Uçak Takla Atarken İçinde Sorunsuz Biçimde Bardağa Sıvı Aktarılabilmesi

Uçağın kendi ekseni etrafından tam bir dönüş yapması dediğimiz bu olay (Barrel Roll), aslında fizik kurallarının ne kadar acayip olduğunun da kanıtı adeta.
Uçak Takla Atarken İçinde Sorunsuz Biçimde Bardağa Sıvı Aktarılabilmesi
iStock

barrel roll dediğimiz bu olay uçağın boylamsal eksende yaptığı tam tur dönüştür. iyi bir barrel roll'da gidiş yönünün korunması esastır ve g kuvveti devamlı pozitif kalır öyle ki kontrol paneline koyduğunuz bardaktaki su dönüş boyunca dökülmez, hatta ve hatta barrel roll hareketi sırasında sürahiden bardağınıza su doldurmanız bile mümkündür.

barrel roll'u daha anlaşılır biçimde ifade etmek gerekirse; kısaca bir yana yatırdıktan sonra uçağı, hafifçe sticki geriye çekip uçağı roll ettirmeye devam etmektir. böylece uçak kendi ekseninde dönerek ilerler ama hızınız da kesilir. bu hareketi counter edemeyen düşman uçağı eğer iyi yapmışsanız hareketi ve şanslıysanız sizin yanınızdan geçer gider ve işler tam zıt yönde değişir. artık o sizin önünüzdedir. geriye kalan iş uçağı düzeltip ateş etmektir.

barrel roll aynı zamanda fiziğin ne kadar manyak bir boyuta ulaştığını, fizik kurallarının aslında ne kadar acayip olduklarını göstermekte.

uçak takla atarken, bırak bardaktaki ice-tea nin dökülmemesini, bardağa ice-tea koymaya devam bile edebilmek mümkün. uçak ters iken, ice-tea yukarı doğru akıyor yani resmen...

tabii tüm bunlar ne işimize yarayacak diyen olursa alnını karışlarım; böyle böyle fizik kurallarından çıkıp yapılıyor her türlü icat.


daha teknik bilgiler için: http://en.wikipedia.org/wiki/barrel_roll

bu manevrayı yapan yolcu uçağı için: (bkz: boeing 707)

bu manevrayı yolcu uçağıyla yapan üstün pilot için : (bkz: tex johnston)

Uçak Kalkarken Hissettiğimiz Şey Tam Olarak Nedir?