Üçgen Galaksisi'nin (Triangulum) Hubble Tarafından Çekilmiş En Net Fotoğrafı

Hubble Uzay Teleskobu, Dünya'mızdan yaklaşık 3 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan Üçgen Galaksisi'nin bugüne kadarki en net fotoğrafını çekmiş.
Üçgen Galaksisi'nin (Triangulum) Hubble Tarafından Çekilmiş En Net Fotoğrafı


Öncelikle Üçgen Galaksisi nedir?

messier katalogu'nun otuz üçüncü cismidir triangulum galaksisi. samanyolu'nun da içinde bulunduğu yerel grubun bir üyesidir. 

komşusu andromeda'ya oranla çok küçük olmasına rağmen bütün uzay içinde ortalama büyüklüğe sahip bir spiral gökadadır. 5.7 kadirlik görünür parlaklığı ile ancak karanlık bir gecede şehir ışıklarından uzak yerlerde seçilebilir.

sarmal yapıdaki galaksi 2.723.000 ışık yılı uzaklıkta olup, yaklaşık 40.000 ışık yılı çapında ve 5.000.000.000 güneş parlaklığındadır.

hubble uzay teleskobu, üçgen galaksisi'nin (triangulum) bugüne kadarki en net fotoğrafını çekmiş.

sciencealert sitesi, 54 farklı fotoğrafın bir araya getirilmesi ile oluşturulan bu fotoğrafta, galaksideki yıldızların yaklaşık 15 milyon tanesinin tek tek seçilebildiğini aktarmış.

bu kısa videoda fotoğraf harika aktarılmış:


messier 33 ya da ngc 598 adları da verilmiş olan bu galaksi bölgesi içerisinde üçüncü büyük galaksi ve andromeda galaksisinden daha küçük.

yaklaşık 15 milyon yıldızının görüntülendiği bu galaksinin 40 milyar yıldızdan oluştuğu düşünülüyor. bir fikir vermek gerekirse; andromeda galaksisi 1 trilyon , samanyolu galaksisi ise 200,400 milyar yıldızdan oluşuyor.

2.5 Milyon Işık Yılı Uzaklığındaki Andromeda Galaksisine Gitmenin Sadece 23 Yıl Sürüyor Olması