Twitter'da Kimsenin Tanımadığı Bazı Hesaplar Nasıl Mavi Tik Alabiliyor?

Twitter'da daha önce çok alakasız bir insanda mavi tik (onaylı hesap) görmüş olabilir ve bu durumu anlamlandıramamış olabilirsiniz. Bu içerik, size bu işlerin nasıl döndüğüne dair biraz fikir verecektir.
Twitter'da Kimsenin Tanımadığı Bazı Hesaplar Nasıl Mavi Tik Alabiliyor?

sosyal medyada gezerken herkes rastlamıştır; adamın 10 bin takipçisi var ve pek bilinen bir ismi yok ama mavi tik (onaylı hesap/verified account) almış. peki bu mavi tiki nasıl alıyorlar? işte biraz size bundan bahsedeyim.

1. yöntem: bunlar gidiyor, bionluk ve benzeri sitelerden insanlara müzik, remix, sound vs. yaptırıyorlar. daha sonra bunları spotify, apple music, deezer gibi yerlerde paylaşıyorlar. sonra mavi tik başvursunda 'sanatçıyım cart curt' diyip bu yöntemle mavi tik almış oluyorlar.

2. yöntem: imdb'de oyuncu profili oluşturuyorlar, sonra wikipedia'da ücretli konu başlığı açtırıyorlar. böylelikle mavi tik alıyorlar.

3. yöntem: ulusal haber sitelerine kendilerinden bahsedilen yazılar yazdırıyorlar. (sözcü, milliyet, habertürk, sabah vs.) yaklaşık 30.000 tl tutuyor bu arada.

4. yöntem: bir yayıneviyle anlaşıp kitap bastırıyorlar. bu piyasada çıkan özlü söz kitapları aslında bundan dolayı çıkıyor.
...

ikinci yöntemde anlattığım imbd yöntemi eskiden tutuyordu fakat son yıllarda sosyal medya şirketleri suistimal edildiği için pek önemsemiyor. wikipedia sayfası olması artık tek başına onay almak için yeterli değil.