Twitch Türkiye'deki Ortalığı Yangın Yerine Çevirecek Kara Para Aklama İddiaları

Geçtiğimiz günlerde Twitch Türkiye'nin bazı bilgileri sızdırıldı. Bu bilgiler arasında yayıncıların kazandığı paralar da vardı. Hal böyle olunca, bazı yayıncıların kazandığı saçma sapan paralar dikkat çekiyor ve kara para aklama mevzusu da ayyuka çıkmış oluyor. İşte olayın özeti.
Twitch Türkiye'deki Ortalığı Yangın Yerine Çevirecek Kara Para Aklama İddiaları


özet geçecek olursak

işin aslı twitch yayıncılarının çalıntı kredi kartlarıyla kara para aklamasına dayanıyor.

- çalıntı kredi kartı bilgilerinin sahipleri twitch yayıncılarına ulaşıyor ve tekliflerini yapıyorlar. genelde %50-%50 teklif ediyorlar.

- bu kişilerin yayınları kapalıyken onlara twitch üzerinden, twitch'in anonim bit gönderme hizmetiyle para gönderiliyor.

- twitch parayı gönderdikten sonra yarı yarıya kırışılıyor.

- maksimum 40-50 izlenen insanlar bu olay sayesinde günlük 1800 dolar kazanıyor ve bu parayı yarı yarıya kırışıyorlar.

- bu olaya ne twitch, ne de devlet el atıyor.

bu olayın gün yüzüne çıkma sebebi knight online topluluğundan doğru oldu. detaylı verilere şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.frmtr.com/…1-hirsiz-ko-yayincilari.htm

daha sonra olaya jahrein el attı ve daha fazla insanla paylaştı. onun tweetleri şurada


bu işin içinde tanıdıkları olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki bu kara para aklama yöntemi yıllardır kullanılıyor

durum iddia ile de sınırlı değil. herkes bu işin içinde, herkes bu işin içinde olduğu için de twitch'te kimsenin sesi çıkmıyor.

bunun knight online yayıncılarıyla falan da ilgisi yok. just chatting veya başka kategorilerde yayın yapıp çok uzun süredir bu işin içinde olan birçok isim var. aklanan para miktarlarına bakınca knight online yayıncıları öbürlerinin yanında devede kulak kalıyor. boşuna ko'culara yüklenmeyin.

olay temel olarak şu şekilde işliyor:

çalıntı kredi kartı bilgilerini bir şekilde edinen aracılar var. bunları bazen bu çalıntı kartları satan sitelerden alıyorlar, bazen de keylogger gibi yöntemlerle elde ediyorlar. aracılar yayıncılarla iletişime geçerek size şu kadar bit göndereceğiz, siz de karşılığında gelirinizin şu kadarını bizimle paylaşacaksınız diye anlaşıyor. çalıntı karttan twitch'e aktarılan çalıntı para twitch üzerinden yayıncıya gönderilerek aklanmış oluyor. aracı bu para üzerinden kendi payını alıyor ve geri kalanı yayıncının oluyor. bu şekilde ayda 5-10 bin dolar kazanan ve bunu uzun bir süredir yapan insanlar var. tekrar söylüyorum, bu yeni bir olay falan değil, yıllardır yapılıyor ve tüm twitch türkiye bundan zaten haberdar.

bit sistemi üzerinden değil de reklam sistemi üzerinden para kazananlarda ise durum çok farklı. reklam olayı kısaca şu şekilde işliyor. aracı arkadaşlar anlaştıkları yayıncının yayınında yayınlanan reklamları çok sayıda bota izleterek yayıncının absürt bir reklam geliri elde etmesini sağlıyorlar. burada botların satın alınmasında çalıntı kartların kullanıldığını duydum ama prosesin kendisinde bir şey çalma vs. yok. sadece twitch'i ve reklam veren şirketleri dolandırıyorlar ve para bunların cebinden çıkıyor. bu botların elde edilmesinde ve kullanılmasında çok farklı yöntemler olduğu için aracıların tam olarak nasıl yaptığını ben de bilmiyorum.

şunu da belirtmeden geçmek istemem. bu aracılar genellikle süreci pek bilmeyen yayıncıları çeşitli sahte vaatlerle kandırıyorlar. bu işe girenlerin çoğunun işin çalıntı kartlarla yapıldığından bile haberi yok; çünkü aracılar şüphe çekmemek ve yayıncıyı endişelendirmemek için öyle söylüyor. ayrıca sistemden çıkmak istediğinizi veya başka bir aracıyla çalışmak istediğinizi söylerseniz de çeşitli tehditlere maruz kalabiliyorsunuz. o yüzden kimsenin sesi çıkmıyor ya zaten.

"kara para aklama" ile ilgisi yok diyen arkadaşlar, vergi mükellefi olan tüm yayıncılar bu çalıntı paranın vergisini türkiye cumhuriyeti'ne ödüyor. elbette twitch'te çok büyük bir vergi kaçakçılığı da dönüyor ama mükellef olan yayıncı sayısı da az değil. yani özetle çalıntı parayı yasallaştırmış oluyorlar. tanımlara çok takılmayalım.