Uçak Koltuklarının Neden Aslında Ters Konumlandırılması Gerekiyor?

Ters yönde oturarak seyahat etmek pek çok kişi için rahatsız edici ancak uçaklar için yapılan bir araştırmada bunun yaralanmalar için daha sağlıklı olduğu sonucuna varılmış.
Uçak Koltuklarının Neden Aslında Ters Konumlandırılması Gerekiyor?

uçak kazası müfettişleri, ciddi yaralanma oranının ters yöne bakan koltuklarda oturan uçuş görevlilerinde, uçuş yönüne dönük oturan yolculardan daha düşük olduğunu keşfetmişlerdir.

bunun sebebi, çarpma anında vücudun oluşturduğu enerjinin emniyet kemerine yoğunlaşıp yolcuya zarar vermek yerine koltuk arkalığı tarafından emilmesidir.

ters yöne bakan koltuklar daha güvenli olsa da havayolu şirketleri bu fikrin yolcular tarafından kabul edilebilir bulunmayacağını düşündükleri için uçaklarda uygulanmamaktadır.


british airways'in club world business kabinlerinde bu ters koltuk düzeni uygulanmaktadır. southwest airlines ise bu koltuk düzenini ekonomi sınıfı kabinlerinde denemiş ancak sonrasında normal koltuk düzenine geri dönmüştür.


aynı önerme arabalar için de geçerlidir ve bebek koltuklarının araçlara ters yerleştirilmesinin sebebidir ancak binek arabalar için ters koltuk uygulaması yapmak pek de mümkün değildir. belki otobüs, servis gibi toplu taşıma araçlarının yolcu koltuklarında uygulanabilir.

özetle, bineceğiniz araçlarda gidiş yönünün tersine bakan koltuklar mevcut ise (tramvay ve metrolarda var) onları tercih ediniz.

kaynak: bbc focus