Üç Renk Üçlemesi Filmleriyle Tanınan Polonyalı Yönetmenin Askerlik Yapmamak İçin Verdiği İnanılmaz Çaba

Polonyalı yönetmen Krzysztof Kieslowski'nin askerlik yapmamak için yaptıkları en az filmleri kadar bir hikaye. Sözlük yazarı "freddie mercury nin disleri" aktarıyor.
Üç Renk Üçlemesi Filmleriyle Tanınan Polonyalı Yönetmenin Askerlik Yapmamak İçin Verdiği İnanılmaz Çaba

askerlikten korunmak için öğretmen okuluna gidip resim dersi almış ve gerçekten berbat bir çizermiş. 

neyse ki askerlikten yırtmış. savaş zamanında bile orduya alınmayacak derecede hem de. çünkü elinde şizofreninin çok ciddi bir türü olan çifte şizofreni raporu varmış. 


yoklama heyeti'nin karşısına çıktığında normalden on altı kilo azmış. 1.81 miş ve altmış beş kiloymuş. bu sebeple ilk önce yetersiz fiziksel özellikleri sayesinde askerlikten bir yıl uzaklaştırılmış.

bu uzaklaştırmanın garanti olması için 25 kilo vermeye karar vermiş ve kilo kaybetmeye başlamış.
yoklama heyeti'nin karşısına çıktığında on gündür açmış.
normalden 23-24 kilo eksik çıkmış ama daha sonra tartıların bozuk olduğu anlaşılmış. 


askerlik macerası şizofreni hikayesiyle son bulmuş. on günlüğüne askeri hastaneye yatırılıp sorguya çekilmiş. kendisinin iyi hissetmediğini, her şeye karşı ilgisini kaybettiğini söyleyip kliniğe başvurmuş.


yoklama heyeti tarafından tekrar çağrıldığında onlara ordudan sakin bir iş istediğini söylemiş. onlar da orduda sakin bir iş olmadığını belirtmişler.

bunun üzerine kieslowski on günlüğüne askeri hastaneye yatırıldığından hiçbir şey yapmak istemediğinden bahsetmiş ve adamları daha da inandırabilmek için dört saat boyunca annesi için nasıl fiş yaptığını anlatmış.

daha sonraki iki gün boyunca adamlara evin bodrumunu nasıl temizlediğini de anlatmış ve adamlar da ona on gün sonra mühürlenmiş bir zarf vermişler
.
zarfın içinde çifte şizofreni raporu varmış ve böylece kieslowski askerlikten muaf tutulmuş. * * *