Uçak Yolculuğunda Domates Suyu Neden Daha Lezzetli?

Yolcuların uçak seyahatinde ikram edilen domates suyunu bu kadar sevmesinin üzerine Lufthansa Fraunhofer Enstitüsü ile birlikte bir çalışma yaptı. Bu çalışmanın nedeni birayı sevmeleriyle meşhur Almanların uçakta biradan sonra en çok domates suyunu içtiklerinin tespit edilmesiydi. Çalışma sonucunda ilginç bir sonuç ortaya çıktı.
Uçak Yolculuğunda Domates Suyu Neden Daha Lezzetli?
iStock

birçok insan yerdeyken domates suyunun yüzüne bakmazken ve tadının kötü olduğunu düşünürken uçakta tercih ediyor ve çok lezzetli olduğunu söylüyor ki bu duruma ben de dahilim.

olayın geçmişi uçakların ilk kullanılmaya başladığı zamana dayanıyor. uçakların ilk yıllarında kabinler daha konforsuz, gürültülü ve basınç farklılıkları daha fazlaydı. ayrıca bugünkü kadar güvenli değillerdi. bu nedenle firmalar yolcuları oyalamak için yiyecek içecek servisi yapmaya başladı. ancak içki o zaman da günümüzde olduğu gibi pahalıydı ve yolcuların taleplerini karşılamak zamanla zorlaşmaya başladı. bu nedenle içkinin yanında karıştırılıp verilebilecek çeşitli alternatifler sunulmaya başlandı.

zaman içinde insanların daha yoğun tatlara eğilim gösterdiği belirlendi. birkaç yıl önce lufthansa (alman hava yolları) fraunhofer enstitüsü ile birlikte bir çalışma yaptı. bu çalışmanın nedeni birayı sevmeleriyle meşhur almanlar’ın uçakta biradan sonra en çok domates suyunu içtiklerinin tespit edilmesi idi. çalışma sonucunda ilginç bir sonuç ortaya çıktı.

normalde yükseklerde basınç deniz seviyesinden daha düşüktür. o kadar düşüktür ki 10-11 bin metrelerde oksijen maskemiz olmazsa birkaç dakika içinde ölebiliriz. bu nedenle uçaklarda kabin içi basınç 1800-2000 metredeki basınca eşitlenir. zaten iniş ve kalkışlarda kulakların sıkışması ve çıtırdamasının sebebi de bu basınçtaki farklılıktır. işte bu basınç farkı ve nemin normalden çok daha az olması (yaklaşık yüzde yirmi) ağzımızı ve burnumuzu kurutur, nefes almamızı güçleştirir ve koku ve tat duygularımızı yüzde otuza kadar azaltır. bu nedenle uçakta yiyecek ve içecekler daha az lezzetli gelir. ancak domates suyu asidik, tatlı ve tuzlu yapısı nedeniyle dil üzerindeki tat alma tomurcukları tarafından daha farklı algılanır ve olduğundan çok daha lezzetli gelir. işte bu nedenle insanlar yerde sevmedikleri domates suyunu uçakta tercih ederler. ayrıca yoğun kıvamlı olması da mide bulantılarını engeller. bir diğer sebep de kesin olmamakla birlikte kanda oksijen taşınmasını arttırdığı ve az basınçlı az ve nemli ortamda kişiyi rahatlattığıdır.

işte bu nedenlerle uçakta domates suyu içmek tercih edilir.

Uçak Yolculuğu Sonrası Başlayan Kulak Ağrısına Yardımcı Olabilecek Çözüm Önerileri