Üçlük İstatistiklerine Rağmen NBA Tarihinin En Mütevazı Adamlarından Biri: Kyle Korver

2003 draft'ının sessiz yıldızlarından Kyle Korver'ın kariyerindeki dikkat çekici şeyleri özetleyen bir yazı.
Üçlük İstatistiklerine Rağmen NBA Tarihinin En Mütevazı Adamlarından Biri: Kyle Korver

kyle korver... nba tarihinin en underrated oyuncularından biri olabilir bu adam. 2003 yılında 51. sıra gibi çok altlardan draft edilmesine rağmen çok istikrarlı bir oyuncudur ve 17 sene nba'de oynamıştır. 17 senelik nba kariyerinde attığı 2450 üçlükle nba tarihinin en fazla üçlük atan oyuncuları sıralamasında beşinci sıradadır. sıralamada asıl dikkat çeken şey ise ilk 50'deki herkesten daha yüksek isabet oranı yakalamasıdır. korver .429 üçlük isabet oranı yakalamışken tarihin en iyi şutörü olarak adlandırılan stephen curry'nin isabet oranı .428'dir.


2009-2010 nba sezonunda utah jazz forması giyerken bir sezonda .536 gibi inanılmaz bir üçlük isabet oranı tutturarak nba rekoruna sahip olmuştur. diğer yandan 2014, 2015 ve 2017 yıllarında (yani stephen curry prime dönemini yaşarken) üçlük isabet oranında ligin zirvesinde yer almıştır.

2007 yılında da ligde serbest atış yüzdesinde zirvede yer almıştır. kariyerinde 145 tane playoff maçına çıkmasına rağmen nba şampiyonluğu kazanamamıştır. bu kadar fazla maça çıkıp nba şampiyonluğunu alamama sıralamasında da dördüncüdür. (ilk 3: karl malone, john stockton ve sam perkins) hiç kaçırmadan attığı 49 serbest atış ile atlanta hawks rekoruna sahiptir.


2016 yılında cleveland cavaliers şampiyon olduktan sonra takıma geldi, ardından cavs şampiyonluk kazanamadı.

2020 yılında milwaukee bucks'tan ayrıldı adamlar ertesi sene şampiyon olma başarısı gösterdi.

bunca yıllık kariyerinde sadece bir kere all star olabilme başarısı göstermiştir (2015).

maalesef zamanında yaşadığı diz ve bilek sorunları onun daha da iyi olmasına engel oldu. onun haricinde aslanlar gibi oyuncudur kyle korver. bana göre nba'de hakkı en çok yenen isimlerden bir tanesidir.