibi ünlü ülkücü katillerin almanya’ya kaçmasında ve bu ülkede saklanmasında nazar’ın büyük yardımı vardır. türkiye’de komünizmle mücadele derneği kurulmasına ön ayak olan nazar, mhp’nin gençlik örgütü ülkücülere askeri eğitim vermiştir.

Yakın Türkiye Tarihinin En Kilit İsimlerinden, Derin Devlet Ajanı Abdullah Çatlı'nın Hayatı

Bütün Ayrıntı ve Bilinmeyenleriyle: Susurluk Kazası Nasıl Bir Süreç Sonunda Meydana Geldi?