TÜRSAB Tarafından Açılan Dava Sonucu Booking.com'un Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin açtığı dava sonucunda, 225'ten fazla ülkede faaliyet gösteren ünlü seyahat sitesi Booking.com'un Türkiye faaliyetlerine durdurma kararı verildi. Ülkemizde oldukça sık kullanılan ve kullanıcılar tarafından fazlasıyla sevilen Booking.com hakkında verilen bu karar tepkilere yol açtı. İşte onlardan bazıları.
TÜRSAB Tarafından Açılan Dava Sonucu Booking.com'un Türkiye Faaliyetleri Durduruldu
iStock.com


TÜRSAB'ın konuyla ilgili resmi açıklaması ve Ekşi Sözlük'ten gelen tepkiler:


skandal karardır. ulan insanlara kolay rezervasyon yaptırmasını geçtim, kaç tane kaldığım ufak otel sahibinden burası olmasa müşteri gelmez lafını bizzat duymuş biriyim. kimin rekabetine haksızlık etmiş burası?

yapacağınız işi sikim kusura bakmayın ama. yakında hostelworld, airbnb falan da gider desene. türkiye'deki bu alternatif oluşturmak yerine kapat mantığı nedir ya?

neyse en azından yurtdışı rezervasyon devam ediyor. şu şartlarda hala yurtiçi tatil yapan cidden parasının kıymetini bilmiyordur, daha rencide edici sıfat kullanmak istemiyorum. isterse yurtdışı çıkış yasağı olsun evin balkonunda portakal elma yerim yine bi yere gitmem amk.

bu kuruma üye olup da bunu kabul eden işletmecilerin de aklını sevmek lazımdır. ilk önce kendilerinin tepki göstermesi gerekir bu duruma.

bu karar haksız rekabetin önüne geçmek için değil, tüketiciyi rahat rahat sikemediklerinin rahatsızlığıdır.

neyse hala bu fiyatlara, bu muameleye türkiye'de tatil yapan arkadaşlar düşünsün.

türkiye'de herhangi bir şekilde kalite standartı oturtmaya çalışan, doğru iş yapmaya zorlayan her sistemin başına gelecek hadise.

çünkü booking.com sayesinde hiçbir otel rahat rahat adam silkeleyemiyor.
adamın tipine bakıp fiyat biçemiyor.
çünkü bölgedeki fiyat aralığını az çok görebiliyorsun.
otelde kalan müşterilerin memnuniyet ve şikayetlerini görebiliyorsun.

bizim çakal esnafın işine gelir mi bu?

şile'de 10 odalı ufak bir otel olarak müşterilerimizin neredeyse tamamını booking'den buluyorduk. özellikle yabancı müşteriler kesin booking'den geliyordu.

şimdi ne yapacağız bilmiyorum, muhtemelen hic yabanci turist gelmeyecek, turklerde de dusus olacak cunku adamlar bizler gibi butik otellere ulasamayacaklar.

kisacasi bizi patlatmis gelismedir.

paypal, uber ve şimdi de booking. nerede global bir dev firma var, insanlar hizmetlerinden memnun hemen baltalıyoruz.

"dünya bilişimde ekonomide çağ atlayıp parayı götürürken bizdeki dede zihniyetli anadolu çomarlarının kafasını kuma gömmesini" akla getiren durum.

bu zihniyet bir ara youtube'dan müzik dinlenmesine de karşı çıkıyordu. mp3 formatına karşı çıkan "türk şarkıcı" gördü bu ülke! bu sırada yabancılar youtube'dan paraları götürüyordu tabi..

hayaller: booking.com gibi uygulama geliştirip bunu dünyaya pazarlayıp ülkeye milyonlarca tl sokmak.

hayatlar: site, uygulama falan yasaklatmaya çalışmak.

sonuç: bu uyduruk yasakçı zihniyet bizi daha çok tahrik ediyor. yurtdışına eğilimimiz artıyor. anadolu çomarı zihniyeti sebebiyle artık bu ülkede tatil yapmak istemiyoruz. yapsak da size para kazandırmak istemiyoruz. sen o siteleri burda belki yasaklatmaya çalışırsın ama sana gelecek olan muhtaç olduğun yabancılar hep o sitelerle otel alıyor artık.

çağların değişimini durduramazsınız. değişimlere ayak uyduramayan ve müşteri taleplerini bastırmaya çalışan gruplar iflas ederek yıkılmaya mahkumdur.

dünya'nın şu anki tablosuna bakarak ne demeye çalıştığımı belki anlayabilirsiniz.

anladığım kadarıyla türsab, 2017 turizm krizinin top noktaya ulaşması için çaba sarfediyor, ülkede bulunan ufak veya orta çaplı otel işletmecilerinin tamamen batması ve dükkanı kapatması için çalışmalar yapıyor.

booking.com, yurtdışından ülkemizi ziyaret edecek turistler için oldukça yardımcı ve yaralı bir kılavuz, aynı zamanda da bizim işletmeciler için müşteri kazanma, ulaşılabilirlik, reklam ve kazanç anlamında bulunmaz bir nimet.

peki sen ne yaptın? aha bunu da yasakladın. tebrik ederim güzel kardeşim. öncelikle türkiye'yi araştırıp booking.com aracılığıyla gelecek olan turistlere (ki iyi bir potansiyel) kapıyı kapadın (neden amk?). ikincisi, kendi işletmecilerinin ulaşılabilirliğini, reklamını ve potansiyel müşteri adaylarını da engellemiş, bir nevi kapatmış oldun.

tüm insanlık & medeniyet ve dünya tarihinde, turizm ve dış politika konusunda bu denli boka batmış, kendi kafasına sıkan, intihara eş değer kararlar veren, kendi kendini zarar ve iflasa sürükleyen başka bir devlet ve yönetim daha var mıdır? gerçekten çok ama çok merak ediyorum.

(bkz: cehalet)

"herhangi bir turizm acentasından herhangi bir tur satın alırsam, rezervasyon yaptırırsam siksinler"

şeklinde seslendiğim mevzudur kendi payıma.

türsab he mi? ulan siz değil misiniz moskova'dan gelen adama 20 euro çektiğiniz oda için bana 80 euro çeken?

adam gibi turizm politikası oluşturulmasında etkili olması gereken bu sözüm ona sivil toplum kuruluşunun aklına ilk gelen şey "yasaklama" oluyor.